Stwardnienie zanikowe boczne – jakie są pierwsze objawy choroby?

Stwardnienie zanikowe boczne jest poważną chorobą, której na dzień dzisiejszy świat medycyny nie jest w stanie wyleczyć. Nie znaczy to jednak, że chorzy i ich bliscy są bezsilni w walce z SLA – najważniejsza jest szybka diagnoza, jak i wprowadzenie odpowiedniej fizjoterapii, która wzmocni osłabione i zanikające mięśnie chorego. Wczesna diagnoza oznacza szanse na dłuższe życie, stąd tak ważne jest, aby poznać wczesne objawy SLA i potrafić je rozpoznawać.

Czym jest stwardnienie zanikowe boczne?

Jest to ciężka przypadłość o podłożu neurologicznym, która polega na uszkodzeniu zarówno obwodowego, jak i ośrodkowego neuronu ruchowego. Prowadzi to do postępującego procesu neurozwyrodnieniowego, który zaczyna niszczyć włókna nerwowe mięśni. Choroba ta po pewnym czasie prowadzi do bycia w dużym stopniu niemobilnym, nie pozwalając na wykonywanie choremu nawet najprostszych czynności. Niestety, nie są to zmiany jedynie w mięśniach kończyn, ale też pozostałych częściach ciała – narządów oddechowych, jak i pokarmowych. Sprawia to, że SLA jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Diagnoza będzie wiązać się z opieką w domu, o której warto poczytać tutaj – https://zywieniemaznaczenie.pl/. Będzie to kluczowe w pracy z chorym.

Jakie są przyczyny SLA?

Jest to bardzo zagadkowa dolegliwość, której geneza nie została jeszcze w pełni opisana – nie jesteśmy pewni, dlaczego dokładnie się pojawia. Chorobę tę łączy się z mutacjami genetycznymi, infekcjami wirusowymi, nadmiernym stresem oksydacyjnym, jak i ze zmianami immunologicznymi. Jednak naukowcy wciąż nie potrafią znaleźć przyczyny, co skutkuje brakiem remedium na tę przypadłość. Jest pewne zróżnicowanie płciowe w zachorowalności na stwardnienie zanikowe boczne, gdyż najczęściej chorują mężczyźni, ale nie jest jeszcze zrozumiane dlaczego tak się dzieje.

Wczesne objawy – na co zwracać szczególną uwagę?

Na początek warto wiedzieć, że choroba ta rozwija się najczęściej pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Początkowe objawy bardzo łatwo przeoczyć bądź wyprzeć ze świadomości, gdyż często mogą się nie różnić ze zwykłym osłabieniem organizmu, które ludzie w pełni wieku często zastępują wieloma kawami dziennie. Osłabienie mięśni i delikatne drżenie rąk bardzo łatwo więc zrzucić na kark niewyspania i zbyt dużej ilości kofeiny, a to niestety mogą być objawy SLA. Zaczynając od lekkiego zmęczenia, objawy przechodzą w wypadanie przedmiotów z rąk, a później skutkują trwałym niedowładem kończyn.

Jednak nie są to jedyne objawy początkowe, które można wykryć, gdy spogląda się dokładnie. Zalicza się do nich też:

  • dotkliwe zmęczenie, które wydawałoby się, że nie ma podstaw w życiu codziennym,
  • bardzo bolesne skurcze pojedynczych mięśni na ciele,
  • uczucie mrowienia, które połączone jest z nieprawidłowymi skurczami mięśni.

Objawy późniejsze

Kiedy choroba będzie postępować, szereg nowych objawów przyjdzie do pacjenta – zanik mięśni będzie postępował. Zaczną się problemy z mową, połykaniem, jak również oddychaniem. Bardzo często pacjenci doświadczają też zmian na tle emocjonalnym – depresji i stanów lękowych. Choroba pozostawia też ślad na zdolności czucia. Zaczynają się też problemy z nietrzymaniem moczu i kału.

Stwardnienie zanikowe boczne jest często mylone ze stwardnieniem rozsianym, jednak są to dwie odrębne jednostki chorobowe. Warto jednak dowiedzieć się też o nim, co można zrobić tutaj: stwardnienie rozsiane – jakie są objawy i czy można je wyleczyć?

Wczesne wykrycie objawów chorób neurodegeneracyjnych jest kluczem do jak najlepszego funkcjonowania i leczenia każdej osoby chorej.