Pomoc sensoryczna – terapia i relaks

Sensoryka – co to znaczy ?

Do naszego ciała docierają różnego rodzaju bodźce zewnętrzne – może być to na przykład dotyk, ciepło, zimno, hałas, światło. Rejestrowane są przez mózg a następnie przetwarzane na konkretne działanie – na przykład nagłe rażące światło powoduje odruch zamykania czy zasłaniania oczu. Właśnie ten proces nazywamy sensoryką. Jeżeli pojawiają się zaburzenia na tym tle- wracając do przykładu może to być nadwrażliwość na światło potrzebne jest działanie, które wspomoże właściwie dobrana pomoc sensoryczna. Jest to niezwykle prosty przedmiot. Wbrew naukowej nazwie pomoce sensoryczne nie maja nic wspólnego z zaawansowaną techniką czy elektroniką. Są to przedmioty, które mogą znaleźć się w każdym domu. Nie służą wyłącznie terapii – mogą być miejsce wypoczynku lub pracy, przedmiotem do zabawy, a także atrakcyjnym elementem wyposażenia wnętrza.

Jak wygląda pomoc sensoryczna ?

Może przybierać różne kształty – są worki,pufy, dziuple. Musi być miękka i miła w dotyku. Nie posiada żadnych ostrych krawędzi ani wystających elementów a więc szwów, zamków błyskawicznych, guzików czy skuwek. Większość pokocy sensorycznych utrzymana jest w pastelowych naturalnych kolorach. Intibag.eu oferuje przedmioty wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów – opatentowanej miękkiej dzianiny zwanej Second Skin oraz wypełnienia w postaci łusek gryki. Projekty produktów powstały w wyniku badań i eksperymentów specjalistów z różnych dziedzin – fizjoterapii, psychologii, fizjologii ruchu, rehabilitacji. Pomoce sensoryczne są bardzo trwałe, łatwo je wyprać i odświeżyć. Zamawiając pomoc sensoryczną w sklepie istnieje możliwość wybrania koloru i materiału pokrycia. Wszystkie produkty są całkowicie bezpieczne – mogą korzystać z nich dzieci, przepuszczające powietrze i  hypoalergiczne.

Jak wykorzystać pomoc sensoryczną ?

Wielka zaletą tych przedmiotów jest ich wielofunkcyjność. Nie służą wyłącznie do terapii zaburzeń sensoryki. Mogą zastąpić z powodzeniem klasyczne meble wypoczynkowe – kanapy czy fotele. Dostosowują się kształtem do ułożenia ciała. Ta sama pufa może być wykorzystana do drzemki, oglądania telewizji czy pracy na laptopie. Wspomagają takie aktywności jak tanie, joga czy medytacje. W pokoju dziecinnym sprawdzą się jako kryjówka lub miejsce relaksu. Dzięki urozmaiconej kolorystyce i designowi pomogą w stworzeniu wnętrza o nowoczesnym, nietuzinkowym wyglądzie a zarazem pełnego ciepła i spokoju. Oprócz mieszkania można używać ich również na tarasie czy w ogrodzie, a nawet w firmie.