Przeziębienie w ciąży – niebezpieczeństwo dla dziecka?

Choroba przeziębieniowa objawia się katarem, kaszlem, bólem gardła, gorszym samopoczuciem, niekiedy u pacjentów występuje też gorączka. Ta popularna infekcja wirusowa może spotkać każdego. W sezonie jesienno-zimowym część przyszłych matek dotyka przeziębienie w ciąży. Czy szkodzi dziecku taki stan? Jaki wpływ na płód ma infekcja górnych dróg oddechowych i kiedy warto skorzystać z pomocy medycznej?

Jak rozpoznać przeziębienie w ciąży?

Jak kobieta w ciąży może rozpoznać, że jest przeziębiona? Pierwsze symptomy infekcji wirusowej pojawiają się w ciągu kilkunastu godzin od kontaktu z patogenami chorobotwórczymi (najczęściej rynowirusami), przybierając na sile przez kolejne 3-4 dni. O rozwoju choroby przeziębieniowej może świadczyć:

  • nieżyt nosa,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • kaszel,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • złe samopoczucie,
  • ogólne osłabienie,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • osłabienie apetytu.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Zanim odpowiemy na pytanie ,,Czy przeziębienie w ciąży szkodzi dziecku?”, warto wyjaśnić, jak radzić sobie z tą chorobą sezonową. Przeziębienie nie wymaga specjalnego leczenia, ma charakter samoograniczający, dokuczliwe symptomy zwykle samoistnie mijają w ciągu 5-10 dni. Oczywiście warto wspierać organizm w walce z drobnoustrojami.  Podstawą jest leczenie objawowe i wzmacnianie odporności (postępowanie u ciężarnych kobiet z przeziębieniem jest podobne, jak w przypadku pozostałych pacjentów). Ważne jest dążenie do zbicia gorączki (jeśli ta występuje u ciężarnej). Na początek można spróbować chłodnych okładów, pomocna może być też kąpiel w letniej wodzie. Jeśli to nie pomoże, gorączka nie ustąpi (podobnie, jak inne objawy przeziębienia), zalecana jest wizyta u lekarza. Konieczne może być sięgnięcie po lek obniżający temperaturę. Bezpiecznym dla zdrowia rozwijającego się w łonie matki dziecka preparatem jest paracetamol (maksymalna dobowa dawka to 3 g). Na ból gardła lekarz może zalecić środki z benzydaminą, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o wysokim profilu bezpieczeństwa. Należy dbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu – przyjmować 2-3 l płynów dziennie, wysypiać się i prowadzić oszczędzający tryb życia. Warto pić gorącą herbatę z sokiem malinowym lub miodem, syrop z cebuli, stosować inhalacje z soli fizjologicznej, olejków eterycznych, dzięki którym zmniejszy się produkcja wydzieliny z nosa. Można dodawać też surowy czosnek do potraw, który wzmacnia system immunologiczny, wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Jeśli chodzi o środki naturalne niewskazane dla ciężarnych – należy unikać propolisu, który ma właściwości uczulające. Natomiast herbata z liści malin, tymianek i podbiał mogą spowodować przedwczesny poród. 

Przeziębienie w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Wiele przyszłych matek zastanawia się, czy przeziębienie w ciąży szkodzi dziecku. Tak naprawdę jedynym objawem przeziębienia w ciąży, który może zaszkodzić, jest wysoka gorączka (na wczesnym etapie ciąży może sprowokować przedwczesny poród, a w skrajnych przypadkach, wewnątrzmaciczne obumarcie płodu). Tak więc, gdy temperatura przekroczy 38-39 stopni Celsjusza – należy niezwłocznie udać się do lekarza. Na jakim etapie ciąży ryzyko powikłań związanych z przeziębieniem jest największe? Najbardziej niebezpieczna dla płodu jest infekcja wirusowa w pierwszym trymestrze ciąży (mogą wystąpić wady rozwojowe). W najlepszej sytuacji (z punktu widzenia zdrowia rozwijającego się płodu) są pacjentki, które zachorują na infekcję wirusową pod koniec ciąży. 

Warto podkreślić, że przeważająca większość kobiet, które podczas ciąży były przeziębione, niekiedy nawet kilka razy, rodzi w pełni zdrowe dzieci. Powikłania choroby przeziębieniowej wywołanej przez wirusy (rynowirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy) występują u płodów oraz noworodków bardzo rzadko.

Pamiętajmy – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć przeziębienia w ciąży, warto zawsze myć dłonie po powrocie do domu (wodą z mydłem), a w okresie wzmożonej zachorowalności, nie przebywać w dużych skupiskach ludzi. Istotne jest również wspomaganie organizmu naturalnymi metodami – odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta, spokojne spacery i unikanie sytuacji stresowych wyjdą na zdrowie zarówno mamie, jak i rozwijającemu się w brzuchu maluchowi.