Nawodnienie a aktywność na świeżym powietrzu – jak przygotować się do treningu podczas letnich upałów

Piękna pogoda zachęca do tego, by zamiast na siłowni czy w domu ćwiczyć na świeżym powietrzu. Propozycji aktywności fizycznych idealnych na lato jest sporo, ale nie możemy zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Podczas upałów nasz organizm bardziej się poci, aby dostarczyć chłodu rozgrzanemu ciału. Oznacza to, że tracimy znacznie więcej płynów niż zimą. Zapotrzebowanie na płyny jest znacznie wyższe, niż podczas ujemnych temperatur. Jeżeli do tego dodamy intensywną aktywność fizyczną, rola dostarczania płynów rośnie.

Ćwiczenia w trakcie upału – czy to jest bezpieczne?

Oficjalnie nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej podczas wysokich temperatur. Choć prawda jest taka, że część osób ma problem z motywacją, kiedy z nieba leje się żar. Aby jednak trening był w pełni bezpieczny, trzeba się do niego przygotować.

Podczas upału temperatura ciała bardzo szybko rośnie, przez co tak intensywnie się pocimy i jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. Z tego względu o zwiększonym nawodnieniu musimy pamiętać nie tylko podczas wykonywania ćwiczeń. Ważne jest również to, w jaki sposób nawadniamy organizm bezpośrednio przed ćwiczeniami i po. Nawet niewielkie odwodnienie prowadzi do obniżenia wyników treningu, nie mówiąc już o zagrożeniu dla zdrowia.

Oprócz tego warto postawić na odpowiednią porę dnia. Z pewnością trening rano lub wieczorem będzie mniej męczący i bezpieczniejszy niż ćwiczenia w upale w południe. Szykując się do ćwiczeń, najlepiej sięgnąć po ubranie termoaktywne, które odprowadza pot na zewnątrz.

Woda to za mało!

Pocąc się, tracimy nie tylko wodę, ale też sole mineralne. Oznacza to, że podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku zwykła woda mineralna to stanowczo za mało. Jest to odpowiedni moment, by sięgnąć po napoje izotoniczne. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto przyjrzeć się składowi. Nieraz obok tego, co potrzebuje sportowiec, jest sporo niezdrowych dodatków. Właśnie dlatego najlepiej od razu postawić na napoje OSHEE Isotonic. Ich skład jest dostosowany do osób aktywnych fizycznych, które muszą uzupełnić płyny w trakcie wysiłku. Sprawdzą się również podczas ćwiczeń w upale. Przy wysiłku trwającym co najmniej godzinę, napój izotoniczny powinien być wręcz obowiązkowym uzupełnieniem treningu.

Prawidłowe nawadnianie

O nawodnieniu musimy myśleć jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń. Godzinę przed powinniśmy pić małymi łykami nieco mniej niż pół litra płynów. Nie zaleca się do tego wody źródlanej, która może przyczynić się do wypłukiwania minerałów. Wspomniane wcześniej napoje izotoniczne OSHEE będą znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że ważne jest uzupełnianie sodu, na który zapotrzebowanie w trakcie treningu rośnie.

Podczas ćwiczeń płyny uzupełnia się średnio co 15-20 minut. Wtedy też można wypić maksymalnie do 200 ml płynów jednorazowo. Wydawałoby się, że im więcej się napijemy, tym lepiej, ale nasz organizm nie jest w stanie przyswoić więcej niż 400 ml na godzinę.