Stres a Twój układ pokarmowy

Żyjesz w ciągłym stresie? Sprawdź, jak wpływa to na Twój układ pokarmowy i co możesz zrobić, by uspokoić trawienie.

Stresujące wydarzenia a układ pokarmowy

Egzamin, publiczne wystąpienie, rozmowa o pracę – zdenerwowanie przed nimi jest naturalne. Może objawiać się również poprzez objawy układu pokarmowego. Warto przed ważnymi chwilami sięgać po lekkostrawne produkty bogate w błonnik i witaminy. Istnieje pokusa, by z nerwów nic nie jeść lub przeciwnie – zajadać kłopoty. To często skutkuje później biegunką lub wzdęciami w dniu uroczystości czy wystąpienia.

Warto wówczas mieć przy sobie węgiel na wypadek biegunek i Espumisan, jeśli problemem są wzdęcia i gazy. Występuje on również w formie dyskretnych granulek, które można zażyć w każdej chwili. Nie eksperymentuj natomiast z nowymi środkami czy herbatkami na przeczyszczenie, jeśli przed Tobą jest ważny dzień.

Masz problemy z trawieniem? A może to przewlekły stres?

Niektórzy żyją na tak wysokich obrotach, że nawet nie domyślają się, że to stres jest winny ich problemom trawiennym. Nieprzespane noce i wieczny pośpiech są dla nich naturalne. Tymczasem warto pamiętać o poniższych zasadach.

  • Jedna nieprzespana noc może spowolnić tempo przemiany materii o 5-20 proc. Jeśli więc z nerwów nie możesz zmrużyć oka lub z przepracowania nie masz czasu się wyspać, cierpi na tym Twoje trawienie [1].
  • Według badań z Uniwersytetu w Hiroszimie osoby, które jedzą wolno, rzadziej są otyłe, mają niższe ciśnienie i bardziej zbilansowany poziom cholesterolu [2]. To samo dotyczy tych, którzy jedzą regularne posiłki. Połykanie powietrza dużymi haustami wraz z szybkim jedzeniem sprzyja też powstawaniu gazów.
  • Liczne badania przeprowadzone m.in. w Chinach [3] udowadniają, że stresujące sytuacje sprzyjają rozwinięciu się zespołu jelita drażliwego.

Jeśli więc słabo trawisz, zadbaj, by w Twojej codzienności znalazło się miejsce na relaks i spokój, również podczas posiłków.

Związek stresu z dolegliwościami układu pokarmowego

Nasi praprzodkowie w sytuacji zagrożenia dzięki stresowi i wyrzutowi kortyzolu mogli łatwiej przeżyć. Byli w stanie podwyższonej gotowości zdolni do szybkiego działania i chwilowo nie czuli głodu. Dziś też takie zdolności organizmu przydają się w bardzo trudnych sytuacjach. Po nich jednak musi nastąpić czas rozprężenia, gdy funkcje układu trawiennego wracają do normy.

W stresie spada ilość enzymów trawiennych, przez co pokarm nie jest trawiony efektywnie i prawidłowo. Silne bodźce wywołujące szybkie bicie serca czy przyspieszony oddech podrażniają też części układu trawiennego, przez co łatwiej o biegunki i ból brzucha. Jeśli często Ci towarzyszą, winny może być właśnie stres, nad którym warto zapanować przed szukaniem sposobów na konkretne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Źródła badań:

[1] http://www.zdrowetrawienie.com.pl/artykuly/brak-snu-spowalnia-metabolizm

[2] https://www.sciencealert.com/quick-eating-bad-for-waistline-heart-health

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202343/