Pierwszy biwak dziecka z tatą – jak przygotować pociechę i zachować luz?

Robi się coraz cieplej, zatem już pora na biwakowanie. Przy wielu domach czuć już zapach grilla, ale my proponujemy bardziej aktywny wypoczynek na polu namiotowym czy campingowym. Jeżeli chcesz zabrać na taką atrakcję swoją pociechę, to oczywiście do wyjazdu na biwak musicie się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić, a jednocześnie zachować spokój i luz?

Wspólna nauka survivalu w domu, czyli coś co spodoba się każdemu dziecku

Wybierając się na biwak można przy okazji rozbić namiot, bo przecież nie każdy dysponuje kamperem czy też może go wypożyczyć. Nie każdy ma też przyczepę kempingową. Z tego powodu nauka rozbijania namiotu w ogródku, a nawet w domu będzie dla dziecka świetną atrakcją. Oczywiście w domu naciągniesz namiot na stelaż ale nie zabezpieczysz go linkami i tzw. śledzikami. Możesz jednak pokazać dziecku jak zrobić wszystko krok po kroku. Możesz też wybrać się z dzieckiem do lasu i nauczyć je jak rozpoznawać kierunki świata na podstawie tego, gdzie rośnie mech. Jest to roślina cieniolubna, dlatego zawsze rośnie od północy. Oczywiście bywa i tak, że porasta całe drzewo, gdy jest zbutwiałe albo w danym miejscu jest sporo wilgoci, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę. Południe mogą wyznaczać bardziej bujne po jednej stronie korony drzew. Jeśli chodzi o aktywność w górach, to z kolei południowe stoki porasta więcej roślinności. Te i inne informacje i umiejętności możesz przekazać dziecku przed biwakiem.

Spakuj dziecko na wyjazd i nie zapomnij zaopatrzyć go w spodnie nieprzemakalne dla dzieci

Na pewno ważne jest spakowanie wszystkich niezbędnych ubrań na biwak. Jeśli jest to wyjazd kilkudniowy, np. weekendowy i zapowiadają się deszcze, to na pewno spodnie nieprzemakalne dla dzieci będą odpowiednim wyborem. Warto wybrać takie, które wykonane są z tkaniny bez PVC, a jednocześnie posiadają zgrzewane szwy, które są wodoodporne. Dobre spodnie nieprzemakalne dla dzieci to modele na szelkach, które można regulować. W związku z tym posłużą na więcej niż jeden sezon. Ważne jest by odzież posiadała odblaski, bo choć biwak może być nieco oddalony od cywilizacji, to jednak często odbywa się blisko pola namiotowego czy campingowego, gdzie przyjeżdżają samochody. Widoczność w każdych warunkach, nawet podczas pobytu w lesie jest ważna. Co bardzo istotne niewtapiające się w tło ubranie pozwala też szybciej zlokalizować np. kleszcza przemieszczającego się po ubraniu. Sprawdzą się t-shirty, spodnie outdoorowe z kieszeniami, a także wygodne buty z wysoką cholewką. Warto spakować dla dziecka także kalosze. Skarpety i bielizna na zmianę się przydadzą. Warto zadbać o ciepłe miejsce, gdzie można się przebrać, a także miejsce, gdzie można się wykąpać. Choć dostępne są tzw. surwiwalowe przenośne prysznice, to jednak nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie na biwak z dzieckiem. Na wielu polach namiotowych i kempingowych dostępne są sanitariaty.

Nie zapomnij zabrać ze sobą audiobooka, powerbanka i innych współczesnych wynalazków

Nie tylko ubrania takie jak spodnie nieprzemakalne dla dzieci są istotne, bo aby przygotować dziecko na biwak, musisz zadbać o dostęp do zdobyczy cywilizacyjnych. Choć dziecku pobyt na łonie natury będzie się podobał, to prawdopodobnie będzie chciało mieć czasem dostęp do tableta czy telefonu. W związku, z czym zabierz ze sobą też audiobooka czy powerbank. W końcu wieczorami możecie słuchać baśni, czy książek przygodowych.

Przygotuj atrakcje dla dziecka, dzięki którym nauczy się i polubi obcowanie z przyrodą

Oczywiście biwak to przede wszystkim outdoorowe atrakcje. Musisz o nie zadbać. Na pewno sprawdzi się wspólne pieczenie kiełbasek, czy warzyw, ale oczywiście trzeba znaleźć do tego odpowiednie, dozwolone miejsce z paleniskiem czy też wolnostojącego grilla. Biwakowanie przy ognisku oczywiście lepiej się sprawdza. W końcu możesz zabrać ze sobą gitarę albo odtwarzacz audio z ulubionymi utworami i urządzić sobie z dzieckiem wspólny wieczór śpiewu piosenek harcerskich, które na okazję biwaku świetnie się sprawdzają. W czasie biwaku zabierz też dziecko do lasu, naucz je odróżniać gatunki drzew czy ptaków, nasłuchiwać dźwięków przyrody. Naucz je by obcowało z przyrodą z szacunkiem i zawsze odpowiednio zachowywało się w lesie czy na polu kempingowym. Pierwszy biwak dziecka z tatą może być naprawdę udany.