Urazy stawu ramiennego

Na ból barku skarżą się pacjenci w każdym wieku, czasami nawet dzieci. Jego przyczyny bywają różne – od wad postawy po zmiany zwyrodnieniowe – najczęściej jednak źródłem takich dolegliwości są urazy stawu ramiennego. Dziś parę słów właśnie o nich.

Jakie są najczęściej spotykane urazy stawy ramiennego?

O uraz stawu ramiennego nietrudno – czasem wystarczy niefortunny upadek lub silne szarpnięcie i nieszczęście gotowe. Często wskutek takiego wypadku dochodzi do zwichnięcia barku lub uszkodzenia stożka rotatorów. Zwichnięcie oznacza dyslokację kości, a konkretnie przemieszczenie panewki stawu ramiennego. Uszkodzenie stożka rotatorów natomiast wiąże się z rozwojem stanu zapalnego w obrębie barku. Takie urazy stawu ramiennego są nie tylko bolesne, ale też wyjątkowo problematyczne, ponieważ w znaczący sposób ograniczają ruchomość, a w niektórych przypadkach również wywołują zaburzenia czucia, które mogą bardzo utrudniać choremu życie.

Jak leczy się urazy stawu ramiennego?

Urazy barku, które leczy się w Sport-Klinika.pl najczęściej poprzez fizjoterapię lub artroskopię. Fizjoterapia zalecana jest w przypadku kontuzji o stosunkowo łagodnym przebiegu i nieskomplikowanym charakterze – wystarczą wtedy regularne ćwiczenia wykonywane pod okiem rehabilitanta przez kilka do kilkunastu tygodni. Poważniejsze urazy barku wymagają potraktowania skalpelem – chirurg wykonuje zabieg operacyjnej naprawy uszkodzonego stawu metodą artroskopową, nie otwierając pacjenta, a jedynie nieznacznie nacinając jego tkanki i wprowadzając przez nie sondę oraz niezbędne narzędzia, przy użyciu których usuwa patologiczną zmianę.

Czym jest niestabilność stawu ramiennego?

Jeśli urazy barku często się powtarzają i dochodzi do nich nawet w trakcie wydawać by się mogło niegroźnych upadków czy przeciążeń, wskazuje to na niestabilność stawu ramiennego, czyli ekstremalne osłabienie jego struktur. Takie schorzenie rzadko udaje się wyleczyć przy pomocy fizjoterapii. Najskuteczniejszą, a przy tym najszybszą i najwygodniejszą dla pacjenta metodą leczenia niestabilności stawu ramiennego jest artroskopia, jednak nie każdy kwalifikuje się do tego zabiegu. Ostateczną decyzję o skierowaniu chorego na artroskopię lub fizjoterapię, podejmuje oczywiście lekarz-ortopeda.