Stomatologia dziecięca pod narkozą

Dzieci nie lubią wizyt u dentysty, ponieważ boją się bólu związanego z wykonywanymi przez niego zabiegami. Nawet usuwanie próchnicy potrafi wzbudzić w nich paniczny lęk. Ze względu na takich wrażliwych małych pacjentów dostępne obecnie standardowe usługi stomatologiczne zostały uzupełnione o dodatkową opcję: leczenie zębów pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Dziś ma je w swojej ofercie każda nowoczesna klinika stomatologiczna.

Jak wygląda leczenie zębów u dzieci pod narkozą?

Narkoza to stan przypominający sen – w jej trakcie pacjent całkowicie pozbawiony jest świadomości, w ogóle nie odczuwa więc bólu. To daje stomatologowi możliwość nieskrępowanego i niespiesznego działania, dzięki czemu przeprowadzany w ten sposób zabieg wykonywany jest zawsze skrupulatnie i bez niepotrzebnego stresu. Wprowadzaniem dziecka w stan uśpienia, jak również jego wybudzaniem, zajmuje się anestezjolog. Stomatologia pod narkozą wymaga zatem zaangażowania dwóch współpracujących ze sobą lekarzy.

Jak przygotować dziecko do zabiegu w znieczuleniu ogólnym?

Zanim mały pacjent zostanie wprowadzony w stan narkozy musi przejść dokładne badania laboratoryjne wykluczające przeciwwskazania do podania znieczulenia ogólnego. Rodzice będą musieli również wypełnić szczegółową ankietę dotyczącą zdrowia ich dziecka, której wyniki, podobnie jak wyniki badań, zostaną następnie skonsultowane z anestezjologiem. Poza tym w dniu zabiegu rodzice powinni dopilnować, by ich pociecha niczego nie jadła i niczego nie piła, a także nie przyjmowała żadnych leków bez zgody anestezjologa. Więcej informacje znajdziesz na declinic.pl.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Po narkozie dziecko może czuć się zmęczone i śpiące, zwykle jednak objawy te mijają w ciągu kwadransa. Przez ten czas mały pacjent powinien przebywać w sali wybudzeń (każda klinika oferująca leczenie pod narkozą ma taką salę na wyposażeniu), gdzie będzie stale doglądany przez personel. Przez kolejną dobę natomiast powinien znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Jeśli poza zmęczeniem i sennością pojawią się inne objawy niepożądane, na przykład nudności, w celu ich eliminacji należy podać dziecku leki przeciwwymiotne.