Poznaj moc korzyści płynących z jedzenia orzechów!

Coraz częściej mówi się o mocy przeciwzapalnej kwasu omega-3. Składnik ten wymienia się głównie w kontekście zdrowych, pełnotłustych ryb morskich. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że chodzi o te same dobroczynne oleje, które znaleźć można także w orzechach. Orzechy na cholesterol? Tak, ale… nie wszystkie. Zobacz, co warto wiedzieć o ich wpływie na lipoproteiny.

Orzechy są traktowane jako zdrowa przekąska, alternatywa dla słodyczy lub dodatek do sałatek, owsianek czy zup. Można spożywać je też w postaci płynnej – mleka roślinnego czy oleju wytłaczanego z nasion. Mówi się wiele o ich pozytywnym wpływie na zdrowie, w tym na procesy kognitywne. A jak jest z cholesterolem?

Czy jedząc orzechy na cholesterol, realnie przyczyniamy się do obniżenia jego poziomu? Sytuacja bywa skomplikowana. Nie wszystkie orzechy to źródło kwasu omega-3, który działa przeciwzapalnie i przeciwdziała hiperlipidemii. Niektóre z nich zawierają kwas omega-6, który jedzony w nadmiarze może nie działać korzystnie na zdrowie. Kanadyjscy naukowcy zbadali, że jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłych zgonów sercowo-naczyniowych o prawie połowę. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówią o spożywaniu 30 g niesolonych orzechów dzienne w ramach profilaktyki przeciwzawałowej.

Które orzechy jeść, by zadbać o serce?

Kwas omega-3 w dobrych proporcjach zawarty jest w pestkach dyni, siemieniu lnianym, orzechach włoskich, makadamia, pistacjach i brazylijskich. Najmniej korzystny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 posiadają orzechy arachidowe – w tym masło orzechowe, które jest często spożywane przez sportowców.

Dlaczego jeszcze warto jeść orzechy?

Po orzechy warto sięgać przede wszystkim ze względu na zawarte w nich składniki mineralne. Nie od dzisiaj wiadomo, że są źródłem magnezu, który pomaga zachować nie tylko zdrowe serce, ale także przyczynić się do zniwelowania skurczów mięśniowych, obniżenia napięcia i redukcji stresu. Ponadto przypisuje się mu właściwość wspierania układu nerwowego, a co za tym idzie – usprawniania zdolności zapamiętywania i koncentracji. Upraszczając, można więc stwierdzić, że powszechna opinia o tym, że orzechy mogą pomóc w nauce, jest prawdziwa.

Ponadto dzięki zawartym tłuszczom orzechy skutecznie obniżają zarówno indeks, jak i ładunek glikemiczny. Czynią także potrawę bardziej sycącą, zwiększając wartość odżywczą.