Różowy październik — miesiąc profilaktyki raka piersi

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi i właśnie dlatego cały miesiąc uznawany jest za idealny, aby zwiększać świadomość w zakresie realizacji badań kontrolnych wśród kobiet. Czy wiesz, że rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u kobiet na całym świecie? Każdego roku na raka piersi umiera blisko 500 tysięcy przedstawicielek płci pięknej. A czy Ty wykonałaś już podstawowe badania profilaktyczne w tym kierunku? Pamiętaj, że chociaż symbol walki z rakiem piersi, czyli różowa wstążka jest najbardziej widoczny w październiku, to badania profilaktyczne, takie jak USG piersi czy mammografię możesz wykonywać w dowolnym czasie, listopad jest tak samo odpowiednią porą.

Przyczyny występowania raka piersi 

Chociaż nowotwór piersi jest najczęściej rozpoznawanym rakiem złośliwym u kobiet na całym świecie, to do tej pory nie udało się rozpoznać i wskazać konkretnej etiologii tej choroby. Wiadomo na pewno, że zwiększone ryzyko zachorowania występuje u kobiet, u których w rodzinie zdiagnozowano już tego rodzaju nowotwór. Co więcej, raka piersi znacznie częściej diagnozuje się w krajach wysoce rozwiniętych. Najnowsze badania dowodzą, że istnieje związek pomiędzy zachorowalnością a wiekiem kobiety podczas pierwszego porodu, karmieniem piersią czy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Ponadto, ryzyko zachorowania jest większe wśród pań, które nadużywają alkoholu, a mniejsze o tych, które prowadzą regularną aktywność fizyczną i stosują zdrową, zbilansowaną dietę. 

Regularne badania profilaktyczne to konieczność

Jak potwierdzają sami medycy, większa świadomość w ramach realizacji badań profilaktycznych pozwoli zapobiec występowaniu nawet połowy przypadków nowotworu raka piersi w stadium zaawansowanym. Okazuje się, że rak piersi zdiagnozowany we wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny, bez przerzutów i nawrotów. Właśnie dlatego badania profilaktyczne każda kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku. 

Badania profilaktyczne w przypadku raka piersi są bezbolesne i nieinwazyjne, można je wykonywać wielokrotnie i bez żadnych powikłań. Ginekologia w DP Med oferuje realizację tych najważniejszych, czyli USG piersi oraz mammografię. 

Zaleca się, aby pierwsze profilaktyczne badanie USG piersi kobieta wykonała w wieku około 20 lat, a następnie co 2 lata, a najlepiej raz w roku, do ukończenia 40 lat. 

Panie po 40 roku życia powinny wykonywać profilaktyczną mammografię. Do ukończenia 50 roku życia zaleca się realizację takiego badania co 2 lata, a następnie raz na 12 miesięcy. 

Niezwykle kluczowe w diagnostyce raka piersi we wczesnym etapie występowania choroby jest samobadanie kobiety. Wyczucie guza bądź zgrubienia jest najczęściej niepokojącym sygnałem, który kieruje kobiety do gabinetu lekarskiego. Co istotne, palpacyjne badanie piersi powinien też wykonać lekarz ginekolog podczas każdej, rutynowej wizyty pacjentki w gabinecie.