Ubranka niemowlęce do pierwszej wyprawki

Jakie ubranka niemowlęce powinny znaleźć się w wyprawce dla noworodka? Jeśli zaczynasz kompletować ubranka i akcesoria dla noworodka, przeczytaj nasz mały poradnik. Podpowiemy Ci jakie ubranka niemowlęce wybrać do pierwszej wyprawki.

Rozmiary dla noworodka do pierwszej wyprawki

Pierwszy rozmiar dla noworodka to 56. Ten numerek odpowiada wzrostowi dziecka, a kolejne rozmiary dla niemowlaka to kolejno 62, 68,74. Ubranka niemowlęce w rozmiarze 56 posłużą nam przez pierwsze dwa lub trzy tygodnie. Z tego powodu nie szykujmy zbyt wielu ubranek, a zamiast tego przygotujmy od razu rozmiar ubranek 62. Skarpetki dla noworodka znajdziemy w rozmiarze 11/13. Czapeczki niemowlęce mają różne nazwy rozmiarów, albo odnoszą się do ogólnego rozmiaru 56, albo do obwodu główki dziecka. Dla noworodka obwód czapeczki to najczęściej 34 cm.

Rodzaje ubrań dla noworodka

Body niemowlęce to podstawowe ubranko dla dziecka, które powinno znaleźć się w każdej wyprawce. Body to bluzeczka rozpinana w kroku, i przez środek. Body w rozmiarze 56 są najczęściej rozpinane przez środek, lub kopertowo na dwie zakładki. Taki rodzaj rozpinania jest wygodny dla dziecka, i prosty w ubraniu dla rodzica. Do body zakładamy dziecku miękkie półśpiochy, lub legginsy i skarpetki. Półśpiochy to bawełniane legginsy z zakrytymi stópkami. Body w rozmiarze 62 i 56 to podstawowe ubranka, których warto naszykować w wyprawce najwięcej. Kupując body zwracamy uwagę na jakość bawełny z której zostały uszyte, oraz rodzaj zapinania. Wybieramy body zapinane na bezpieczne, antyalergiczne guziczki zatrzaskowe.

Pajacyk czy śpiochy dla noworodka

Pajacyk i śpiochy to kolejne ubranka, które będą potrzebne w wyprawce dla noworodka. To ubranka które traktujemy zamiennie, ponieważ oba zakrywają niemal całe dziecko. Mają jednak kilka różnic, które wpływają na komfort dziecka i obsługowość dla rodzica. Pajacyk dla noworodka jest jednoczęściowym ubrankiem, które rozpinamy po całości na przodzie. Pajacyk niemowlęcy sprawdza się zarówno na dzień, jak i w roli piżamki dla niemowlaka. Jest prosty w ubraniu, a dzięki rozpinaniu w kroczku pozwala na szybką zmianę pieluszki w nocy. Śpiochy dla noworodka są ubrankiem do którego musimy założyć jeszcze kaftan lub body. Jest więcej pracy z ubieraniem, ale śpiochy zapewniają dziecku więcej ciepła i poczucie otulenia.

Co jeszcze warto naszykować do wyprawki

Ubranka dla noworodka to tylko podstawowe elementy wyprawki dla noworodka. Warto jeszcze naszykować inne rzeczy, aby wyprawka była kompletna. Do wyprawki szykujemy skarpetki niemowlęce, oraz bawełniane czapeczki. Przydadzą się również bawełniane pieluszki tetrowe i pieluszki bambusowe. Mają mnóstwo zastosowań i są stosunkowo tanie, dlatego pieluszki tetrowe dobrze jest mieć zawsze przy sobie. Warto pomyśleć o zakupie otulacza, inaczej zwanego też rożkiem. Otulacz początkowo posłuży nam jako rożek niemowlęcy, a później po rozłożeniu uzyskamy z niego bezpieczną matę niemowlęcą, lub przewijak.