Kardiologia – kiedy należy udać się do specjalisty?

Kardiologia to jedna z najważniejszych dziedzin medycyny. Obecnie choroby układu krążenia należą do najczęstszych.

Czym zajmuje się kardiologia?

Kardiologia zajmuje się chorobami oraz wadami dotykającymi układ sercowo-naczyniowy. Styl życia, jaki obecnie prowadzi większość społeczeństw, powoduje, że gabinety kardiologiczne należą do najbardziej obleganych.

Kardiologia doczekała się specjalizacji. Możemy wyróżnić kardiologię nieinwazyjną (nieingerującą bezpośrednio w organizm), interwencyjną (środki lecznicze dopuszczające otwarcie klatki piersiowej), kardiochirurgię (ingerencja operacyjna jak np. wszczepienie rozrusznika serca) oraz kardiologię dziecięcą (leczenie schorzeń układu sercowo-naczyniowego u dzieci).

Sytuacje, w których powinieneś odwiedzić kardiologa

Objawów zwiastujących nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego nie można lekceważyć. W przypadku ich wystąpienia trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty, do którego skierowanie możemy otrzymać od naszego lekarza pierwszego kontaktu.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Przede wszystkim odczuwanie bólu i dyskomfortu w klatce piersiowej. Nie powinniśmy również być obojętni na wszelkie zaburzenia rytmu mięśnia sercowego jak na przykład jego nierówne bicie lub kołatanie. Problemy mogą zwiastować także omdlenia, chroniczne zmęczenie, szybkie męczenie się czy zawroty głowy.

Konsultacja z kardiologiem

Kiedy zdecydujemy się na wizytę u kardiologa, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze o dotychczasowej dokumentacji medycznej, w szczególności tej bezpośrednio związanej z układem sercowo-naczyniowym. Mowa tutaj na przykład o zapisach badań USG oraz EKG. Kardiologa trzeba również poinformować o przyjmowanych lekach, a także przedstawić mu wyniki dotychczasowych pomiarów ciśnienia oraz tętna.

Kardiologia – badania

Kardiolog może zlecić wykonanie badań stosownych względem występujących objawów. Do podstawowych metod diagnostycznych należy badanie EKG. Dotyczy ono elektrycznej aktywności mięśnia sercowego, do której rejestrowania używa się specjalnych elektrod. Za pomocą tej metody diagnostycznej można wykryć np. przebyty zawał serca albo jego przerost. Innym instrumentem służącym diagnozowaniu schorzeń serca jest echokardiografia (UKG). Polega ona na wysyłaniu fal ultradźwiękowych, które odbijają się od ścian mięśnia sercowego i na tej podstawie przebiega ocena prawidłowości jego budowy.