Pielęgnacja skóry atopowej i wrażliwej

Choć skóra atopowa i wrażliwa wymagają specjalnego traktowania, pielęgnacja ciała nie musi być trudna. Wprowadzenie dermokosmetyków do zabiegów oczyszczania czy nawilżania pozwoli usprawnić procesy odbudowy warstwy lipidowej i zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Kosmetyki do skóry atopowej i wrażliwej

Codzienna pielęgnacja ciała ma istotne znaczenie w procesie leczenie dolegliwości związanych z typem cery, a także profilaktyką ich nawrotów. W trosce o zdrowie i wygląd skóry powinno się wykonywać oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie z użyciem dermokosmetyków. Dzięki połączeniu odpowiednich składników emulsje i balsamy w łagodny, ale skuteczny sposób usuwają wszelkie zanieczyszczenia bez ryzyka podrażnień i efektu wysuszania czy ściągania, a dodatkowo wspierają odbudowę warstwy lipidowej, wzmacniając jej zdolności do zabezpieczania przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Kosmetyki do skóry atopowej i wrażliwej może używać cała rodzina bez względu typ cery czy problemy dermatologiczne.

Dermokosmetyczne emulsje micelarne można dodać do kąpieli lub stosować pod prysznicem, natomiast balsam do nawilżania twarzy i ciała jest bezpieczny do stosowania już od 1 dnia życia dziecka. W ramach świadomej pielęgnacji problematycznej cery ważny jest ponadto sposób wykonywania zabiegów. W przypadku kąpieli nie jest wskazana zbyt ciepła woda. Wysoka temperatura sprzyja bowiem wysuszaniu ciała. Poza tym taki zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Ważna jest też jego częstotliwość. Optymalnie zaleca się kąpiel co 2–3 dni, a jeśli woda jest zbyt twarda lub chlorowana, dobrze jest nałożyć dermokosmetyczny balsam przed zabiegiem kosmetycznym, po nim natomiast zaleca się delikatnie osuszyć ciało, przykładając ręcznik bez pocierania. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie naskórka przez nałożenie balsamu.

Co jeszcze jest ważne?

Poza stosowaniem dermokosmetyków wspierających problematyczną cerę ważne jest przestrzeganie dodatkowych zaleceń. Wybierając ubrania czy pościel, należy unikać sztucznych i drapiących, szorstkich tkanin, które utrudniają cyrkulację powietrza i sprzyjają podrażnieniom. W tym celu sprawdza się np. bawełna. Przed użyciem odzieży czy tekstyliów dobrze jest wyprać daną rzecz w odpowiednich detergentach. W trosce o zdrowie i wygląd skóry wskazana jest kontrola wilgotności i temperatury mieszkania, ale też innych pomieszczeń użytkowych, np. biura czy wnętrza samochodu. Szczególnie należy uważać z klimatyzacją. Nagłe zmiany mikroklimatu mogą niekorzystnie oddziaływać na naskórek, zaostrzając jego problemy. Mimo że skóra atopowa i wrażliwa mają wiele różnorodnych dolegliwości, nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Warto jednak utrzymywać ciało w odpowiedniej czystości po treningach.