Kawa na diecie: czy kofeina pomaga schudnąć?

Osoby, które chcą pozbyć się nadmiarowych kilogramów, szukają sposobów ułatwiających osiągnięcie zamierzonych efektów. Wiele mówi się o odchudzających właściwościach kawy, co ma wynikać z obecności kofeiny. Czy faktycznie wypijanie „małej czarnej” może wspomóc redukcję masy ciała? Dowiedz się więcej.

Kofeina słynie z właściwości pobudzających, ponieważ wpływa na układ nerwowy. Dodaje energii, pomaga zmniejszyć odczuwanie zmęczenia. Jednak jej właściwości wpływające na spalanie tkanki tłuszczowej nie zostały potwierdzone.

Kofeina nie ma działania odchudzającego?

 W niektórych naukowych źródłach pojawiały się doniesienia, że kofeina zawarta w kawie może nie tylko przyczyniać się do podkręcenia metabolizmu. Informacje dotyczyły również wpływu na zahamowanie apetytu na skutek oddziaływania na neuroprzekaźniki.

Aby wreszcie rozwiać wątpliwości, zostały przeprowadzone badania naukowe na 50-osobowej grupie zdrowych osób. Część otrzymywała sok wzbogacony kofeiną (w ilości 1 mg lub 3 mg na kilogram masy ciała), a część – sam sok. Następnie wszyscy spożywali śniadanie – w ilości nieograniczonej. Zostali też poproszeni o spisywanie tego, co jedzą w ciągu dnia.

Okazało się, że osoby otrzymujące sok z niewielką ilością kofeiny zjadały na śniadanie średnio o 70 kcal mniej niż pozostali. Zahamowanie apetytu miało jednak działanie krótkotrwałe, ponieważ kolejne posiłki wcale nie charakteryzowały się niższą kalorycznością.

Czy to oznacza, że wypijanie kawy na diecie nie znajduje uzasadnienia? Jeśli chcesz traktować ją jako bezpośredni sposób na odchudzanie, faktycznie nie ma to sensu. Warto jednak pamiętać, że już samo pobudzające działanie kofeiny może wspomóc walkę z nadmiarem kilogramów.

Kawa na diecie:

  • zmniejsza zmęczenie fizyczne, dzięki czemu masz więcej siły na realizowanie planu treningowego,
  • poprawia nastrój poprzez zwiększenie produkcji dopaminy, dzięki czemu nie dopada cię spadek samopoczucia związany z trwaniem w diecie.

Odchudzanie jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pamiętaj! Kawa na diecie nie jest zabroniona. Możesz ją pić, ale uważaj na wszelkie dodatki, tj. cukier, mleko czy śmietankę. Podnoszą one kaloryczność „małej czarnej”, a to ma znaczenie w walce z nadmiarem kilogramów.

Jeśli nie kofeina, to co?

Mówi się, że 80% sukcesu w odchudzaniu to prawidłowo skomponowana dieta. I właśnie na niej należy oprzeć działania prowadzące do redukcji nadmiernych kilogramów.

Dieta powinna uwzględniać deficyt energetyczny, poprzez który można „zmusić” organizm do czerpania energii z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Jednak konieczność skrupulatnego liczenia kalorii jest dla wielu osób odstraszająca, co jest jednym z powodów do poszukiwania drogi na skróty – wyjaśnia przedstawicielka Nice To Fit You, firmy oferującej catering dietetyczny.

Jeśli nie masz czasu na wyliczanie kaloryczności posiłków czy komponowanie co do jednej kalorii, catering dietetyczny może być rozwiązaniem dla ciebie. W ramach planu żywieniowego każdego dnia będziesz otrzymywać zestaw dań – dopasowanych pod kątem kaloryczności i preferencji smakowych. Dzięki temu walka z nadmiernymi kilogramami będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.