Skrzywiona przegroda nosa – co można z tym zrobić

Ciągły katar, nawracające zapalenia zatok, ale też przewlekłe zmęczenie i bóle głowy – to tylko niektóre z wielu objawów skrzywionej przegrody nosowej. Przy tak uciążliwych dolegliwościach jedyną skuteczną formą leczenia jest operacja. Sprawdź, jak przebiega i z czym się wiąże.

Nos pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Nie tylko ogrzewa, ale też oczyszcza i nawilża powietrze, które wdychamy do płuc. Wszelkie nieprawidłowości w budowie i działaniu nosa wpływają w istotny sposób na jakość życia. Dlatego wymagają leczenia.

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej

Przegroda dzieli nos na dwie jamy. Bardzo rzadko są one idealnie symetryczne, a przegroda nosowa – ustawiona idealnie pośrodku. Składa się ona z tkanki chrzęstnej, a w głębszych odcinkach – z tkanki kostnej. Cała przegroda nosowa ma około 10 cm długości i sięga od czubka nosa aż do gardła.

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej mogą być różne. Najczęściej jest to wada wrodzona lub powstała podczas porodu. U noworodków urodzonych drogą naturalną nos często jest spłaszczony. W większości przypadków tkanki prostują się w ciągu kilku tygodni. Czasem jednak nieprawidłowość nie znika całkowicie. Skrzywienie przegrody nosowej może być również wynikiem urazu w dzieciństwie. Bardzo rzadko dochodzi do niego w życiu dorosłym – dotyczy to w zasadzie wyłącznie przypadków, gdy złamanie nosa było źle wyleczone lub nie zostało w ogóle poddane leczeniu.

Krzywa przegroda nosowa – jakie są objawy?

W większości przypadków krzywa przegroda nosowa nie wpływa na wygląd twarzy. Aby ją zdiagnozować, laryngolog wykonuje badanie rynoskopem. Czasem dodatkowo kieruje pacjenta na dodatkowe badanie, np. tomografię komputerową twarzoczaszki lub endoskopię jam nosa. Lekarz może podejrzewać nieprawidłowości w budowie nosa, jeśli pacjent zgłasza objawy takie jak:

  •       Nawracający, przewlekły katar
  •       Uczucie zatkanego nosa po jednej lub po obu stronach
  •       Częste zapalenia zatok
  •       Trudności z oddychaniem
  •       Chrapanie i bezdech senny
  •       Nawracające stany zapalne gardła
  •       Oddychanie przez usta
  •       Trudności podczas uprawiania sportu – brak tchu
  •       Częste bóle głowy
  •       Pogorszony słuch i węch
  •       Bóle zatok i uszu podczas lotu samolotem
  •       Częste zapalenia ucha środkowego
  •       Częste krwawienia z nosa

Na dłuższą metę skrzywienie przegrody nosowej może powodować niedotlenienie całego organizmu. Pojawiają się problemy z koncentrację i pamięcią. Tacy pacjenci częściej zapadają na choroby ogólnoustrojowe. Częściej też zmagają się z chronicznym zmęczeniem. Mogą mieć większą skłonność do zaburzeń nastroju i depresji. Czym szybciej postawiona diagnoza i przeprowadzona operacja, tym lepiej.

Operacja przegrody nosowej

Ostateczne ukształtowanie przegrody nosowej następuje pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Laryngolodzy rzadko kierują na operację pacjentów młodszych, chyba że istnieją ku temu wyraźne wskazania. W przypadku występowania opisanych wcześniej objawów, zabieg jest konieczny. Nie ma innej skutecznej metody leczenia skrzywionej przegrody nosowej niż operacja. Oczywiście nie każde skrzywienie stanowi przesłankę do wykonania takiego zabiegu. Jeśli jednak w znaczący sposób utrudnia ono normalne funkcjonowanie, interwencja chirurgiczna jest niezbędna. W praktyce redukcja skrzywienia przegrody nosowej jest najczęściej wykonywanym zabiegiem laryngologicznym.

Jak długo trwa operacja przegrody nosowej?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Trwa około godzinę. Cały pobyt pacjenta w klinice to 2-3 dni. Specjaliści z kliniki MilleMedica wykonują zabieg septoplastyki (plastyki przegrody nosa) metodą klasyczną lub endoskopową. Druga metoda wykorzystywana jest częściej ze względu na lepszą wizualizację tylnej części jam nosa. Podczas operacji skrzywione fragmenty chrzęści i kości zostają usunięte, a układ chrzęstno-kostny przegrody – precyzyjnie ustawiony w części pośrodkowej.

W niektórych przypadkach dolegliwości związane z krzywą przegrodą nosa współistnieją z objawami nieprawidłowości ze strony zatok. Laryngolodzy z MilleMedica wykonują endoskopową plastykę przegrody nosowej w połączeniu z operacją zatok. W ramach jednego zabiegu możliwe są np. skorygowanie przegrody, usunięcie polipów nosa i zatok, czy chociażby redukcja przerośniętych małżowin nosowych. W przypadku dolegliwości chrapania możliwe jest jednoczesne wykonanie plastyki przegrody nosa, migdałków podniebiennych i podniebienia miękkiego.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej?

Po przebytym zabiegu pacjent potrzebuje około tygodnia, by w pełni dojść do zdrowia. Standardowo musi on stawić się dwa razy na wizytę kontrolną, m.in. w celu zdjęcia szwów. Przez pierwsze dni nos może być nieco opuchnięty i zatkany. Dolegliwości te mogą utrzymywać się nieco dłużej, jeśli przebieg operacji oprócz korekty obejmował także np. usunięcie polipów lub redukcję przerośniętych małżowin.

Pacjenci po zabiegu septoplastyki odnotowują znaczną poprawę zdrowia i jakości życia. Nie tylko przestają zmagać się z nawracającymi infekcjami, ale też odczuwają mniejsze zmęczenie, lepiej śpią i osiągają lepsze wyniki w sporcie. Przestają chrapać, a to wprost przekłada się na lepsze dotlenienie całego organizmu. Operacja skrzywionej przegrody nosowej pomaga im pozbyć się wielu uciążliwych dolegliwości.