Ugryzienie muchy końskiej – profilaktyka i leczenie

Mucha końska to uciążliwy owad a jego ugryzienie jest bardzo bolesne, ponieważ „bez żadnego znieczulenia” rozcina on ludzką skórę, z której następnie zlizuje krew. Ukąszenie muchy końskiej jest niebezpieczne – może wywołać opuchliznę, stan zapalny, a także uciążliwy świąd, którego absolutnie nie wolno drapać ponieważ może dojść do nadkażenia bakteryjnego rany.

Ugryzienie muchy końskiej – leczenie

Miejsce, w którym nastąpiło ugryzienie końskiej muchy można okładać kostkami lodu. Ulgę przyniosą również okłady z rumianku, ze śmietany lub zsiadłego mleka. W aptece dostępne są różne preparaty na ugryzienie muchy końskiej, m.in fenistil żel, który zapobiega powstawaniu stanu zapalnego. Warto również przyjmować wapno.

Jeśli ukąszenie muchy końskiej wywoła stan zapalny i miejsce po ugryzieniu ulegnie powiększeniu, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. Stan zapalny może trwać do 2 tygodni.

Mucha końska występuje najczęściej przy zbiornikach wodnych dlatego aby nie spotkało nas jej ugryzienie, warto wybierając się w takie okolice, założyć ubrania z długim rękawem. Profilaktycznie można też zastosować permytynę.