Jakie właściwości i zastosowanie ma żurawina?

Żurawina to składnik, który często można spotkać w suplementach diety. Zazwyczaj znajduje się ona w składzie preparatów wspomagających leczenie infekcji dróg moczowych. Wynika to z tego, że żurawina posiada właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Z racji tego może być wykorzystywana w terapii leczenia pęcherza moczowego, a także innych chorób intymnych. To jednak niejedyne jej zastosowanie. Na jakie dolegliwości może pomóc żurawina?

Czym jest żurawina?

Żurawina wielkoowocowa to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. W Polsce występuje głównie w odmianie błotnej oraz drobnolistnej. Odmiany te są roślinami wieloletnimi, mają charakter krzewinki, są przez cały  rok zielone, kwitną natomiast od czerwca do sierpnia. Kwiaty żurawiny po przekwitnięciu wytwarzają ciemnoczerwoną jagodę, która dojrzewa ok. 3 miesiące. To właśnie ta jagoda ma właściwości prozdrowotne.

Właściwości żurawiny

Prozdrowotne właściwości owocu żurawiny wynikają z tego, że zawiera on substancje o działaniu leczniczym. Do takich zalicza się taninę, błonnik, witaminy C, B1, B2, E i A oraz pierwiastki: magnez, fosfor, potas, żelazo. Substancje te pozytywnie działają przede wszystkim na układ moczowy. Wykazują działanie moczopędne, pomagają w stanach zapalnych pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Borykając się z takimi dolegliwościami, warto w aptece zwrócić uwagę na produkty, zawierające w swoim składzie np. sproszkowany koncentrat soku z żurawiny wieloowocowej, który znajduje się w suplemencie diety Urinal. Wyciąg z owoców żurawiny znaleźć można również w suplemencie diety Urinal Nefro stanowiącego wsparcie dla zdrowia nerek. Zawarty w nim wyciąg z owoców żurawiny ogranicza tworzenie się złogów wapniowych w nerkach i działa moczopędnie, przez co odkaża nerki i pęcherz.

Wspomaganie leczenia infekcji dróg moczowych to jednak niejedyna z właściwości żurawiny. Ekstrakty z jej owoców wykazują też działania lecznicze w zakresie infekcji górnych dróg oddechowych oraz odkażają jamę ustną i gardło. Żurawina znana jest także jako naturalny lek na przeziębienie i grypę. Wskazuje się również, że żurawina posiada właściwości pomocnicze w zakresie leczenia:

  • wrzodów żołądka,
  • chorób dziąseł,
  • chorób serca.

Żurawina, kiedy stosować?

Preparaty oparte na bazie żurawiny zaleca się stosować przy takich schorzeniach jak:

  • Infekcje dróg moczowych,
  • Infekcje górnych dróg oddechowych,
  • Wrzody żołądka,
  • Kamica nerkowa.

Warto jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do korzystania z prozdrowotnych właściwości tej rośliny. Ostrożne stosowanie żurawiny zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Ponadto suplementy z żurawiną należy stosować zgodnie z wymaganiami producenta oraz zaleceniami lekarza. Absolutnie nie można ich spożywać po upłynięciu daty ważności. Zadbać należy również o to, aby suplementy były przechowywane w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w odpowiedniej temperaturze i w szczelnym opakowaniu.

Suplementy diety z żurawiną – skutki uboczne

Preparaty z żurawiną mogą być bezpiecznie stosowane praktycznie przez wszystkie grupy wiekowe. Nie ma też przeciwwskazań, aby zażywać je przy większości chorób współistniejących. Zaleca się jednak ostrożność, jeśli preparaty z żurawiną będzie się łączyć z przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych. Ich połączenie może prowadzić do obniżenia krzepnięcia krwi. Owoce żurawiny są też źródłem szczawianów, dlatego nie są wskazane w dużych ilościach, jeśli choruje się na kamicę szczawianową. Jako skutki uboczne zażywania preparatów z żurawiną często wskazuje się również utrudnione wchłanianie wapnia.

Jak jeść żurawinę?

Świeże owoce żurawiny w naturalnej formie są bardzo kwaśne. Sprawia to, że wiele osób nie przepada za nimi. Świeża żurawina szczególnie nielubiana jest przez dzieci. Najmłodsi i osoby nielubiące kwaśnych smaków żurawinę mogą spożywać w formie przetworzonej. W sklepach i aptekach dostępne są soki z żurawiny, syropy, konfitury, a także suplementy diety w formie np. kapsułek/tabletek. Te ostatnie zawierać mogą zarówno ekstrakt, jak i olejek z owoców żurawiny. Suplementy powinno się zażywać zgodnie z zaleceniem producenta, najczęściej nie więcej niż 1-3 kapsułek dziennie.