Seks w ciąży: 4 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Jak ciąża wpływa na libido? Do kiedy można uprawiać seks w ciąży? To pytania, które nurtują wiele par spodziewających się dziecka. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania związane ze współżyciem w okresie ciąży. Zapraszamy do lektury.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

O tym, czy możemy uprawiać seks w ciąży, zawsze powinien zdecydować lekarz położnik prowadzący ciążę. Najczęściej, jeśli ciąża przebiega poprawnie i nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem, nie ma również przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Seks w ciąży jest zwykle bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Płód chroniony jest przez mięsień macicy i wody płodowe, które tworzą swego rodzaju poduszkę. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Czy seks analny w ciąży jest bezpieczny?

Zdecydowana większość lekarzy położników zgadza się, że seks analny w ciąży niesie ze sobą istotne zagrożenia. W czasie tej formy zbliżenia może dojść do przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy. Wywołana nimi infekcja jest realnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Część kobiet w ciąży boryka się również z hemoroidami. Seks analny w tym przypadku może podrażniać hemoroidy, wywołać ból i dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienie.

Seks w pierwszych miesiącach ciąży

Ochota na seks w ciąży w pierwszym trymestrze jest najczęściej uzależniona od tego, jak przebiegają zmiany hormonalne w ciele kobiety. – Wiele kobiet odczuwa w pierwszym trymestrze zwiększony pociąg seksualny wynikający ze zmian hormonalnych. Jeśli należymy do tej grupy i lekarz daje nam zielone światło, zdecydowanie warto kontynuować współżycie na tym etapie ciąży – radzi nam ekspert z portalu n69.pl. Musimy jednak pamiętać, że te same zmiany hormonalne mogą powodować również mdłości, uczucie zmęczenia i kompletny brak ochoty na seks. Wszystko zależy więc od indywidualnego przypadku.

Brak ochoty na seks w ciąży – czy to normalne?

W wielu przypadkach nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Mimo tego duża liczba kobiet boryka się wyraźnym spadkiem libido w tym okresie. Sprawdźmy, z czego wynika brak ochoty na seks w ciąży i czy jest normalne. Oczywiście każda ciążą jest inna, jednak w większości przypadków powody braku ochoty na seks są podobne i należą do nich:

  • Ciąża niesie ze sobą bardzo duże zmiany hormonalne w organizmie kobiety. W wielu przypadkach efektem tym zmian może być niskie libido w czasie ciąży.

  • W wielu przypadkach przyczyną braku ochoty na seks w ciąży jest również strach o dziecku. Mimo zapewnień lekarza wiele kobiet uważa, że może w ten sposób skrzywdzić dziecko, unikają więc zbliżeń. Czynnik ten jest szczególnie istotny, jeśli poprzednie ciąże przebiegały z komplikacjami lub zakończyły się poronieniem.

  • Innym czynnikiem psychologicznym zmniejszającym ochotę na seks w ciąży jest niska samoocena, wynikająca ze zmian fizycznych. Niektóre kobiety czują się w ciąży nieatrakcyjnie, co przekłada się bezpośrednio na ich libido.

Do kiedy można uprawiać seks w ciąży?

Na to pytanie również powinien odpowiedzieć lekarz położnik prowadzący ciążę. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że w III trymestrze pojawia się szereg pobocznych dolegliwości, które mogą znacznie zmniejszyć ochotę na seks. Mogą to być między innymi obrzęki nóg, bóle kręgosłupa, zaparcia, problemy gastryczne itd. Ograniczona jest również liczba komfortowych pozycji seksualnych w zaawansowanej ciąży. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań natury medycznej, a kobieta nadal odczuwa ochotę na seks, to nic nie stoi na przeszkodzie do kontynuowania współżycia nawet w III trymestrze.

Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Wiele par zastanawia się również, jak szybko można powrócić do współżycia po porodzie. Warunkiem jest oczywiście zakończenie procesu gojenia w obrębie macicy. Zwykle jest to okres około 6 tygodni po porodzie, ostateczną decyzję należy podjąć jednak po wizycie kontrolnej u lekarza. Pamiętajmy również, że w pierwszych miesiącach po porodzie brak ochoty na seks jest czymś naturalnym. Wynika on często z ciągłego zmęczenia, stresu itd.

Jeśli poród odbył się siłami natury, musimy liczyć się również z pewnymi zmianami anatomicznymi, które zaszły w ciele kobiety. Dużą pomocą w powrocie do komfortowego współżycia mogą być ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Do takich ćwiczeń świetnie nadają się kulki gejszy, które poza medycznym zastosowaniem możemy potraktować również jako gadżet erotyczny. Dobrym wyborem mogą być tak zwane kulki gejszy progresywne. Są one przydatne zarówno przy pierwszych treningach, jak i na dalszych ich etapach.