Kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

Każdy z nas praktycznie codziennie widuje kasy fiskalne, robiąc zakupy czy też korzystając z dowolnych usług. Coraz częściej jest to nierozłączny element prowadzenia biznesu. Czym dokładnie jest kasa fiskalna i co powinniśmy o niej wiedzieć?

  1. Czym jest kasa fiskalna?
  2. Dla kogo kasa fiskalna?
  3. Kasa fiskalna online

Bez względu na to, czy już prowadzisz swój biznes, czy dopiero zaczynasz jako młody przedsiębiorca, tekst zawiera informacje i wskazówki przydatne w obu przypadkach.

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne lub mechaniczne, które służy do rejestracji sprzedaży usług i towarów. Przy jej użyciu ewidencjonowane są transakcje w obrocie detalicznym. Potwierdzeniem tych transakcji są natomiast drukowane i wydawane klientom faktury oraz paragony. Przedsiębiorcy używają ich do rejestrowania obrotu, czyli do zapisywania przychodów. Jednocześnie kasy fiskalne mają za zadanie obliczyć i zapisywać kwoty podatku dochodowego oraz VAT. W związku z tym kasy dla architektów, gastronomii lub dowolnych sprzedawców czy usługodawców służą trzem podmiotom:

  • klientom – poprzez generowanie dokumentu, który podsumowuje zakupy (z rozbiciem na kwotę VAT i kwotę netto)
  • przedsiębiorcy – porządkując informacje o przychodach i obliczając kwoty podatków
  • państwowym organom kontrolnym – poprzez ewidencję kwoty podatków

Dla kogo kasa fiskalna?

Według ustawy właściwie każdy przedsiębiorca powinien dysponować kasą fiskalną. Zgodnie z ogólnym, nadrzędnym zapisem, obowiązek ten dotyczy każdego, kto sprzedaje towary lub usługi, chociaż istnieje wiele zapisów, które wyłączają z tego obowiązku poszczególne grupy. Przykładowo kasy fiskalnej nie musi posiadać część przedsiębiorców, których roczny dochód nie przekroczył 20 tys. złotych. Niezbędne natomiast są kasy fiskalne wśród fryzjerów, lekarzy, prawników, architektów, czy sklepów internetowych.

Kasa fiskalna online

Kasa fiskalna online to znak czasów i – podobnie jak w przypadku innych branż – z roku na rok, wraz z rozwojem technologicznym, także one stają się coraz nowocześniejsze. Teraz urządzenia te przyjmują kolejną funkcjonalność – zdolność wysyłania danych do organów państwowych. Wprowadzenie kas fiskalnych online jest uregulowane w ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych. Nowelizacja ustawy weszła w życie 1 maja 2019 roku, jednak nie oznacza to, że od tego momentu podatnicy są zobowiązani do zakupu kas fiskalnych online i ewidencjonowania na nich sprzedaży. Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo dla poszczególnych grup przedsiębiorców, jednak ostatecznie ma dotyczyć wszystkich.

W przypadku sprzętu tak ważnego w kontekście prowadzenia biznesu, warto używać kas fiskalnych od sprawdzonych producentów. Kasy fiskalne we Wrocławiu w swoim asortymencie posiadają mobilne oraz stacjonarne kasy fiskalne online najwyższej jakości. Co oznacza, że są to modele online? Otóż łączą się one z Centralnym Repozytorium Kas i przekazują do niego informacje o sprzedaży.

Konstrukcyjnie kasy fiskalne są bardzo różnorodne. Dostępne są zarówno modele stacjonarne, jak również małe i lekkie kasy mobilne. Nowoczesne kasy posiadają łącze WiFi oraz LAN, co jest niezbędne w przypadku sprzętu mobilnego. Ponadto kasy wyposażone są w wiele funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z nich jest komfortowe i bardzo ułatwia prowadzenie biznesu. Zaawansowane modele posiadają wiele ważnych funkcjonalności, wśród których można wyróżnić m.in. wejścia USB, połączenie GSM (kasy mobilne), czy też wydajne akumulatory.