Problemy z tarczycą – kiedy je podejrzewać i jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Problemy z tarczycą to istotna dolegliwość w polskim społeczeństwie. Jeszcze pod koniec XX wieku najczęstszą przyczyną niedoczynności tego gruczołu był niedobór jodu w diecie. Dziś najpowszechniejszą chorobą tarczycy jest autoimmunologiczna choroba Hashimoto. Jaki są ich objawy i jak przygotować się do wizyty u lekarza?

Czym jest tarczyca i czego należy się obawiać?

Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się w przedniej, dolnej części szyi. Wydziela hormony T3 i T4, które odpowiadają za prawidłowe tempo metabolizmu i funkcjonowanie organizmu.

Typowymi objawami, które powinny nas skłonić do wizyty u endokrynologa, są:

  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie tolerancji wysiłku,
  • zimna, szorstka i sucha skóra,
  • nieregularne miesiączki,
  • zmiana barwy głosu na ochrypły i matowy,
  • przyrost masy ciała, mimo zachowania takiej samej jak dotychczas diety,
  • wypadanie włosów, łamanie paznokci.

Badania hormonów tarczycy są podstawą

Na pierwszą wizytę najlepiej udać się do endokrynologa w DP MED – Centrum Medycznym, w którym przyjmują bardzo dobrzy specjaliści. Zanim to jednak nastąpi, warto odwiedzić lekarza rodzinnego i opisać wszystkie dolegliwości, z którymi się zmagamy. Lekarz rodzinny nie zawsze może nam zlecić pełen komplet badań, ponieważ część z nich nie jest finansowana przez NFZ. Mimo wszystko możemy liczyć na oznaczenie podstawowych hormonów tarczycy, czyli:

  • TSH – ten hormon produkowany jest przez przysadkę mózgową i pobudza tarczycę do produkcji tyroksyny (T4); jeżeli jego poziom jest za wysoki, sugeruje to niedoczynność tarczycy,
  • fT4 – to wolna frakcja tyroksyny, świadcząca o pracy tarczycy,
  • fT3 – powstaje z fT4 i ma mniejsze znaczenie w diagnostyce.

Na badania idziemy z samego rana, najlepiej w godzinach 7-8, na czczo.

Jeżeli wyniki tych badań są nieprawidłowe, należy rozszerzyć diagnostykę (niestety często istnieje potrzeba prywatnego wykonania badań) o oznaczenie poziomu przeciwciał (cząstek zdolnych do niszczenia naszej tarczycy):

  • anty-TPO – typowe przeciwciało dla choroby Hashimoto
  • anty-TG

Najlepiej, żeby badania w dniu wizyty były maksymalnie sprzed 2-3 tygodni – im świeższe wyniki, tym lepiej.

Jeżeli istnieje możliwość, warto wykonać także USG tarczycy – najlepiej jeśli nie będzie ono starsze niż rok. Jest to bardzo istotne, gdy nasza tarczyca ma guzki. Jeżeli była wykonana kiedykolwiek biopsja tarczycy, to koniecznie weź jej wyniki ze sobą na wizytę.

Pozostałe czynności związane z wizytą u lekarza

W przypadku gdy posiadasz inne badania kontrolne, takie jak morfologia, próby wątrobowe, cholesterol – wszystko to przynieś ze sobą. Dzięki temu lekarz będzie miał więcej możliwości i lepiej pozna kondycję Twojego organizmu.

Dodatkowo wypisz na kartce wszystkie przyjmowane przez siebie leki i suplementy. Dobrze jeśli zanotujesz niepokojące Cię objawy – dzięki temu niczego nie pominiesz i wizyta będzie bardziej wartościowa. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Pytaj o wszystko, czego nie rozumiesz i co cię niepokoi. Zrozumienie przez pacjenta istoty choroby i procesu leczniczo-diagnostycznego jest podstawą udanej współpracy na linii lekarz-pacjent.

Źródła:

[1] – Interna Szczeklika 2020/2021, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2020

[2] – https://doktormagda.pl/2018/10/ide-do-endokrynologa-jakie-mam-zrobic-badania-tarczyca.html