Kim są seksoholiczki?

Seksoholiczki, inaczej nimfomanki, to kobiety uzależnione od seksu. Objawy nimfomanii to nadmierna masturbacja, ciągłe poszukiwanie nowych partnerów i silniejszych doznań, ekshibicjonizm oraz nadużywanie pornografii. Szacuje się, że w Polsce uzależniona od seksu jest co piąta to kobieta.

Kim tak naprawdę są seksoholiczki? I czy to uzależnienia da się leczyć?

Kim są seksoholiczki?

Znalezione obrazy dla zapytania seksoholiczki

Uzależnienie od seksu, podobnie jak w przypadku innych uzależnień, to utrata kontroli nad sobą. Seksoholiczki cały czas flirtują, licząc na seks, który nie daje im jednak spełnienia. To jedynie sposób na wypełnienie emocjonalnej pustki.

„Kompulsywny seks, zamiast przynosić satysfakcję, jest źródłem nieustannego zawodu i cierpienia. Wpędza w poczucie winy, a nawet pogardy względem samej siebie.” – wyjaśnia Sylwia Dereń, terapeutka z Kliniki Terapii Uzależnień Nadzieja.

Kobiety uzależnione od seksu nie potrafią stworzyć trwałych relacji z partnerami, a mechanizm, który nimi rządzi jest związany z niską samooceną. Dla nimfomanek seks to dowartościowanie, w ten sposób chcą potwierdzić swoją atrakcyjność. Takie zachowanie może wynikać z sytuacji, które miały miejsce w dzieciństwie. Najczęstszą przyczyną jest molestowanie lub wykorzystywanie seksualne.

„Przykre doświadczenia z dzieciństwa mogą sprawiać, że kobieta nie umie łączyć seksu z miłością ani bliskością. Mężczyzn postrzega przedmiotowo, jako narzędzie masturbacji, a seks traktuje mechanicznie.” – tłumaczy Sylwia Dereń.

Czy nimfomanię da się leczyć?

Leczenie nimfomanii polega na terapii poznawczo-behawioralnej. Najważniejsza jest nauka samokontroli oraz budowania bliskości w relacjach z drugim człowiekiem. Kobieta, która nauczy się radzić sobie z emocjami, zacznie inaczej postrzegać seks. Zbliżenie z mężczyzną stanie się dla niej elementem świadomie budowanych intymnych relacji, a to pozwoli osiągnąć jej satysfakcję i spełnienie.