Wszycie esperalu Wrocław – sposób na alkoholizm

Nadmierne i nałogowe spożywanie alkoholu można nazwać na kilka sposobów określając je mianem choroby alkoholowej, uzależnienia od alkoholu oraz alkoholizmem. Wszystkie te pojęcia łączy okresowe picie alkoholu z różnych przyczyn, np. jego odurzającego działania, uniknięcia złego samopoczucia, a nawet wynikające z jego chwilowego odstawienia (tzw. ciągi alkoholowe).

Podstawą tej choroby jest uzależnienie danej osoby zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychicznym. Uzależnienie fizyczne związane jest z odczuwaniem silnej potrzeby ciągłego zażywania określonej substancji, a w momencie jej odstawienia pojawiają się dolegliwości somatyczne, takie jak np. biegunka, wymioty, drżenia i drgawki, bezsenność, napięcie emocjonalne. Z kolei uzależnienie psychiczne nie wywołuje fizjologicznych następstw, ale odpowiada za kompulsywną konsumpcję oraz zwiększoną tolerancję, w tym przypadku na alkohol.

Należy podkreślić, że nieleczony alkoholizm jest groźny, może doprowadzić nawet do zgonu, tym samym choroba alkoholowa jest chorobą śmiertelną.

Esperal – informacje ogólne

Esperal jest lekiem, który można podać w formie wszywki alkoholowej, lub w formie doustnej, która jest mniej polecana. Disulfiram, który jest substancją aktywną Esperalu jest najczęściej stosowaną metodą leczenia alkoholowego, którego celem jest wywołanie zniechęcenia danej osoby do korzystania z napojów procentowych. Poprzez działanie chirurgiczne lek ten zaszywa się pod skórę alkoholika. Niemalże natychmiastowo uwalniana zostaje substancja aktywna, która hamuje zdolność organizmu do rozkładania alkoholu, przez co w momencie spożycia alkoholu podczas terapii tą metodą Pacjent odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów psychosomatycznych, takich jak: nudności, wymioty, kołatanie serca, skoki ciśnienia, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, poczucie gorąca. Uproszczając, reakcja disulfiramowa powoduje silne zatrucie alkoholowe, które utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Jej nasilenie zależne jest od ilości spożytego alkoholu.

Zdarza się jednak tak, że konsekwencje łączenia etanolu z wszywką są poważniejsze i prowadzą do niewydolności krążeniowo-oddechowej, uszkodzeń narządów wewnętrznych (np. wątroby, nerek, serca) i pogorszenia stanu układu oddechowego.

Skuteczność wszywki alkoholowej

Pod względem biologiczno-chemicznym, Disulfiram spowalnia działanie enzymu trawiącego alkohol, który nazywa się dehydrogenazą alkoholową. W normalnych warunkach przemienia ona alkohol w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy, który wydalany jest z organizmu i nie jest on tak toksyczny, jak wspomniany aldehyd. W momencie posiadania wszywki, proces ten zostaje zaburzony, co prowadzi do gromadzenia się aldehydu octowego, który powoduje zatrucie alkoholowe, przez co dana osoba odczuwa nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że wszelka postać alkoholu staje się groźna, nie tylko same napoje. Zjedzenie słodyczy z alkoholem w składzie, octu, a nawet płukanie ust płynami do higieny jamy ustnej już powoduje pierwsze symptomy zatrucia.

Działanie wszywki alkoholowej opiera się na założeniach terapii awersyjnej. W ten sposób za jej pomocą u danej osoby pojawia się negatywny stosunek do spożywania alkoholu w obawie o poważne skutki zdrowotne i długi czas utrzymywania się nasilonych objawów zatrucia alkoholowego. W ten sposób realne jest wyrobienie nowych nawyków – rezygnowania ze spożywania alkoholu. Tym samym poprzez działanie reakcji disulfiramowej metoda zyskała wielu zwolenników, jak i przeciwników. Doświadczenia terapeutów uzależnień i lekarzy pokazują, że wszywka alkoholowa, stosowana zgodnie z zaleceniami przynosi oczekiwane skutki oraz wzmacnia oddziaływanie innych metod leczenia.

Gdzie umieszczana jest wszywka alkoholowa Esperal?

Procedura wszycie esperalu Wrocław jest mało inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym. Esperal podawany jest podskórnie. Wcześniej jednak Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zachowuje świadomość podczas wszystkich etapów zabiegu. Zazwyczaj miejscem umieszczania tabletki są okolice pośladka. Dość popularne jest również miejsce pod łopatką, jednak często zdarza się tak, że na życzenie Pacjenta umiejscawia się wszywkę w innym miejscu.

Jak przy każdej terapii, tak w przypadku wszywki alkoholowej konieczne jest indywidualne dostosowanie dawki leku do Pacjenta. Konkretną ilość tabletek ustala lekarz w oparciu o wywiad medyczny z Pacjentem. Czas działania tabletek szacuje się od ośmiu do dwunastu miesięcy. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, po dezaktywacji Disulfiramu można zabieg powtórzyć.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Esperal wydawany jest jedynie na receptę w aptece, jednak dla większego komfortu Pacjenta, gabinet zaopatruje się w niego pod umówione zabiegi. Należy pamiętać, że decyzję o dawce leku jak i o klasyfikacji Pacjenta do zabiegu decyduje lekarz. Czasami zdarza się tak, że w produkcji pojawiają się chwilowe przestoje w produkcji Esperalu. Z tego powodu wariant stosowania tabletki dostępnej w gabinecie jest wygodniejszy.

Przed zabiegiem zaszycia…

Pierwszym krokiem podczas leczenia Disulfiramem jest kontrola trzeźwości Pacjenta, a także odbywa się konsultacja medyczna diagnozująca ogólny stan zdrowia i kondycji. Przed samym zabiegiem nie należy spożywać alkoholu przez dwie doby. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę na zabieg, znieczula się Pacjenta miejscowo i wybrane miejsce rozcina się sterylnym skalpelem, wprowadzając pod skórę jałową tabletkę.. Przewagą okolicy pośladkowej jest to, że zapewnia ona dyskrecję – blizny powstałej wskutek działania skalpela niemalże nie widać, dodatkowo zasłaniana jest ubraniem. Następnie ranę zaszywa się szwami – Pacjent może wybrać szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Zabieg kończy się podaniem antybiotyku. Następnie lekarz udziela Pacjentowi zaleceń odnośnie nowego trybu życia oraz zasad higieny, które konieczne są do zapewnienia optymalnych warunków właściwego gojenia się rany.

Esperal – Przeciwwskazania

Jak przed każdym zabiegiem, należy wykluczyć potencjalne przeciwwskazania.

W link do zabiegu wykluczeni zostają osoby, które:

  • Posiadają nadwrażliwość na substancję aktywną lub inne substancje pomocnicze, które w składzie zawiera Esperal,
  • Pozostają w stanie upojenia alkoholowego,
  • Nie zachowali minimum 48 godzinnej abstynencji przed zabiegiem, wliczając w to wszelkie produkty zawierające alkohol w składzie, nie tylko napoje, takie jak poszczególne leki, słodycze, preparaty higieny, ocet,
  • Posiadające choroby przewlekłe, szczególnie takie jak: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał, zaburzenia psychiczne, w tym psychozy oraz podejmowane próby samobójcze,
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.