Odrobaczenie organizmu – jak oczyścić organizm z pasożytów

Glisty, wszy i owsiki to pasożyty, które wprost uwielbiają ludzki organizm. Niszczą go, powodując tym samym zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Czy powinniśmy zatem profilaktycznie się odrobaczać? Jakie są objawy pojawienia się pasożyta i jak z nim walczyć?

Glista ludzka. Przyczyny i objawy zakażenia. Leczenie

Glista ludzka jest szczególnie niebezpiecznym pasożytem.

Osiąga nawet 40 cm długości. Początkowo jaja glisty przedostają się do jelit, gdzie mają doskonałe warunki do lęgu. Larwa glisty przedostaje się następnie do płuc, gdzie zaczyna siać spustoszenie.

Przyczyny zakażenia

Do zakażenia dochodzi najczęściej przez brak odpowiedniej higieny. Jaja glisty mogą znajdować się między innymi na brudnych owocach, warzywach. Na zakażenie najbardziej narażone są małe dzieci, które bardzo często podczas zabawy wkładają brudne rączki do buzi. Higiena i mycie rąk i produktów przed każdym spożyciem skutecznie ochroni nas przed glistą. Musimy pamiętać również, że pasożyt żyje w ziemi oraz wodzie. Do zakażenia może więc dojść np. podczas wakacji, kiedy napijemy się przypadkiem wody z jeziora.

Objawy zakażenia

Po 2-3 miesiącach od przedostania się glisty do jelit, w kale zauważalne są małe, cienkie larwy.

Do mniej charakterystycznych objawów należą:

  • bóle w obrębie jelit i przewodu pokarmowego,
  • biegunki, wymioty,
  • kołatanie serca,
  • ból gardła,
  • przewlekłe zapalenia oskrzeli,
  • plucie krwią,
  • anemia,
  • duszności,
  • nagły spadek masy ciała.

Leczenie farmakologiczne i naturalne

Najpierw należy potwierdzić obecność glisty ludzkiej badaniami z krwi. Następnie lekarz dobiera odpowiednią terapię tabletkową, która pozwala skutecznie pozbyć się pasożyta. Możemy wspomóc leczenie, wzbogacając naszą dietę o czosnek, por i pestki dyni, które przyspieszają wydalanie glist z organizmu.

Wszy. Przyczyny, objawy i leczenie

Wszy są pasożytami, które najczęściej spotykane są u dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Wspólne zabawy w przedszkolu i szkole, dotykanie tych samych przedmiotów, używanie wspólnego grzebienia skutkują natychmiastowym wręcz rozprzestrzenianiem się wszawicy. Musimy więc pamiętać, aby systematycznie sprawdzać skórę głowy i włosy naszych pociech, a w momencie odnalezienia jajeczek lub też dorosłych wszy, natychmiast poinformować placówkę oraz rozpocząć leczenie i dezynfekcję.

Objawy zarażenia wszami

Do najczęstszych objawów należy uporczywe swędzenie skóry głowy. Wszy powodują również stany zapalne skóry, trudno gojące się ranki, a także powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie wszawicy

W przypadku pojawienia się wszy u dziecka, musimy natychmiast przystąpić do leczenia. Na rynku dostępne są preparaty przeciwpasożytnicze w postaci płynów i szamponów, które w szybki sposób wyeliminują pasożyty. Bardzo ważna jest również dezynfekcja przedmiotów, z których korzystało dziecko, w tym kocyków, pościeli, pluszowych zabawek, ubrań. Wysoka temperatura, oprócz środków dezynfekujących, również zabija pasożyta. Należy więc wyprać rzeczy w temperaturze minimum 60 stopni. W przypadku wystąpienia wszy u jednego z członków rodziny, wszyscy domownicy powinni profilaktycznie stosować preparat zabijający pasożyta.

Domowe sposoby na wszawicę

Do naturalnych wrogów pasożyta należy olejek herbaciany oraz oliwa z oliwek, które pozbawiają wszy dostępu do tlenu i tym samym je zabijają. W skórę głowy należy wcierać ciepłą oliwę lub kilka kropel olejku herbacianego, najlepiej dwa – trzy razy w ciągu dnia. Efekty kuracji zauważalne są po tygodniu regularnego stosowania.

Owsiki ludzkie

Owsiki, podobnie jak glisty, zagnieżdżają się w jelitach. Pasożytem również zarazić się można przez nieodpowiednią higienę, picie brudnej wody. Na złapanie owsików najbardziej narażone są dzieci. Jaja owsików występują również w piasku, dlatego też dbajmy o to, by nasze pociechy podczas zabawy w piaskownicy nie wkładały rączek do buzi.

Owsiki ludzkie. Objawy

Najczęstszym objawem zakażenia jest pojawienie się w kale małych, cienkich niteczek.

Do objawów należą również:

  • spadek masy ciała,
  • ból brzucha,
  • biegunki, wzdęcia,
  • uporczywy świąd odbytu,
  • stan podgorączkowy.

Leczenie owsików

Nieleczone owsiki powodują szereg niebezpiecznych dolegliwości, takich jak zapalenie jelita grubego, zapalenie wyrostka robaczkowego, problemy z układem płciowym. W przypadku pojawienia się objawów, należy więc wykonać test na obecność owsików i zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne. Leczenie owsików musi być skonsultowane z internistą.

Profilaktyczne odrobaczanie organizmu

Pasożyty mieszkające w ludzkim organizmie żywią się głównie cukrem oraz białkiem. Dieta, w której ograniczymy spożywanie węglowodanów, produktów mlecznych i pszennych skutecznie pomoże nam w walce z nieproszonymi gośćmi, a także zminimalizuje ryzyko ich pojawienia. Dieta dodatkowo oczyści organizm z toksyn oraz pozwoli zgubić kilka zbędnych kilogramów. Warto wspomóc się również preparatami na bazie ziół (https://liki24.pl/atc-leki-przeciwpasozytnicze-srodki-owadobojcze-irepelenty/), które również wykazują działanie przeciwpasożytnicze. Pasożyty, takie jak wszy, owsiki czy glisty, bardzo szybko rozwijają się na swoim żywicielu. Ich pojawienie się skutkuje nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi objawami, które niestety nie są łatwe do wyleczenia. Na choroby pasożytnicze narażone są głównie małe dzieci. Dbajmy więc o odpowiednią higienę i bezpieczną zabawę naszych pociech.