Kolagen rybi – co warto o nim wiedzieć?

Kolagen jest naturalnym składnikiem tkanki łącznej. To jedna z podstawowych i bardzo zróżnicowanych jednocześnie tkanek, która występuje w zwierzęcych organizmach, także w tym ludzkim. Jest białkiem składającym się z aminokwasów i jego podstawową funkcją jest zdolność do tworzenia z komórek tkanek oraz narządów. Ponieważ jest w ⅓ wszystkich białek, bez niego organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Kolagenowe włókna są bardzo odporne na rozciąganie i budują skórę, ścięgna, kości, stawy, a nawet rogówkę oka. Niczym rusztowanie tworzą mocowania dla narządów wewnętrznych.

Rola kolagenu w organizmie człowieka

Jak już wiemy, kolagen jest substancją naturalną, która tworzy aż ⅓ wszystkich białek w organizmie człowieka, łączy ze sobą komórki, buduje skórę, kości, ścięgna czy naczynia krwionośne. Bez niego organizm szybciej się starzeje i jest mniej sprawny. Kolagen jest niezwykle elastyczny i wytrzymały, chroni nerki, żołądek, wątrobę, podtrzymując je w ich naturalnym położeniu. Pełni rolę obronną, zapobiega ingerencji ustrojów, toksyn oraz rozwijaniu się komórek rakowych. Dzięki kolagenowi komórki się odnawiają, są właściwie nawilżone, sprężyste i miękkie. To kolagen między innymi wpływa na kondycję skóry i jej odpowiednie nawodnienie.

Skutki niedoborów kolagenu

Niedobór kolagenu może doprowadzić do zapalenia tkanki łącznej, czyli kolagenozy. Choroba ta objawia się podwyższoną temperaturą ciała, zmęczeniem, spadkiem wagi. Chory odczuwa też bóle stawów, może rozwinąć się u niego także toczeń rumieniowaty. Kolegenoza obejmuje również zapalenia wielomięśniowe oraz skórno-mięśniowe. Leczenie kolagenozy polega na podawaniu leków przeciwzapalnych.
Zanik kolagenu może wiązać się także ze sztywnością ścięgien oraz stawów, jednak ubytki kolagenu przede wszystkim są widoczne. Wraz ze znikaniem tego białka z organizmu, skóra staje się bardziej wiotka, pojawiają się na niej zmarszczki. To typowy objaw starzenia się organizmu. Przez wiele lat, aby wspomóc organizm w walce z efektami starzenia się, wykorzystywano kolagen zwierzęcy. Obecnie popularnością cieszy się kolagen naturalny rybi, który najbardziej przypomina ten ludzki.

Kolagen rybi – właściwości

Kolagen rybny jest coraz częściej wykorzystywanym produktem, ponieważ jest bardzo podobny do tego z ludzkich organizmów. Strukturalne podobieństwo umożliwia jego przyswajanie z suplementów diety oraz wchłanianie do komórek. Stosowanie kolagenu rybiego może więc złagodzić między innymi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów oraz poprawić funkcjonowanie osób, które skarżą się na bóle stawowe.
Kolagen z ryb morskich jest także wykorzystywany w chirurgii oraz medycynie estetycznej. Ma silne działanie regenerujące, dlatego wspiera procesy odnowy skóry, między innymi po oparzeniach, urazach, przyspiesza gojenie się ran, wypełnia ubytki w skórze. Pomaga leczyć atopowe zapalenie skóry oraz redukuje zmarszczki poprzez uelastycznienie wiotczejącej skóry.

Kolagen rybi i kolagen wieprzowy – różnice

Od kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania kolagenem zwierzęcym. Na rynku kosmetyków oraz suplementów diety pojawiły się w związku z tym produkty stworzone na bazie kolagenu wieprzowego lub wołowego. Kolagen, przede wszystkim wieprzowy, stosowany był powszechnie do usuwania bruzd nosowo-wargowych, do zmniejszania widoczności zmarszczek wokół ust, oczu oraz bruzd na czole. Miał one jednak pewne wady: potencjał alergiczny. Stosowanie kolagenu wiązać się zaczęło także z obawami społecznymi, między innymi związanymi z możliwością zakażenia chorobą Creutzfeld-Jacoba przez kolagen bydlęcy. Ponadto kolagen wieprzowy jest co prawda gęsty i wytrzymały, ale mniej podatny na rozpuszczanie się, dlatego trudno podać go w formie podskórnego kosmetyku. Stąd też naturalny kolagen wieprzowy, ale przede wszystkim bydlęcy, został z czasem wyparty przez kolagen syntetyczny lub kwas hialuronowy.
Kolagen z ryb coraz bardziej zyskuje na popularności, ponieważ ma wyraźnie pozytywny wpływ na elastyczność skóry, wpływa również na zdrowie włosów, zwiększa elastyczność mięśni i stawów, czyli znakomicie zastępuje naturalny kolagen ludzki, przy braku efektów ubocznych. Przy okazji warto zwrócić uwagę na hydrolizat kolagenu, czyli rodzaj kolagenu, który powstaje w wyniku procesów chemicznych. Nie jest to kolagen pozyskany naturalnie z ryb i chociaż ma postać żelatyny, jest źródłem białka i aminokwasów. Zaletą hydrolizatu kolagenu jest jest niski koszt procesu produkcji. Dlatego hydrolizat kolageny jest częstym składnikiem odżywek, pasz i kosmetyków i dostarcza niektórych aminokwasów czy minerałów.
Jak pozyskiwany jest kolagen rybi?Za stworzenie metody otrzymywania kolagenu z ryb oraz jego modyfikacji odpowiadają Polki: dr hab. inż. Maria Sadowska i dr hab. inż. Ilona Kołodziejska. Badaczki zdecydowały się na pozyskiwanie kolagenu z innych źródeł niż bydło, w związku z chorobami tych zwierząt, między innymi BSE i chorobę Creutzfelda-Jacoba. Trzoda chlewna natomiast często jest eliminowana z powodów religijnych i nie zawsze można ją wykorzystać do wyrobu żywności, suplementów diety czy kosmetyków wysyłanych do krajów muzułmańskich. Okazało się, że kolagen można czerpać ze zwierząt wodnych, przede wszystkim z ich skóry, kręgosłupów, strun grzbietowych, łusek czy pęcherzy pławnych. Zwykle te części ryb traktowane są jak odpad i trafiają na wysypisko lub są przerabiane na karmę zwierzęcą. Wykorzystanie ich do uzyskiwania łatwoprzyswajalnego kolagenu jest więc bardzo praktyczne i niezwykle racjonalne. Z tony ryb dorszowatych można otrzymać około 180 kg kolagenu albo żelatyny.
Można go uzyskiwać na dwa sposoby: pozbywając się z odpadów wszystkiego poza białkiem lub na bezpośredniej ekstrakcji kolagenu z takiego materiału kwasami organicznymi. Kolagen poddaje się różnym procesom chemicznym. Może dzięki temu powstać kolagen, który jest wykorzystywany w kosmetologii, na przykład do produkcji kremów, ale także w żywności. Taki kolagen znajduje także szerokie zastosowanie w przemyśle skórzanym, biotechnologicznym, fotograficznym i farmaceutycznym. Co ciekawe, może być stosowany także w medycynie do produkcji nici chirurgicznych, gąbek oraz protez.

Kolagen rybi – zastosowania medyczne

Kolagen przede wszystkim kojarzy się zwyczajnym odbiorcom reklam i klientom drogerii z kosmetykami. Faktycznie przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, zapobiega utracie elastyczności i jędrności skóry, ogranicza wysuszanie się cery czy przeciwdziała powstawaniu rozstępów i cellulitu. Jednak to nie tylko skład kosmetyków, ale także środek medyczny, który bywa pomocny w trudnych do wyleczenia zmianach skórnych.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Takie schorzenie jak reumatoidalne zapalenie stawów nie tylko kojarzy się z bólem, ale prowadzi do degradacji stawów. Osoby, które mają objawy tego schorzenia, oprócz leków zapisanych przez lekarza mogą przyjmować środki, które zawierają kolagen rybi i tym samym wspierają funkcjonowanie stawów. Kolagen wspomaga regenerację chrząstek stawowych, co w rezultacie zmniejsza ból, sztywność stawów, przykurcze, poruszanie się staje się mniej problematyczne, co pozwala wrócić do codziennych aktywności.

Regeneracja skóry

Oparzenia i skaleczenia to bolesne uszkodzenia skóry oraz głębiej położonych tkanek. Do zmian skórnych może dojść w wyniku narażenia się na ciepło, np. sparzenia wrzątkiem, ale także w wyniku działania prądu elektrycznego, promieni słonecznych, promieniowania RTG, skaleczenia zaś są zwykle wynikiem wypadków, nieuwagi, przewrócenia się. Takim ranom może towarzyszyć rumień, obrzęk, w trudnych przypadkach nawet owrzodzenie. Znakomite efekty w przypadku skaleczeń i oparzeń daje stosowanie np. żeli czy kremów z dodatkiem kolagenu naturalnego z ryb. Nie tylko zmniejszają one odczuwanie bóli, ale chronią przed powstaniem pęcherzy i blizn. Tego typu środki polecane są także po intensywnym opalaniu się, np. w solarium. Kolagen łagodzi objawy i przyspiesza regenerację skóry.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest chorobą wywoływaną genetycznie, ale i warunkowaną działaniem organizmu i jego reakcjami immunologicznymi. Organizm może nawet na małe dawki alergenów reagować przesadnie, nadmiernie wytwarzając przeciwciała IgE skierowane przeciwko tym alergenom. Objawami AZS jest swędzenie, zaczerwienienie oraz suchość skóry. Osoby z AZS cierpią także na takie schorzenia jak astma oskrzelowa, zapalenie spojówek, katar sienny. Pojawiają się u nich także alergie pokarmowe na mleko, jaja, soję, ryby, pszenicę, orzeszki ziemne. Choroba ta zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, jednak wiadomo, że kolagen naturalny pochodzący z ryb, pomaga odbudować naturalną barierę ochronną skóry, tym samym znacznie zmniejsza objawy choroby. Rybi kolagen nie uczula i nawet osoby z alergią dobrze na niego reagują. Skóra osób z AZS jest sucha, łuszczy się i często źle reaguje na składniki tradycyjnych kosmetyków. Tymczasem rybi kolagen nie wywołuje podrażnień skóry, nie zawiera sylikonów i parabenów, sztucznych barwników oraz aromatów. Jednocześnie zwiększa elastyczność skóry, wspomaga naskórek w utrzymaniu naturalnej wilgoci i zwiększa jej odporność na negatywne warunki środowiskowe. Dla wielu osób z AZS nawet ubranie jest nieprzyjemne w dotyku i szorstkie. Po kolagenie skóra jednak dobrze reaguje i dolegliwości mijają.

Kolagen rybi – zastosowania kosmetologiczne

Nie tylko osoby cierpiące na dolegliwości bólowe, zwyrodnienia stawów czy mające problemy skórne korzystają z dobroczynnego wpływu kolagenu rybiego. Kolagen ma liczne zastosowania kosmetologiczne. Jest wybawieniem dla osób w cerą dojrzałą, suchą, wrażliwą. Sięgają po niego osoby z widoczną “pomarańczową skórką” oraz te, których włosy i paznokcie są w złej kondycji.

Zapobieganie zmarszczkom

Skóra osób dojrzałych ma już widoczne zmarszczki, staje się z czasem coraz bardziej wiotka i obwisła. Poziom kolagenu produkowanego przez ludzki organizm z czasem obniża się, dlatego też zalecane jest stosowanie kolagenu obecnego w kremach i innych kosmetykach oraz w składnikach pożywienia i w formie suplementów. Ten znajdujący się w kosmetykach, odbudowuje komórki skóry, przywraca skórze odpowiedni poziom nawilżenia, zwiększa jędrność skóry i wygładza ją. Obecność wysokiej dawki kolagenu w skórze poprawia koloryt cery. Skóra staje się napięta, a zmarszczki są wyraźnie spłycone. Ponieważ kolagen zwiększa zdolność skóry do regeneracji, świetnie sprzyja także pielęgnacji skóry trądzikowej, zmniejszając produkcję łoju, wyrównując koloryt cery i wygładzając blizny po trądziku.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by kolagen stosowały osoby ze skórą wrażliwą, naczynkową albo atopową. To naturalna substancja bez drażniących dodatków.

Zwalczanie cellulitu

Rybi kolagen pielęgnuje też skórę na dużych powierzchniach ud, pośladków, brzucha. Ten w kremach i balsamach do ciała głęboko nawilża i odbudowuje zniszczenia, jakie przyniósł czas, wahania wagi, zmiany hormonalne. Tłuszcz tworzący nieestetyczną pomarańczową skórkę, czyli cellulit, pod wpływem masażu z wykorzystaniem kosmetyku z kolagenem, zostaje rozbity i wydalony z organizmu. Sprężysta i nawilżona skóra staje się wyraźnie wygładzona, jędrniejsza, jest przyjemna w dotyku. Używanie kosmetyków z rybim kolagenem to naturalny sposób na gładką skórę całego ciała. Kosmetyk kolagenowy intensywnie wmasowywany w skórę, rozpada się na pojedyncze aminokwasy i głęboko w nią wnika.

Poprawa kondycji włosów i paznokci

Kiedy włosy wypadają, paznokcie łamią się, rozdwajają, zwykle dzieje się tak z powodu niedoboru białka. Żeby poprawić wygląd włosów i paznokci, konieczna może okazać się suplementacja kolagenu. Kolagen w takim przypadku dostarczany jest do naczyń krwionośnych znajdujących się u podstawy nasady włosów. Te odpowiedzialne są za odżywienie cebulek włosowych, a to od ich kondycji zależy prawidłowy wzrost oraz wygląd włosów. Tym samym naturalny rybi kolagen jest też czynnikiem ograniczającym wypadanie włosów, stymuluje cebulki i poprawia ich strukturę, utrzymuje go w zagłębieniu mieszkowym. Regularne stosowanie kolagenu pozwoli na zwiększenie gęstości fryzury i ograniczy proces łysienia. Jest to ważny element profilaktyki przede wszystkim u mężczyzn.

Kolagen z ryb morskich – suplement dla sportowców

Kolagen rybi, czyli najskuteczniejszy, biologicznie aktywny jest bardzo dobrze przyswajalny, a kuracja nim przynosi widoczne rezultaty. Po kolagen powinni więc sięgać sportowcy. Ci są bardzo narażeni na obciążenia stawów. Biegacze, sztangiści, skoczkowie, pływacy i inny amatorsko i zawodowo uprawiający sport, często skarżą się na bóle i kontuzje wywołane treningiem, narzekają też na ból mięśni. Nierzadko sportowcy narażeni są także na wysuszenie skóry (np. pływacy, którzy trenują w chlorowanej wodzie) oraz na skaleczenia (np. rowerzyści). Przyjmowanie kolagenu rybiego w formie suplementów zmniejszy dolegliwości związane z wyrodnieniem i przeciążeniem stawów, przyspieszy odbudowywanie uszkodzeń, np. po złamaniach i zwichnięciach. Łagodzi ból towarzyszący naciągnięciu mięśni.

Naturalny kolagen rybi – właściwości odmładzające

Ludzki organizm zaczyna starzeć się bardzo szybko, bo już po 25 roku życia. Po tym czasie rozkład kolagenu zaczyna wyprzedzać jego zahamowaną produkcję w organizmie. Żeby mimo wszystko zadbać o młody wygląd, warto skorzystać z odmładzających właściwości kolagenu rybiego. Kolagen z ryb morskich spowalnia procesy starzenia się skóry. Redukuje uczucie suchości skóry, wypełnia zmarszczki, poprawia owal twarzy, zwiększając jej jędrność, ale także minimalizuje widoczne przebarwienia. Jeśli jest stosowany w formie suplementów, działa całościowo, nie tylko w miejscu aplikowania kremów czy żeli. Kolagen rybi pomaga też regulować  gospodarkę wodną skóry, przyspiesza proces gojenia się ran i blizn. Sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna, a do tego wzmacnia włosy, ogranicza ich wypadanie, poprawia też wygląd paznokci. Jest więc prawdziwym eliksirem młodości.

Wskazania do suplementacji kolagenu rybiego

Naturalny kolagen z ryb można kupić w formie suplementów: proszku, tabletek i płynów do picia. Tabletki należy popijać wodą, proszek można dodawać do potraw. Ma neutralny smak, dlatego bez problemów można mieszać go z wodą, jogurtem, sokiem, z koktajlami warzywnymi  i owocowymi. Popularnością cieszy się także kolagen w wersji płynnej.

Kolagen można przyjmować samodzielnie, nawet bez wskazań lekarza, kierując się wskazówkami producenta. Zalety takiej suplementacji przekonują osoby dojrzałe, które zauważają u siebie wyraźne objawy starzenia się skóry. Są polecane osobom z AZS, chorobą reumatoidalną stawów, sportowcom, pacjentom, którzy borykają się z trudno gojącymi się ranami po oparzeniach i skaleczeniach.

Gdzie kupić kolagen rybi?

Zapraszamy do sklepu internetowego Młyn Oliwski posiadającego w swojej ofercie zarówno wysokiej jakości kolagen rybi jak i kolagen wieprzowy.