Konflikt serologiczny – co to jest i jak wpływa na przebieg ciąży?

Jeżeli chcesz zostać mamą lub już wiesz, że jesteś w ciąży, powinnaś dowiedzieć się, czym jest konflikt serologiczny. Warto wiedzieć, czy może on dotyczyć również Ciebie i Twojego maleństwa. Mama i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Taka sytuacja może doprowadzić do nieprawidłowej reakcji immunologicznej wywołanej właśnie przez konflikt serologiczny. Na czym polega konflikt serologiczny? Jak można mu zaradzić? Zapraszamy do lektury!

Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny to konflikt krwi zachodzący między matką a jej nienarodzonym dzieckiem. Na czym polega konflikt serologiczny? Gdy krew matki ma oznaczenie RH-, a krew dziecka RH+ może dojść do konfliktu krwi.

Taka sytuacja może wystąpić, gdy organizm matki wychwyci tę różnicę i zacznie produkować przeciwciała, które traktują płód jako zagrożenie. Układ odpornościowy kobiety w ciąży może w takiej sytuacji doprowadzić do upośledzenia układu krążenia, układu oddechowego oraz innych funkcji, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Do konfliktu serologicznego dochodzi, gdy do krwiobiegu matki przedostanie się krew dziecka. Może do tego dojść w następujących sytuacjach:

  • przy poronieniu,
  • przy aborcji,
  • przez odklejenie się łożyska,
  • podczas cesarskiego cięcia,
  • przy zabiegach ginekologicznych,
  • podczas porodu kleszczowego,
  • w czasie badań prenatalnych

Konflikt serologiczny a pierwsza ciąża

Podczas pierwszej ciąży zazwyczaj nie dochodzi do konfliktu serologicznego. Przeciwciała anty-Rh powstają zazwyczaj, dopiero gdy krew ciężarnej zetknie się z krwią płodu, co dzieje się zazwyczaj dopiero podczas porodu. Wytworzone w takiej sytuacji przeciwciała pozostają w organizmie matki i w czasie kolejnej ciąży mogą przeniknąć przez łożysko do krwiobiegu płodu.

Jeżeli dziecko w drugiej ciąży będzie również posiadać czynnik Rh+, należy przez całą ciążę kontrolować sytuację. Gdy test antyglobulinowy zwany odczynem Coombsa wykaże, że we krwi przyszłej mamy są obecne przeciwciała, musi ona regularnie kontrolować ich poziom.

Regularnie należy również wykonywać USG płodu. Jeśli przeciwciała utrzymują się na stałym, niewielkim poziomie, może obejść się bez interwencji medycznej. W przeciwnym razie, jeżeli ich ilość zagraża zdrowiu lub życiu dziecka, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu transfuzji krwi u malucha lub wcześniejszym zakończeniu ciąży.

Konflikt serologiczny – profilaktyka

Jednym ze sposobów walki z konfliktem serologicznym jest przetaczanie krwi płodu w czasie trwania ciąży. Ten zabieg należy powtarzać w czasie przebiegu ciąży tyle razy, ile jest to konieczne dla rozwijającego się dziecka.

Jeśli istnieje niebezpieczeństwo przecieku płodowo-matczynego, lekarze mogą zdecydować się na inną metodę profilaktyczną. Innym sposobem jest podanie matce immunoglobuliny anty-D, którą aplikuje się ciężarnej na około miesiąc przed porodem oraz bezpośrednio po porodzie.

Konflikt serologiczny – podsumowanie

Konflikt serologiczny występuje wtedy, gdy krew matki ma oznaczenie RH-, a dziecko RH+. Do konfliktu dochodzi najczęściej dopiero przy drugiej ciąży. Jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji o przebiegu ciąży i rozwoju dziecka, zapraszamy Cię do lektury: 18 tydzień ciąży – sprawdź jej przebieg. Życzymy Ci dużo zdrowia i radości płynącej z macierzyństwa!

źródło zdjęcia: freepik.com