Panseksualizm a biseksualizm – różnice

Panseksualizm to jedna z orientacji psychoseksualnych, obok hetero-, homo- i biseksualizmu. I o ile definicja tych ostatnich jest raczej wszystkim znana, to o panseksualizmie usłyszeliśmy pierwszy raz, gdy przyznała się do niej Miley Cyrus. Co to jest panseksualizm? I czym różni się od biseksualizmu? Sprawdź!

Panseksualizm a biseksualizm — różnice

Panseksualizm jest bardzo podobny do biseksualizmu, różnica zawiera się w słowie „pan”, które w języku greckim oznacza „wszystko”. Osoba panseksualna czuje pociąg do jednostki, niezależnie od tego, czy jest to kobieta, mężczyzna, transseksualista czy transwestyta. Z kolei biseksualizm odnosi się zaledwie do dwóch płci, mianowicie kobiety i mężczyzny.

Znalezione obrazy dla zapytania panseksualizm

Orientacja panseksualna znana jest od dawna, ale dopiero w XXI wieku zaczęło o niej być głośno, głównie za sprawą amerykańskiej piosenkarki Miley Cyrus.

„Przez całe życie nie potrafiłam zdefiniować ani własnej płci, ani seksualności. Nienawidziłam słowa „biseksualna”, bo mnie szufladkowało. Nigdy też nie myślałam o innych, że są dziewczynami lub chłopakami. […] Sama czuję się w tej kwestii neutralnie – kiedy to sobie uświadomiłam, łatwiej też było mi zrozumieć własną seksualność. Nie czuję się hetero, nie czuję się homo i tak jest OK. Jestem panseksualna.” – wyznała gwiazda w wywiadzie dla „Variety”.

Według amerykańskiej organizacji osób LGBT (GLAAD), panseksualista to osoba, która ma zdolność tworzenia trwałych – fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych – relacji z osobami jakiejkolwiek płci kulturowej”. To osoba, która swoje pożądanie kieruje do osób dorosłych, niezależnie od płci oraz orientacji seksualnej. W tym właśnie tkwi różnica między panseksualizmem a biseksualizmem. Biseksualiście podobają się kobiety lub mężczyźni, panseksualista nie widzi płci, i może zakochać się również w osobie transpłciowej. Panseksualiści przekonują, że cechuje ich otwartość światopoglądowa, ważne jest dla nich to, co dana osoba sobą reprezentuje, nie interesuje ich wygląd oraz pochodzenie człowieka .

Znani panseksualiści

  • SIA – słynna piosenkarka twierdzi, że jej seksualność zawsze była „elastyczna”.

„Jeszcze zanim stałam się sławna, spotykałam się z chłopcami, dziewczętami i wszystkimi pomiędzy. Nie obchodzi mnie, jakiej ktoś jest płci, liczy się człowiek.”

  • Janelle Monáe – performerka, piosenkarka i aktorka, która w wywiadach podkreśla, że dzięki swojemu coming outowi jako panseksualistka chciałaby stać się wzorem do naśladowania dla młodych ludzi.

„Chcę, by wszystkie młode dziewczyny i młodzi chłopcy: lesbijki, geje, osoby niebinarne, osoby hetero, queer, a także ci, którzy mają problem ze zdefiniowaniem swojej seksualności pamiętali, że jestem z nimi.”

  • ROES (Angel Haze) – raperka, według której panseksualizm to:

„pożądanie miłości. Zawarcie porozumienia z osobą, z którą możesz je znaleźć, bez względu na jej płeć”.

  • Jazz Jennings – amerykańska youtuberka, która swój panseksualizm określa w następujący sposób:

„Podobają mi się ludzie na poziomie, który przewyższa podział na płcie i orientację seksualną. Kocham ludzi ze względu na ich duszę i piękno wewnętrzne”.

O panseksualizmie mówi się również w kontekście Kristen Stewart, Lady Gagi, Madonny, Clary Delevingne, które jednak oficjalnie tego nie potwierdziły.