Suplementacja diety dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wielu rodziców jest przekonanych o konieczności podawania dziecku suplementów diety, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój i przyczynią się do lepszego samopoczucia. Jakie suplementy diety warto podawać dziecku? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czy konsultować suplementację witamin z lekarzem? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Prawidłowy rozwój dziecka a witaminy i inne składniki odżywcze

 

Witaminy, mikro- i makroelementy oraz inne składniki odżywcze, np. nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym DHA, są niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu dziecka i funkcjonowania układów wewnętrznych. Kwas DHA ma korzystny wpływ dla rozwoju układu nerwowego, mózgu i wzroku, witamina D warunkuje prawidłowe ukształtowanie i rozwój szkieletu oraz układu kostnego[1] oraz funkcjonowanie układu immunologicznego [2],

 

Naturalne sposoby uzupełniania witamin

 

Najlepszą drogą dbania o właściwy poziom witamin w organizmie dziecka jest właściwa dieta. W pierwszych latach życia powinno to być mleko mamy – zaleca się, by karmić dziecko piersią przynajmniej do 2. roku życia, stopniowo wprowadzając dietę następną. Od 6. Miesiąca można podawać dziecku kolejne produkty. Warto wówczas zadbać o wyrobienie w maluchu zdrowych nawyków żywieniowych [4].

Pamiętajmy też, że nie wszystkie witaminy przenikają do kobiecego mleka. Jest tak w przypadku witaminy D3, której podstawowym źródłem są promienie słoneczne, pod wpływem których witamina ta syntetyzowana jest w skórze. Nawet jeśli mama suplementuje witaminę D, dziecko nie otrzyma odpowiedniej jej dawki wraz z mlekiem. Nie dostarczy jej też w naszej szerokości geograficznej przez większą część roku ze światła słonecznego [3].

 

Kiedy podawać dziecku suplementy diety i leki uzupełniające witaminy?

 

Dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka niezbędny jest zestaw wszystkich ważnych dla zdrowia człowieka witamin. Dla maluchów szczególnie ważne są witaminy z grupy B, kwas foliowy, witamina C oraz witamina D3, nazywana też witaminą słońca. Warto podkreślić, że suplementy diety dla dzieci z witaminą D3 zaleca się podawać dzieciom przez cały rok, także latem. Dobrym sposobem na wsparcie organizmu dziecka są preparaty multiwitaminowe, na przykład Juvit Multi w postaci kropli, które można dodawać do pokarmów lub napojów. Juvit Multi to lek o przyjemnym dla dziecka pomarańczowym smaku, zawierający niezbędne witaminy i składniki mineralne. Oczywiście przed podaniem leku należy skonsultować się z lekarzem [5].

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementów diety dla dziecka?

 

Wybierając suplement diety dla dziecka, zwróćmy uwagę na jego skład, a szczególnie na to, czy ilość witaminy/soli mineralnych jest właściwa dla malucha w danym wieku. Odpowiednia ilość witaminy D3 dla noworodków i niemowląt to 400 UI, ale w kolejnych okresach życia będzie to 600–800 UI, a następnie 1000 UI [3]. Dobrym wyborem będzie jeden z preparatów Juvit – witaminy i suplementy dla dzieci i niemowląt – na przykład Juvit Multi. .

Uwaga! Powyższa porada ma jedynie charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić porady specjalisty.

 

 

Przypisy:

 

 

1. Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T., Oszukowski P., Poręba R., Spaczyńsk M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 5/2014, 85, 395-399.

2. Marta Myszka, Marian Klinger, Immunomodulacyjne działanie witaminy D, PostepyHigMedDosw (online), 2014; 68: 865-878.

3. Rusińska A i in. Zasady Suplementacji I Leczenia Witamina D – Nowelizacja 2018 r. Postępy Neonatologii 2018; 24(1): 1-24.

4. Żywienie niemowląt a aktualne rekomendacje, Ewa Fidler-Witoń, Klaudia Mikołajczak, Magdalena Waberska i in., Nowiny Lekarskie 2010, 79, 5, 356–361.

5. Czynniki warunkujące stosowanie suplementów diety zawierających witaminy i/lub składniki mineralne w wybranej grupie dzieci w wieku 6-12 lat, Bylinowska J., Januszko O., Rolf K., Sicinska E., Kaluza J., Pietruszka B., Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 2012 r., t. 63, nr 1, s. 59-66.

 

JUVIT MULTI, kropledoustne, roztwór. Skład: produkt złożony. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Produkt stosuje się w zapobieganiu i leczeniu niedoborów witamin u niemowląt i dzieci: w stanach zwiększonego zapotrzebowania (okres intensywnego wzrostu, wzmożony wysiłek fizyczny, choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą); przy niedostatecznej podaży witamin w pożywieniu (diety eliminacyjne, stany niedożywienia, okres wczesnowiosenny); w obniżonej ogólnej odporności na choroby infekcyjne; w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A. Nie stosować w przypadku hiperkalcemii. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.