Witamina C w kosmetykach: plusy i minusy

Promienna, zdrowa skóra zaczyna się od właściwej pielęgnacji. Jednym z najbardziej użytecznych i łatwo dostępnych składników przeciwstarzeniowych jest witamina C. To skuteczna broń przeciw starzeniu się. Witamina C w kosmetykach jest stosowana do wybielania i tonizowania komórek. Jednak ten przeciwutleniacz ma pewne wady. Zastanówmy się nad plusami i minusami witaminy C w pielęgnacji twarzy.

Sekretny składnik w walce o młodość

Witamina C nazywana jest również kwasem askorbinowym. Ona nie jest produkowana w organizmie i dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem, sokiem. W kosmetologii i medycynie witamina C jest wysoko ceniona ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, uważana jest za witaminę młodości. Chociaż składniki odżywcze dostają się do organizmu wraz z produktami, ich ilość jest umiarkowana. Ponadto ilość spada pod wpływem wolnych rodników zawartych w środowisku, obróbki cieplnej i innych czynników. W rezultacie do skóry dostaje się znikoma ilość. Aby przeciwdziałać procesom starzenia się, witaminę C należy stosować miejscowo w kremach lub innych preparatach kosmetycznych. Szeroki wybór serum z witaminą C i innymi składnikami znajdziesz na https://cosibella.pl/pol_m_Twarz_Serum-231.html.

Jej przydatne właściwości to:

  1. Wzmocnienie naczyń krwionośnych. Substancja wpływa na syntezę kolagenu, który z kolei jest ważnym składnikiem skóry właściwej. Białko to utrzymuje elastyczność i integralność ścian naczyń krwionośnych.
  2. Właściwości przeciwzapalne. Witamina C stymuluje produkcję białych krwinek, które podnoszą poziom odporności miejscowej. Jeśli we krwi jest wystarczająca ilość kwasu askorbinowego, skóra potrzebuje mniej czasu na regenerację.
  3. Efekt wybielenia. Witamina C hamuje wydzielanie enzymu tyrozynazy. Ona z kolei bierze udział w tworzeniu melaniny (naturalny pigment skóry). Przy długotrwałym stosowaniu witaminy C w pielęgnacji twarzy, staje się zauważalne równomierne wyrównanie jej kolorytu.
  4. Skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV. Kwas askorbinowy zmniejsza negatywny wpływ UV i jest idealnym uzupełnieniem działania filtrów przeciwsłonecznych.
  5. Tłumienie działania wolnych rodników. Witamina wiąże je i usuwa z organizmu, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się.

Witamina C – to składnik, który sprawia, że skóra staje się bardziej miękka, gładka, promienna i nawilżona. Główna cecha witaminy – to uniwersalność. Ten składnik może być stosowany do różnych preparatów kosmetycznych.

Na rynku produktów kosmetycznych dostępna jest szeroka gama preparatów o różnym poziomie stężenia kwasu askorbinowego. Za optymalny uważa się 15%. Dla skóry wrażliwej lepiej wybierać kremy o stężeniu poniżej 10%. Dla tych, którzy chcą rozjaśnić skórę i pozbyć się plam pigmentacyjnych, odpowiednie są serum o zawartości 30%.

Jak stosować kosmetyki z witaminą C

Główny przeciwutleniacz i ochraniacz skóry nie może być po prostu wyciśnięty z cytryny lub czarnej porzeczki. Do jego efektywnego działania potrzebne są odpowiednie warunki. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają kosmetyki, należy przestrzegać kilku zasad:

  1. Serum i inne preparaty zawierające witaminę C można stosować codziennie. Produkty te skutecznie chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Wystarczy zaledwie kilka kropel. Przy stosowaniu rano należy dodatkowo nakładać kremy z wysokim współczynnikiem SPF. Jeśli istnieje potrzeba usunięcia przebarwień lub wyrównania kolorytu, zaleca się stosowanie serum na noc.
  2. Dermatolodzy zalecają okresowe stosowanie produktów zawierających witaminę C do intensywnego leczenia. Stres, złe odżywianie, zła ekologia i słońce powodują, że skóra staje się matowa i szara. Po intensywnym kilkutygodniowym kursie można przywrócić twarzy zdrowie, naturalny blask i młodość.

Notabene! Stopień działania witaminy C zależy od stężenia i formy. Najbardziej intensywny jest czysty kwas askorbinowy. Jednak forma ta jest bardzo niestabilna i utlenia się pod wpływem czynników zewnętrznych (światła i powietrza), dlatego należy ją stosować na noc lub stosować preparaty kosmetyczne zawierające ten składnik.