Kolej transsyberyjska – cena, trasa, co zabrać?

Marzysz o podróży koleją transsyberyjską? Nie Ty jedyna! Kolej transsyberyjska daje możliwość poznania bogatej przyrody Rosji, dlatego coraz więcej osób preferuje taką formę urlopu. Zastanawiasz się, ile trwa taka podróż, jaka jest jej cena i co trzeba ze sobą zabrać? Zebraliśmy wszystkie informacje w jednym miejscu.

Kolej transsyberyjska — co to jest?

Kolej transsyberyjska, mimo iż nie jest niczym nowym, interesuje coraz więcej osób. Wybudowana w latach 1891-1916 w azjatyckiej części Rosji, służy do dziś. Swoją trasą obejmuje wiele kilometrów i daje możliwość przesiadki w inne pociągi, które jadą m.in. do Chin czy Mongolii. Dla wielu osób podróż koleją transsyberyjską to niezwykłe przeżycie. Podróżują nią nie tylko turyści, ale również osoby, które lubią odkrywać piękno przyrody. Taka podróż to niezwykła okazja, by zobaczyć przyrodę, której nie znajdziesz w innych miejscach. Z okien pociągu można podziwiać ośnieżone góry, malownicze jeziora, ogromne miasta oraz maleńkie wioski. Pociąg przejeżdża przez liczne tunele oraz ogromne mosty.

Kolej transsyberyjska – trasa

Znalezione obrazy dla zapytania kolej transsyberyjska cena

Kolej transsyberyjska to najdłuższa linia kolejowa na świecie, jej długość wynosi ponad 9 tys. km, a na trasie znajduje się kilka szlaków. Główny szlak prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez Niżny Nowogród, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ułan Ude oraz Czytę. Drugi szlak to linia transmandżurska. Pokrywa się ona z linią transsyberyjską do miejscowości Tatarskaja. Od tego miejsca linia kieruje się na południowy wschód w kierunku Chin, a ostatni przystanek znajduje się w Pekinie. Trzeci szlak to linia transmongolska, która pokrywa się z linią transsyberyjską do Ułan Ude. Później kieruje się w stronę Ułan Bator, a swój bieg kończy w Pekinie. Czwarty szlak to Kolej Bajkalsko-Amurska. Ta linia ma długość ponad 4000 kilometrów. Na trasie można zwiedzić: Moskwę, Irkuck, jezioro Bajkał oraz Kreml. Kolej transsyberyjska przekracza aż 8 stref czasowych, a na całej trasie pociągu znajduje się 66 stacji. Cała podróż trwa obecnie ok. 144 godziny – czyli 7 pełnych dni.

Kolej transsyberyjska — cena

W kolei transsyberyjskiej znajdują się trzy klasy:

  • Lux – to najdroższa, najbardziej komfortowa i luksusowa opcja, za którą trzeba zapłacić 3.200 zł. W wagonie znajduje się jedynie 16 miejsc, w przedziałach dwuosobowych. W cenie mamy łóżka, serwis sprzątający oraz wyżywienie. W pociągu jest również klimatyzacja.
  • Coupe– klasa druga, która komfortem odpowiada drugiej klasie w polskich pociągach. Wagony podzielone są na przedziały, w których mieszczą się 4 osoby. W cenę wliczono pościel. Ceny zaczynają się od ok. 1.154 złotych.
  • Plackarta – klasa najtańsza, ale to właśnie w tym miejscu podobno najbardziej można odczuć klimat podróży, poznać ludność lokalną oraz innych turystów. W otwartych wagonach dostępne są cztery rodzaje łóżek, wspólne toalety oraz samowar z gorącą wodą dla podróżnych. Warto wiedzieć, że w tych wagon konduktor gasi światło o godzinie 20. Ceny zaczynają się tutaj od ok. 470 złotych.

Do podanych cen należy doliczyć koszt biletu lotniczego do Moskwy. Bilety na kolej transsyberyjską można kupić w biurach podróży lub na stronie internetowej rosyjskich kolei nie wcześniej niż na 45 dni przed odjazdem pociągu.

Kolej transsyberyjska – co trzeba zabrać?

Podróż koleją transsyberyjską trwa tydzień, dlatego warto się przygotować odpowiednio do takiej podróży, aby zapewnić sobie maksymalną wygodę. Do pociągu należy zabrać podstawowe środki higieniczne, własne jedzenie, można wziąć również śpiwór. W pociągu znajduje się wagon restauracyjny, ale trzeba przygotować się na ceny dużo wyższe niż w polskich pociągach. W pociągu nie ma pryszniców, dlatego zabrać ze sobą mokre chusteczki.