Pielęgnacja długich włosów

Długie włosy potrafią być trudne w utrzymaniu. Na szczęście są sposoby, które sprawią, że ich pielęgnacja stanie się przyjemnością.

Mycie włosów i peelingowanie skóry głowy

Odpowiedź na pytanie jak dbać o długie włosy, zaczyna się od ich mycia. Nie ma jednak reguły jak często powinniśmy to robić, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Wybierając kosmetyk, zwróćmy uwagę na jego skład. W środkach myjących – szamponach, mydłach, obecne są tak zwane surfaktanty. Niestety, najpopularniejsze z nich należą do tych najbardziej drażniących. Decydujemy się na nie często dlatego, iż kosmetyki, w których zostały zastosowane bardziej się pienią, a przez to wydają nam się skuteczniejsze. Jest to jednak mit – nie od ilości wytwarzanej piany zależy skuteczność szamponu. Wybierając szampon (w płynie lub w kostce) unikajmy produktów, w których składzie znajdujemy SLS (INCI: Sodium Lauryl Sulfate), SLES (INCI: Sodium Laureth Sulfate). Lepiej wybrać produkt z Betainą Kokomidopropylową czy glukozydami. Te łagodne detergenty nie zrobią nam krzywdy i pomogą w pielęgnacji długich włosów.

W pielęgnacji długich włosów znaczenie ma także peelingowanie skóry głowy. Regularne złuszczanie martwego naskórka (raz w tygodniu) pozwoli na lepsze oczyszczenie skóry głowy, dzięki czemu substancje aktywne zawarte w odżywkach czy maskach będą wnikać z większą skutecznością. Wybierając peeling zwróćmy uwagę na produkty zawierające na przykład rozdrobnione pestki owoców czy naturalnie złuszczające enzymy.

Odżywianie

W pielęgnacji długich włosów nie można pominąć odżywiania. Im dłuższe włosy tym większa ich skłonność do plątania się, łamania. Istotne jest zachowanie równowagi PEH – proteinowo – humektantowo – emolientowej. Możemy ją uzyskać stosując treściwe odżywki i maski – a przede wszystkim, robiąc to systematycznie.
Proteiny pozwolą nam uzyskać efekt wygładzenia włosów, nie można ich jednak stosować zbyt często, aby nie wysuszały. Dobrym rozwiązaniem jest maska proteinowa stosowana raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Emolienty z kolei tworzą ochronną warstwę zabezpieczającą włos. Znajdują się w szamponach, odżywkach do stosowania po każdym myciu lub w serum do włosów. Humektanty z kolei wskazane są na co dzień – warto zainteresować się na przykład ochronnymi mgiełkami z aloesem w składzie.

Warto stosować także płukanki ziołowe, poprawiają one kondycję zarówno włosów jak i skóry głowy. Jeśli z kolei nasze długie włosy są osłabione, wypadają, rozwiązaniem problemu mogą być wcierki z ekstraktami roślinnymi. Wykonywany w czasie ich aplikacji masaż głowy pobudza krążenie i pomaga odżywić cebulki włosów.

Więcej szczegółów znaleźć można na blogu Mydlarni Cztery Szpaki. Marka jest producentem kosmetyków naturalnych o prostych, ale efektywnych składach. W ofercie znajdziemy między innymi mydła, szampony, w składzie których znajdziemy naturalne ekstrakty, zioła, składniki z polskich, lokalnych surowców.