Napad migrenowego bólu głowy – czynniki wyzwalające i przebieg

Migrena to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. Zaliczana jest do tzw. pierwotnych bólów głowy, za których powstanie nie odpowiadają inne schorzenia. Migrenowym bólom głowy towarzyszy najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Ataki mają różną długość i częstotliwość pojawiania się. Sprawdź, jak przebiegają i co może je wyzwalać.

Migrena – przebieg ataku

Migrena to choroba przewlekła, która ujawnia się okresowo w postaci pulsującego bólu głowy, któremu towarzyszą inne dolegliwości. Zaznaczyć trzeba, że stopień nasilenia objawów nie jest stały podczas napadu. Pomiędzy atakami migrenowego bólu głowy chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jak dotąd nie określono podłoża powstania tej choroby. Więcej na temat migreny przeczytać można na stronie https://diag.pl/pacjent/artykuly/migrena-objawy-ktorych-nie-sposob-przeoczyc-badania-przyczyny-symptomy/.

Migrena przebiega w postępujących po sobie fazach: prodromalna, aura, faza bólu, postdromalna. Jednak nie u każdej osoby wszystkie one muszą wystąpić. Co więcej, ich długość bywa różna i nierzadko trudno jest określić, kiedy nastąpiła kolejna. W przypadku niewystępowania drugiej fazy mówi się o migrenie bez aury. Atak utrzymuje się około jednego dnia, choć u niektórych chorych trwa 2–3 dni. Z reguły u kobiet migrena trwa dłużej niż u mężczyzn.

Faza prodromalna poprzedza migrenę. Pojawia się kilka lub kilkadziesiąt godzin wcześniej. Typowe są dla niej: nieswoiste dolegliwości ze strony układu nerwowego, przewodu pokarmowego, narządów wydzielania wewnętrznego, zaburzenia łaknienia, nadwrażliwość na światło, hałas, zapach, niepokój, ogólne złe samopoczucie, podenerwowanie, zaburzenia łaknienia, pragnienia lub snu, trudności w skupieniu uwagi, nadmierna męczliwość lub senność.

Aura charakteryzuje się ogniskowymi objawami neurologicznymi. Zazwyczaj są to dolegliwości ze strony narządu wzroku, czasem też ruchowe i czuciowe. Aura występuje u 15–30% chorych. Po niej następuje faza bólu głowy. Ból lokalizuje się w okolicy czołowej i skroniowej. Zdarza się, że obejmuje całą głowę. Nasila się w czasie wysiłku.

Ostatnia faza, czyli postdromalna, utrzymuje się od kilkunastu minut do kilku dni. To czas, kiedy chory dochodzi do siebie po ataku. Typowe są dla niej: nadwrażliwość na hałas, zdenerwowanie, zmęczenie, ospałość, rozbicie, obniżenie nastroju, nudności.

Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się ataku migreny?

Napady migreny pojawiają się bez uchwytnej przyczyny. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że mogą być prowokowane przez następujące czynniki:

  • narażenie na stres i odprężenie po stresie,
  • zmiany hormonalne, towarzyszące np. stosowaniu środków hormonalnych, miesiączce – nie dziwi zatem, że migrena jest częściej stwierdzana wśród kobiet,
  • spożywanie niektórych produktów spożywczych, w tym m.in.: czekolady, alkoholu, tłustych posiłków, nabiału, produktów mających w składzie glutaminian sodu, 
  • zmęczenie i wysiłek fizyczny,
  • pobyt w górach na dużych wysokościach,
  • ekspozycja na jasne światło,
  • niedobór snu lub zbyt długi sen,
  • gwałtowne zmiany pogody,
  • głód,
  • niektóre leki, w tym m.in.: histamina, nifedypina, nitrogliceryna i jej pochodne, estrogeny, ranitydyna, 
  • związki o silnym działaniu naczynioaktywnym, w tym m.in.: fenyloalanina, czerwień koszelinowa, serotonina, tyramina.