PRÓCHNICA ZĘBÓW – JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?

Stomatology concept. Girl with strong white teeth smiling to camera, grey background

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna zębów, w wyniku której w zębach powstają ubytki. Można jej jednak skutecznie zapobiegać i całkowicie ją wyleczyć. W ciągu życia próchnica pojawia się aż u 95% dorosłych Polaków. Co możemy zrobić, aby się jej pozbyć i zapobiec jej nawrotom w przyszłości?

Przyczyny próchnicy

Próchnica powodowana jest przez bakterie. Może się to wydawać straszne, ale nasza jama ustna jest domem dla około 300 gatunków bakterii, jednak przeważająca większość z nich nie jest dla nas szkodliwa. Problemem są jednak te, które pożywiają się rozkładającym się cukrem, produkując jednocześnie kwasy organiczne. Te bakterie przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej – stanowią aż 80% jej składu. Będąc „przyklejone” do powierzchni zęba za pomocą płytki nazębnej, rozkładają cukry znajdujące się w resztkach jedzenia w naszej jamie ustnej, obniżając jednocześnie jej pH. To kwaśne środowisko ma szkodliwy wpływ na szkliwo – kiedy je uszkodzą, do wnętrza zęba przedostają się wyżej opisane bakterie, powodując ubytki.

Jak rozpoznać próchnicę?

Próchnica nie od razu powoduje „dziury” w zębach. Pierwszymi jej oznakami są białe, matowe plamy na szkliwie – na tym etapie jest całkowicie odwracalna bez konieczności interwencji wiertłem. Jednak wraz z tym, jak choroba postępuje, bakterie uszkadzają szkliwo i trafiają w głąb zęba. W momencie, gdy docierają do miazgi zęba – zaczyna on boleć. Jednak jeżeli na tym etapie szybko trafimy na fotel stomatologa, opracowanie ubytku i wypełnienie zęba powinno nam pomóc. Jeżeli jednak zwlekamy i próchnica zaatakuje miazgę w całości, czeka nas leczenie kanałowe.

A co, jeżeli nadal będziemy ignorować problem? Ząb rzeczywiście przestanie boleć, ale to nie wróży zupełnie nic dobrego. To oznaka, że miazga jest zupełnie martwa, a ząb będzie się teraz rozkładał.

Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica to jedna z tych dolegliwości, którym zdecydowanie lepiej jest zawczasu zapobiegać, niż później starać się je wyleczyć. Leczenie stomatologiczne nie należy do najprzyjemniejszych, a ponadto może być czasochłonne i kosztowne. Jak zatem uniknąć próchnicy?

Podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Regularne i dokładne szczotkowanie zębów to absolutna podstawa. Jak to jednak możliwe, że próchnica dotyka tak wielu z nas, chociaż zdecydowana większość pamięta o szczotkowaniu zębów rano i wieczorem?

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Przyczyna leży w tym, jak szczotkujemy zęby. Większość z nas robi to zbyt krótko i niedokładnie. Mycie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty – niby każdy z nas to wie, ale czy rzeczywiście myjemy zęby ze stoperem w dłoni? Na pomoc przychodzą nam tu szczoteczki soniczne – wbudowane timery sygnalizują, kiedy pora przenieść szczotkowanie na kolejny obszar jamy ustnej, a po upływie 2 minut same się wyłączają.

Szczoteczki soniczne Oclean

Szczoteczki soniczne Xiaomi marki Oclean pomagają nam także w zadbaniu o dokładne umycie zębów – najnowsze modele szczoteczek, takie jak Oclean X czy Oclean X Pro, posiadają wbudowane sensory, które wykrywają Twój stopień nacisku na powierzchnię zębów i dostosowują swój program pracy odpowiednio do niego. Co najlepsze, szczoteczki Oclean posiadają dedykowana aplikację mobilną, za pomocą której łączą się z Twoim smartfonem i przedstawiają Ci podsumowanie każdego szczotkowania – jego ogólną ocenę, miejsca, które powinny być szczotkowane dokładniej i te, które szorujesz zbyt mocno.

Szczoteczki Oclean dostępne są w sklepie internetowym oficjalnego polskiego dystrybutora marki Xiaomi – https://oclean.pl. Kupisz tam również irygatory i inne przydatne akcesoria.