Kamuflaż ortodontyczny – poznaj bezoperacyjną metodę leczenia wad zgryzu

Wady zgryzu to częsta przypadłość dzieci, ale też dorosłych. Aby je wyleczyć, w większości przypadków stosuje się aparat na zęby. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna dostępna metoda leczenia ortodontycznego.

Nieprawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna. Wada ta szkodzi także zdrowiu poprzez większą podatność na próchnicę i inne choroby. Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym lepiej dla nas. Wiele osób bagatelizuje wady zgryzu w obawie przed aparatem ortodontycznym. Tymczasem niektóre zaburzenia w budowie jamy ustnej można z powodzeniem wyleczyć, decydując się na kamuflaż ortodontyczny. Metoda ta znana jest ze świetnych efektów. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie mogą przekonać się do tradycyjnego aparatu na zęby. Jakie są wskazania do noszenia kamuflażu ortodontycznego?

Czym jest kamuflaż ortodontyczny?

Niewiele osób pochwalić się może naturalnie idealnym zgryzem. Jego wady mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Pierwsze nieprawidłowości w budowie szczęki najczęściej diagnozuje się już w dzieciństwie. Jest to też najlepszy moment na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, które zapewnia Orto Smile. Jedną z dostępnych możliwości jest założenie kamuflażu ortodontycznego. Na czym to polega? Otóż kamuflaż ortodontyczny to rozwiązanie skierowane do osób, które zakończyły już okres wzrostu, a ich wada zgryzu jest mocno rozwinięta. W takim przypadku poprawienie złych relacji szkieletowych jest znacznie utrudnione. Do tego stopnia, że konieczne może okazać się wykonanie operacji ortognatycznej. Co w sytuacji, gdy pacjent nie jest gotowy na takie leczenie? Alternatywą jest wspomniany kamuflaż ortodontyczny. Jest to skuteczny sposób na zamaskowanie wady zgryzu. Chociaż nie będzie ona w zupełności wyeliminowana, z całą pewnością widoczny będzie efekt wizualny.

Jakie wady można leczyć za pomocą kamuflażu ortodontycznego?

Jak już wspomnieliśmy, wady zgryzu mogą mieć różne przyczyny. Zalicza się do nich wady genetyczne jak progenia czy też nabyte, spowodowane ssaniem kciuka w dzieciństwie bądź oddychaniem przez usta. Wszelkie niepokojące objawy warto skonsultować z ortodontą, który wskaże najlepszą metodę leczenia. Diagnostyka obejmuje między innymi analizę modeli zębowych i uśmiechu. Wszystko po to, aby określić czy leczenie kamuflażowe jest możliwe. Metoda ta stosowana jest często w przypadku tyłozgryzu. Jest to wada szczękowo-zgryzowa charakteryzująca się tym, że żuchwa jest cofnięta w stosunki do szczęki. Tyłozgryz powoduje nie tylko zauważalne gołym okiem dysproporcje w rysach twarzy, ale też, co ważne – może utrudniać prawidłową mowę. Aby wyeliminować wspomnianą wadę, warto rozważyć bezoperacyjną metodę, jaką jest kamuflaż ortodontyczny. Umożliwia on przesunięcie zębów, tak aby je jak najbardziej do siebie dopasować pomimo nieprawidłowych podstaw kostnych. Leczenie kamuflażowe to nie tylko efekt wizualny, ale też ograniczenie ścierania się zębów i zapobieganie próchnicy.