Rozstępy w ciązy, jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy to zmiany skórne, przypominające pionowe, czerwone, wąskie blizny, które pojawiają się u większości kobiet w II trymestrze ciąży na brzuchu, piersiach i udach. U kobiet z jasną skórą rozstępy są zwykle różowawe, a u tych z ciemną karnacją będą jaśniejsze niż skóra, która je otacza. Ich wystąpienia nie można przewidzieć, ale przy odpowiedniej pielęgnacji ciała można im zapobiec.

Jak wyglądają pierwsze rozstępy?

Na początku rozstępy są czerwone, purpurowe, i manifestują się poprzez swędzącą skórę. Na tym etapie najłatwiej można sobie z nimi poradzić. Po pewnym czasie rozstępy stają słabsze i bledną, jednak nie znikają. Na skórze pozostają białe, czasem srebrzystobiałe, zagłębione, nieregularne linie o szerokości kilku milimetrów i długości kilku, kilkunastu centymetrów. Kiedy przejedziemy palcami po skórze, możemy pod opuszkami wyczuć, że linie te są trochę inne w dotyku: świeże rozstępy są lekko wypukłe, a stare lekko zapadają się w skórę. W tym momencie są już trudniejsze do wyleczenia.

Rozstępy w ciąży powstają na skutek upośledzenia fibroblastów, komórek produkujących w skórze włókna kolagenowe i elastyny (dzięki nim skóra jest elastyczna, właściwie napięta i jędrna). Najczęściej obserwujemy je w okolicach brzucha, piersi oraz ud, które powiększając się, tworzą blizny na niedostosowanej do tempa wzrostu skórze. Na rozstępy wpływ mają także predyspozycje genetyczne, dlatego warto porozmawiać z matką, siostrą, czy pojawiły się również u nich.

Co zrobić, aby nie mieć rozstępów w ciąży?

Czasem nie sposób uniknąć rozstępów, ale istnieją pewne rozwiązania, dzięki którym ryzyko ich wystąpienia będzie mniejsze. Oto one.

  • Dieta i kontrola wagi

Wzrost masy ciała w ciąży jest nieunikniony, ale można przytyć świadomie i z głową. Podstawą jest racjonalna dieta, bogata w owoce i warzywa. Wykluczyć należy tłuste sosy, słodkie napoje i niezdrowe przekąski. Ważne jest także, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości cynku, ponieważ bierze on udział w syntezie włókien kolagenowych w skórze. Za bezpieczne uważa się zwiększenie wagi o 10-15 kg, ryzyko pojawienia się rozstępów jest wtedy mniejsze.

  • Aktywność ruchowa

O ile lekarz nie wskaże jakichś przeciwwskazań, warto wykonywać ćwiczenia dopuszczane w określonym trymestrze ciąży. Może to być basen, joga, tańce w stylu latino, a także spacery.

  • Masaż skóry

Można wykonywać go w domu pod prysznicem, najlepiej za pomocą szorstkiej gąbki czy rękawicy. Intensywne masowanie może zapobiec rozstępom, przy czym należy pamiętać, aby brzuch i piersi traktować łagodniej (należy także omijać okolice brodawki). Na zakończenie ciało zaleca się polewać naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą.

Masaż ciała można wykonywać także techniką głaskania. Do takiego zabiegu warto zastosować olejek o neutralnym, bezpiecznym składzie, który nie tylko ułatwi masowanie, ale również pozwoli się odprężyć dzięki substancjom eterycznym, ulatniającym się pod wpływem ciepłej, rozgrzanej pod dłońmi skóry.

  • Pielęgnacja skóry

W czasie ciąży warto stosować kremy na rozstępy. Najlepsze działanie mają kosmetyki na bazie naturalnych składników oraz olejów i wyciągów roślinnych, które poprawiają elastyczność skóry i pozwalają zachować jej jędrność.

Krem na rozstępy należy nakładać kolistymi, wolnymi ruchami i stosować regularnie, rano oraz wieczorem przez cały okres ciąży i po porodzie.