Koncentrator tlenu – stacjonarny czy przenośny?

Koncentratory tlenu przeznaczone do domowego użytku stają się coraz powszechniejszym sprzętem w wielu domach. Są one odpowiednie dla osób, które cierpią z powodu chorób układu krążenia, jest im niezbędne wspomaganie funkcji oddechowych, są przemęczone, zmagają się z alergiami (głównie wziewnymi) lub cierpią na kłopoty ze snem.

Czym jest koncentrator tlenu?

Jest to urządzenie, które umożliwia podaż powietrza o podwyższonej zawartości tlenu. Dochodzi do poboru powietrza z otoczenia, a następnie obniżenia poziomu azotu i przekazania tak przygotowanego, „wzmocnionego” powietrza pacjentowi. Dodatkowo, kondensator tlenu filtruje powietrze, usuwając z niego roztocza, pyłki, kurz i inne szkodliwe substancje.

Takie dodatkowe dotlenienie organizmu może okazać się przydatne w przypadku osób chorujących przewlekle, a także podmiotów, które cierpią z powodu trudności z koncentracją czy zasypianiem. Tego typu sprzęt medyczny oferuje firma ElektrotechMed (https://www.elektrotechmed.com/). W ofercie znajdują się funkcjonalne i proste w obsłudze stacjonarne oraz przenośne koncentratory tlenu. Czym wyróżniają się obydwa typy koncentratorów?

Stacjonarne koncentratory tlenu – wady i zalety

Stacjonarny koncentrator tlenu, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do użytku domowego. Z jego pomocą można podnieść poziom tlenu w powietrzu do ponad 90%, a także oczyścić je ze szkodliwych substancji. Podstawową zaletą modelu stacjonarnego jest jego wydajność, a także skuteczna terapia – dzięki zastosowaniu dobrej jakości komponentów, urządzenie może skutecznie dotleniać organizm.

Jednocześnie, urządzenie tego typu charakteryzuje się dość dużą masą. W praktyce oznacza to, że jego przenoszenie pomiędzy pomieszczeniami czy przesuwanie w ramach jednego pokoju może być utrudnione, zwłaszcza w przypadku osoby chorej. Dodatkowo, dla stacjonarnego koncentratora tlenu trzeba zarezerwować zdecydowanie więcej miejsca w porównaniu z modelem przenośnym. Niezbędne jest również zapewnienie stałego dostępu do prądu stałego w gniazdku, gdyż urządzenie nie posiada żadnego akumulatora.

Przenośny koncentrator tlenu – czym się wyróżnia?

Podstawową zaletą takich modeli jest ich niewielka waga oraz rozmiar, co czyni je idealnym urządzeniem do stosowania poza domem. Jednocześnie, przenośny koncentrator tlenu – właśnie z uwagi na konieczność ograniczenia masy i rozmiaru – jest znacznie mniej wydajny w porównaniu z modelem stacjonarnym. To oznacza, że skuteczność jego terapii może być niewystarczająca w przypadku osób o silnych kłopotach zdrowotnych.

Jednak zakup przenośnego koncentratora tlenu może być prawdziwym zbawieniem w przypadku osób, które chcą – choćby częściowo – brać udział w życiu społecznym poza własnym domem. Przenośny koncentrator tlenu zazwyczaj waży maksymalnie 4 kg i zapewnia pulsacyjny przepływ tlenu, co sprawia, że jest dobrym wyborem dla osób o niewielkich trudnościach z oddychaniem a także tych o ich większym nasileniu, jedynie podczas wyjść z domu.

Podsumowując, jak widać obydwa modele mają swoje wady i zalety. Osoby o dużych kłopotach zdrowotnych mogą zdecydować się na zakup obydwu urządzeń, zwłaszcza jeśli chcą zachować możliwość wyjścia do sklepu czy do znajomych.