Rak szyjki macicy – co to za choroba?

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy. Warto jednak wiedzieć o tym, że można go całkowicie wyleczyć pod warunkiem, że zostanie on wcześnie rozpoznany. Dlatego też należy pamiętać o tym, że w przypadku nowotworu szyjki macicy tak duże znaczenie mają regularnie wykonywane badania cytologiczne. Profilaktyka daje nam, bowiem szanse na wykrycie nowotworu szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym.

Co zatem dobrze jest wiedzieć o nowotworze szyjki macicy? Jakie są główne przyczyny rozwoju tej choroby?

Podstawowym czynnikiem chorobotwórczym w przypadku nowotworu szyjki macicy jest długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Mimo, że do rozwoju tej choroby nie może dojść, jeżeli dana kobieta nie jest zakażona rakotwórczym typem wirusa HPV to należy podkreślić, że aby nowotwór szyjki macicy mógł się rozwijać oprócz obecności wirusa musi wystąpić także inny czynnik chorobotwórczy. Do tych czynników, które najbardziej sprzyjają zachorowaniu zalicza się przede wszystkim: wczesne (przed ukończeniem 16 roku życia) rozpoczęcie współżycia seksualnego, dokonywanie częstych zmian partnerów seksualnych, urodzenie co najmniej trójki dzieci w krótkich odstępach czasu, palenie papierosów (w tym również palenie bierne) oraz częste występowanie stanów zapalnych pochwy, które to nie były leczone we właściwy sposób. Czynnikami, które również mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu szyjki macicy są także: niewierność ze strony partnera seksualnego, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych czy też nieprawidłowa dieta (dieta z niewystarczającą ilością antyoksydantów).

 

Symptomy raka szyjki macicy – po czym poznać, że mamy do czynienia z tym nowotworem?

Rak szyjki macicy to niebezpieczny nowotwór przede wszystkim, dlatego, że na początku swojego rozwoju nie daje żadnych objawów. Później zaś jego symptomy są dość niespecyficzne, dlatego też kobieta, która nie korzysta z badań u ginekologa może je przeoczyć bądź uznać, że są to objawy innych dolegliwości intymnych. Warto, zatem wiedzieć, że rak szyjki macicy objawia się między innymi poprzez występowanie nieregularnych miesiączek czy pojawianie się krwawień międzyokresowych. Warto skonsultować się z ginekologiem także, kiedy mamy problem z upławami o nieprzyjemnym zapachu lub gdy w trakcie lub po stosunku seksualnym dochodzi u nas do krwawienia. Do symptomów nowotworu szyjki macicy zalicza się także dyskomfort w dole brzucha czy też dokuczliwe bóle pojawiające się w okolicy krzyżowo – lędźwiowej. Tak jak w przypadku innych nowotworów dobór metody leczenia raka zależy od jego stopnia zaawansowania. Jeżeli nowotwór jest jeszcze we wczesnym stadium to możliwe jest zastosowanie tzw. leczenia oszczędzającego narządy rodne. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla kobiet, które chciałyby w przyszłości zajść w ciąże. Wśród oszczędzających metod leczenia możemy wyróżnić miedzy innymi takie metody jak: elektrokauteryzacja, laseroterapia czy kriochirurgia.

Więcej informacji pod adresem https://onkolmed.pl/rak-szyjki-macicy-da-sie-wyleczyc