Łysienie? Mamy rozwiązanie!

Łysienie, to nie tylko problem mężczyzn. Dotyka również kobiety, choć panowie są zdecydowaną większością, której ten krepujący problem dokucza. Współczesna medycyna estetyczna na szczęście ma rozwiązanie: przeszczep włosów.

Wielokrotnie spotykaliśmy się ze słowem łysienie, ale czym ono właściwie jest i skąd się bierze? Najprościej rzecz ujmując, jest to objaw choroby polegający na zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Może być zarówno objawem innych dolegliwości, jak i reakcją organizmu na przyjmowane w danym momencie leki. Możliwe jest tez stanowienie oddzielnego zespołu chorobowego. Powodów może być wiele. W przypadku wystąpienia łysienia ważne jest dokładne zbadanie stanu zdrowia pacjenta, który na to cierpi. Współczesna medycyna estetyczna znalazła rozwiązanie dla tego problemu. Jest nim przeszczep włosów. Jednak do tego typu zabiegów są również przeciwwskazania, o których opowiemy później. Dzięki takiemu zabiegowi możemy się pożegnać z perukami, tupecikami, czy treskami.

Na czym polega przeszczep włosów metodą FUT?

Wielu się pewnie zastanawia, na czym polega przeszczep włosów. Już spieszymy do Was z odpowiedzią. Obecnie praktykowane są dwie metody. Pierwsza z nich, to FUT, czyli z angielskiego Follicular Unit Transplantation. Polega ona na pobraniu całego paska włosów Sprawia to, że mieszki włosowe pozyskiwane z okolicy dawczej pozostają nienaruszone. Dzięki temu prawdopodobieństwo przyjęcia się przeszczepu oceniane jest na bardzo wysokie. Skąd pobiera się je? Oczywiście z okolic genetycznie odpornych na łysienie. Należy do nich miedzy innymi tył głowy. Co dalej? Poszczególne jednostki włosów sa umieszczane w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach. Minusem jest fakt, że w miejscu pobrania zostaje cienka blizna. Jednak wcześniej wspomniana metoda stanowi sposób na pobranie w krótkim czasie dużej ilości materiału, który może być wykorzystany. Dzięki temu włosy nie obumierają, gdy są poza ciałem.

Metoda FUE

Do wyboru mamy również przeszczep włosów metodą FUE. Na czym ona polega i czym się różni od poprzedniej? Najpierw wyjaśnijmy sama nazwę. Skrót ten rozwija się w następującej postaci: Follicular Unit Extraction. Lekarz podczas zabiegu pobiera od pacjenta mieszki włosowe wraz z milimetrową tkanką, która je otacza. Następnie dokonuje ich oceny, sprawdzając, czy się nadają do przeszczepu. Ostatni etap, to umieszczenie pobranego materiału w strefie biorczej. Przy zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, co pozwala uniknąć wystąpienia powikłań. Jaka jest różnica między jedną, a druga metodą. W przypadku tej drugiej lekarz nie używa skalpela, a zastępuje go specjalnymi igłami. Ponadto nie ma konieczności pobierania od pacjenta płata skórnego.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Przeszczep włosów nie dotyczy tylko i wyłącznie panów oraz skóry głowy. Można dokonywać również transplantacji włosów u kobiet.

Wiele klientek korzysta z przeszczepu brwi, czy nawet przeszczepu włosów łonowych. Jednak należy pamiętać o dokładnym zbadaniu swojego organizmu przed podjęciem decyzji o tego typu zabiegu. Nie każdy pacjent może mieć przeszczepiane włosy. Przeciwwskazaniami do tej operacji, to nieunormowana cukrzyca, aktywne choroby nowotworowe, niestabilne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Ponadto warto wiedzieć, że nie przeszczepia się włosów osobom cierpiącym na łysienie plackowate, mających tendencję do powstawania bliznowców i posiadających aktywne stany zapalne na skórze. Kolejnym przeciwwskazaniem – w szczególności u kobiet – są ciężkie zaburzenia hormonalne do czasu ich wyrównania.