Sprawdź, jakim jesteś chronotypem snu!

Poranne wstawanie jednym przychodzi z ogromną trudnością, natomiast inni to właśnie od wschodu słońca funkcjonują bardzo dobrze i mają najwięcej energii. Za takie predyspozycje organizmu odpowiedzialny jest chronotyp snu, którego określenie pozwoli nam żyć efektywniej i wykonywać wszystkie zadania wtedy, gdy mamy najwięcej energii. Jak określić swój chronotyp snu? Jakie są jego rodzaje?

Co to jest chronotyp snu?

Chronotyp snu umożliwia określenie tego, jak pracuje nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Dzięki temu mamy możliwość lepszego poznania siebie i tego, w jaki sposób funkcjonujemy. Będziemy także wiedzieć, kiedy lepiej nam się śpi, a kiedy pracuje. Ogólnie świat można podzielić na dwie grupy ludzi. Jedna to te osoby, które nie mają najmniejszego problemu ze wstawaniem o wczesnej porze. Druga natomiast to ludzie, którzy mają problem z wygrzebaniem się z łóżka o szóstej rano.

W praktyce nazywa się ich rannymi ptaszkami i nocnymi markami. Chronotyp snu pozwala określić pory, w jakich jesteśmy najbardziej aktywni i kiedy najbardziej potrzebujemy snu. Co istotne, jest on ściśle związany z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. Wybrane neurony przekazują informacje o pobudzeniu lub zmęczeniu do konkretnych struktur w mózgu. W ten sposób regulowane jest wydzielanie hormonów, które odpowiadają za funkcjonowanie organizmu i sprawność umysłu o określonej porze dnia.

Jakie są rodzaje chronotypu snu?

Najogólniej wyróżnia się dwa rodzaje chronotypów snu – poranny i nocny. Świat jednak nie jest taki prosty, przez co te chronotypy zostały podzielone na odpowiednie podgrupy. Wyróżnić w nich można niedźwiedzia, wilka, lwa oraz delfina. Czym się charakteryzują?

Chronotyp niedźwiedzia

Jest to najpopularniejszy chronotyp, ponieważ określa on osoby, które żyją zgodnie ze światłem słonecznym. Oznacza to, że budzą się one wypoczęte o wschodzie słońca, a czują zmęczenie po zmierzchu. Dlatego też najbardziej produktywne zimą są o rannej porze, natomiast latem najefektywniejsze są w ciągu dnia.

Chronotyp wilka

Wilk jest nocnym łowcą, czyli osoby o tym chronotypie będą najbardziej aktywne wieczorem i w nocy. Pracują one do późna, natomiast rano wolą zostać dłużej w łóżku, albo zająć się mniej wymagającymi zadaniami. Jest to odpowiednik wieczornego chronotypu.

Chronotyp lwa

Lwy wstają przed wschodem słońca i obserwują jak dzień budzi się do życia. Zwykle wstają wcześnie i nie czują się zmęczone aż do wieczora. Poranek jest dla nich najlepszym czasem na pracę, a ich energia stopniowo słabnie wraz z upływem dnia. Osoby o tym chronotypie powinny większość obowiązków wykonywać rano.

Chronotyp delfina

Delfin jest najrzadziej występującym chronotypem snu. Posiadają go osoby neurotyczne, cechujące się wysoką inteligencją i introwertyczne. Delfiny nie potrzebują zbyt dużo snu i często budzą się zmęczone, jeśli prześpią więcej niż 6-8 godzin. Ponadto takie osoby cierpią z powodu bezsenności, a mimo to w ciągu dnia są w stanie wykonywać efektywnie swoje zadania.

Określenie własnego chronotypu snu pozwala dobrze zaplanować życie. Osoby bardziej aktywne wieczorami mogą mieć problemy z pracą na pierwszą zmianę i odwrotnie. Niekiedy ciężko się jest jednak do tego dostosować i wtedy należy wykazać się odpowiednią organizacją swojego życia. Więcej na temat chronotypu snu przeczytasz na https://sembella.pl/porady/sowa-czy-skowronek/.