Praca jako opiekunka w Niemczech – czy to się nadal opłaca?

Wyjazdy do pracy za granicę od dawna kojarzone są ze sposobem na szybkie zdobycie kapitału. Dla niektórych było to rozwiązanie doraźne, dla innych sposób na życie i pracę. Jak dzisiaj prezentuje się opłacalność pracy w Niemczech? I o czym trzeba pamiętać, wybierając ofertę?

Chociaż Polska bardzo rozwinęła się w ubiegłych dekadach, to wciąż można tu liczyć na zarobki zdecydowanie niższe, niż w bogatych krajach Europy Zachodniej. Dlatego szukanie pracy za granicą jest tak popularnym sposobem zarobku. Wśród kobiet nadal często wybieranym zajęciem jest praca dla opiekunek w Niemczech. Warto wiedzieć, że Polki mogą tam pracować na zasadach niemieckich. Z czym się to wiąże i jakich formalności trzeba dopilnować?

Praca jako opiekunka w Niemczech – legalne zatrudnienie

Najważniejszym aspektem, o jakim trzeba pamiętać, szukając pracy w opiece w Niemczech, jest podpisanie stosownej umowy z pracodawcą. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie praw, jakie przysługują pracownikowi u naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego przeglądając ogłoszenia „praca opiekunka Niemcy”, szukaj takich, w których uwzględnione jest podpisanie stosownej umowy. Taki dokument jest również podstawą roszczeń w przypadku ewentualnych problemów z uzyskaniem wynagrodzenia. Legalna praca opiekunki w Niemczech jest też niezbędna, aby pracodawca opłacał składki ubezpieczeniowe.

Co powinno zawierać ogłoszenie?

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech muszą dość szczegółowo opisywać zakres obowiązków. Zwróć też szczególną uwagę na:

  • stan zdrowia osoby, którą trzeba się opiekować – seniorzy z niepełnosprawnościami będą potrzebować innego rodzaju pomocy niż osoby sprawne fizycznie. Warto mieć na uwadze, że praca z osobą, u której występują problemy z poruszaniem, jest cięższa fizycznie.
  • stan psychiczny podopiecznego – schorzenia takie jak demencja i choroba Alzheimera wymagają od opiekunki większej uwagi.
  • warunki zakwaterowania i wyżywienia.
  • dodatkowe obowiązki – np. robienie zakupów i gotowanie.
  • wymagania językowe.
  • lokalizację domu, w którym masz pracować.

Wynagrodzenie za pracę w opiece w Niemczech, na niemieckich warunkach powinno uwzględniać powyższe czynniki.

Co musisz wiedzieć o warunkach pracy?

Warunki pracy można sprawdzić tutaj https://efekt-24.pl/warunki-pracy. Znajdziesz tam także wiarygodne ogłoszenia wraz z wymaganiami i proponowaną stawką. Warto regularnie przeglądać oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Warunki, w jakich będziesz pracować, są tam takie same, jak dla innych osób legalnie zatrudnionych w tym kraju. To bardzo ważne, szczególnie w kontekście ewentualnych problemów zdrowotnych. Ubezpieczenie zdrowotne to jedna z korzyści, jakie daje legalna opieka. Praca na warunkach niemieckich gwarantuje też opłacanie składek emerytalnych w Niemczech.

Czy wymagane jest doświadczenie?

Doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi z pewnością będzie bardzo przydatne, jednak nie jest absolutnie konieczne, aby pracować. Należy pamiętać, że praca z seniorami może wydawać się trudna, jednak zwykle opiekunki szybko przyzwyczajają się do podopiecznych, a praca daje im nie tylko pieniądze, ale także satysfakcje.