Rozwój a psychologia. Jak wykorzystać psychologię na co dzień?

Psychologia daje nam ogromną wiedzę dotyczącą tego, jak pracuje nasz umysł. Im więcej o tym wiemy, tym lepiej możemy nie tylko wykorzystywać jego możliwości, lecz także skuteczniej radzić sobie ze stresem.

Psychologia w życiu nastolatka

Wydaje ci się, że „psychologizowaniem” zajmują się znudzeni życiem dorośli, którzy nieustannie analizują zachowania innych ludzi? A gdybyś usłyszał, że wiedza psychologiczna to klucz do zrozumienia, dlaczego w danym momencie odczuwasz strach, w innym euforię? Brzmi bardziej praktycznie, prawda? Tym właśnie jest psychologia – to nauka o naszych zachowaniach, psychice, tym, jak działa nasz umysł. Im więcej o tym wiemy, tym skuteczniej osiągamy swoje cele, tym lepiej radzimy sobie na co dzień w życiu. Wiedza, jak działa umysł, pozwala ci (przynajmniej częściowo) opanować stres przed egzaminem, skuteczniej formułować swoje cele i je realizować (np. z pomocą wizualizacji), lepiej porozumiewać się z innymi (rozumiejąc przyczyny ich zachowania).

Psychologia a nowe wyzwania

Dzisiaj coraz więcej mówimy o skutecznym planowaniu, działaniu, osiąganiu celów. Na https://noizer.pl/ możesz dowiedzieć się, jak pomaga w tym m.in. wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie drogi do konkretnego celu. Okazuje się bowiem, że już samo wyobrażanie sobie sukcesu stymuluje umysł do znajdowania dróg jego osiągnięcia. Oczywiście konkretny plan i motywacja mają ogromne znaczenie, jednak wizualizacja i afirmacja znacząco pomagają zbudować określoną gotowość do walki o sukces. Do tego psychologia podpowiada, jak skutecznie wychodzić ze strefy komfortu, stawiać ten jeden krok więcej. Tłumaczy też, dlaczego wielu z nas tak bardzo się tego boi. To psychologia pokazała nam, jak cenna jest porażka, jak sobie z nią radzić, jak wyciągać wnioski.

Czy psychologia to lek na stres?

I dzieci, i nastolatkowie, i dorośli mierzą się ze stresem. To nieodłączna część naszego życia. Okazuje się jednak, że znajomość psychiki, odruchowych zachowań i reakcji pozwala lepiej opanowywać stres, kontrolować go, a także pozbywać się go w odpowiednim momencie. To psychologia pokazała nam na przykład, jak cenna jest w tym kontekście medytacja wdzięczności, czyli dostrzeganie pozytywów w życiu, wyrażanie ich na głos, dziękowanie za nie. To w końcu psycholodzy pokazali nam, jak opanowywać stres przez odpowiednie techniki relaksacji, ćwiczenia oddechowe, praktyki jogi. Dzisiaj już doskonale wiemy, że ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane. Wiedząc, jak nasz umysł reaguje na stres, możemy pomóc ciału się odprężyć, a myślom swobodnie płynąć. Lepiej rozumiemy swoje zachowania, potrafimy je przewidywać, a z negatywnymi odruchami (np. afirmacją negatywną) walczyć.