Kultowe krzesła i fotele z PRL-u – poznaj klasykę!

Krzesła i fotele z okresu PRL-u to dzisiaj kolekcjonerskie kąski. „Muszelka”, „Chierowski” czy „Lisek” kiedyś były standardowym wyposażeniem mieszkań – dzisiaj są coraz rzadziej spotykanymi perełkami, które dodają współczesnym wnętrzom vintage stylu. Których modeli warto szukać na targach staroci i internetowych aukcjach? Gdzie szukać krzeseł inspirowanych projektami z lat 50. i 60., które wprowadzą retro vibe do salonu? Podpowiadamy!

PRL – wspaniały okres dla polskiego wzornictwa

Starszym osobom trudno jest patrzeć na meble z czasu PRL-u jak na perły designu i zachwycać się ich jakością czy pomysłowością ich wykonania. Przypominają raczej o tym, że wszystkie mieszkania wyglądały podobnie, a kupienie czegoś wyróżniającego się było niemal niemożliwe. Młodsi widzą w nich jednak dobrze zaprojektowane i unikatowe przedmioty, które z pewnością można nazwać sztuką użytkową. Te przez lata niedoceniane meble, dzisiaj są głównymi bohaterami salonów i jadalni, a kolekcjonerzy płacą spore pieniądze, by zdobyć przynajmniej jednego „Liska” czy „Chierowskiego”. Okres, który kojarzy się z pustymi półkami i brakiem podstawowych towarów, pod względem designu użytkowego był jednym z ciekawszych w polskim wzornictwie.

Najważniejsze krzesła i fotele z PRL-u

PRL to nie tylko wielkie domy z płyty, w których wiele osób mieszka do dziś. To także cały szereg wspaniałych projektów, które zyskały uznanie na świecie! O których warto pamiętać?

  • Fotel 366, Józef Chierowski

Chyba można powiedzieć, że fotel, który znany jest pod nazwą „Chierowski” to najbardziej rozpoznawalny PRL-owski mebel. Został zaprojektowany w 1962 roku, a wyprodukowała go Dolnośląska Fabryka Mebli w Świebodzicach. Podstawą fotela jest obite tkaniną jednolite siedzisko i oparcie o charakterystycznym kształcie trapezu, natomiast konstrukcję tworzą lekko rozstawione nogi, po dwie łączone podłokietnikiem. Fotel ten ma prostą, nowoczesną konstrukcję, różniącą się od przedwojennych ciężkich mebli, a jedynym ozdobnym elementem są guziki na oparciu. W PRL-u był tak popularny, że wyposażono w niego prawie każdy polski dom!

  • Fotel RM58, Roman Modzelewski

Fotel zaprojektowany w 1958 roku przez Modzelewskiego to przykład niezwykle nowoczesnego podejścia do projektowania. Obły fotel stanowił unikatowy w skali światowej przykład w pełni uformowanej, jednorodnej organicznej skorupy siedziska. Projekt został wykonany z laminatu epoksydowego, co było na ówczesne lata bardzo innowacyjne – mówi się wręcz, że projekt ten wyprzedził swoją epokę. Fotelem zachwycił się sam Le Corbusier, co więcej – prowadzono nawet rozmowy nad rozpoczęciem produkcji tego fotela we Francji. Niestety, ze względu na ówczesną politykę polskich władz, skończyło się to fiaskiem.

  • Krzesło „Muszelka”, Teresa Kruszewska

Ten kultowy projekt Teresy Kruszewskiej powstał na początku lat 50. Krzesło zostało wykonane z drewna brzozowego oraz giętej sklejki i lakierowane w dwóch wersjach kolorystycznych – jasnej i ciemnej. Projekt powstał w roku 1956, a realizacji krzesła podjął się warsztat stolarski Spółdzielni ŁAD. „Muszelka” miała w sobie wszystkie elementy charakterystyczne dla nowego trendu w ówczesnym, nowoczesnym wzornictwie: siedzisko było uformowane z jednego płata sklejki, konstrukcja różniła się kolorystycznie od siedziska, a nogi zwężały ku dołowi. Krzesło było lekkie i bardzo modernistyczne!

„Muszelka” w tej surowej formie nie trafiła co prawda do polskich domów, natomiast w latach 60. i 70. bardzo modna była jej nowa wersja – krzesło tapicerowane. Miała charakterystyczny otwór w oparciu, który odróżniał ją od innych modeli siedzisk. Krzesło tapicerowane drewniane „Muszelka” Teresy Kruszewskiej zyskało status ikony i jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych mebli z okresu PRL.

  • Fotel „Lisek”, Henryk Lis

Fotel numer 300-190, bardziej znany jako „Lisek”, miał zastąpić nieco już przebrzmiały model 366 Chierowskiego. Jego produkcję rozpoczęto w 1966 roku w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach. Toczone nogi, zwężane podłokietniki, ergonomiczne siedzisko i oparcie „Liska” sprawiały, że fotel ten był lekki i prosty, a jednocześnie bardzo elegancki. Podobnie jak „Chierowski” zyskał ogromna popularność, ponieważ doskonale pasował do większości mieszkań.

Gdzie szukać krzeseł i foteli inspirowanych PRL-em?

Oryginalne krzesła z epoki PRL-u są coraz rzadziej spotykane. Kultowe modele można jeszcze kupić na aukcjach internetowych, czasem na targach staroci. Wiele z nich wymaga renowacji, natomiast po odświeżeniu najczęściej mogą doskonale służyć jeszcze wiele lat! Niestety – wraz z popularnością, zwiększył się na nie popyt i wzrosły ceny.

Na szczęście, wiele modeli krzeseł z PRL-u można dzisiaj znaleźć w nowych, nieco zmienionych wersjach. Krzesło tapicerowane do jadalni, nieco przypominające „Muszelkę” znajdziesz w naszej ofercie – model SK95 jest wykonany z dębu, a w oparciu ma charakterystyczny otwór. Jeśli  do twojej jadalni lub salonu bardziej pasuje czarny, szary albo zielony welur, zwróć uwagę na krzesło tapicerowane SK144, również z charakterystycznie rozchylonymi nogami i otworem w oparciu.  

Artykuł sponsorowany.