Jakie są rodzaje włóczki i czym się od siebie różnią?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z dziewiarstwem, mnogość włóczek i ich rodzajów może przyprawić Cię o zawrót głowy. Dziś przychodzimy Ci z pomocą i przyglądamy się im bliżej. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można rozpoznać poszczególne włóczki oraz czym się charakteryzują. Liczymy, że informacje w nim zawarte okażą się przydatne na początku Twojej drogi z robótkami ręcznymi.

Włóczki pochodzenia zwierzęcego

Jedną z podstawowych grup są włóczki, które pochodzą od zwierząt, czyli wełna i jedwab. Pierwsza z nich jest bardzo ciepła, z tego powodu nadaje się głównie do tworzenia swetrów, szali i czapek. Zaliczyć do niej można moher oraz kaszmir – ich włókna pozyskiwane są z sierści kóz. Ich cechą charakterystyczną jest miękkość, lekkość oraz delikatność. Idealnie nadają się na chusty i szale, które sprawdzają się w chłodniejszych dni.

Wełna to także alpaka, pozyskiwana z sierści zwierząt o tej samej nazwie oraz angora, która powstaje z sierści królika. Włóczka z alpaki polecana jest w szczególności alergikom. Służy do wytwarzania ekskluzywnych akcesoriów, takich jak nakrycia głowy, szale i rękawiczki. Z kolei angora najczęściej wykorzystywana jest do produkcji swetrów i czapek.

Z kolei jedwab jest włóczką uzyskiwaną z kokonu jedwabnika. Ten rodzaj materiału świetnie nadaje się do szydełkowania – musisz jednak mieć na uwadze to, że jest bardzo delikatny i szybko może ulec zniszczeniu.

Włóczki pochodzenia roślinnego

Kolejną pokaźną grupą włóczek są te pochodzenia roślinnego. Ich szeroki wybór możesz znaleźć w wielu internetowych pasmanteriach, jednak podążając za opiniami wielu zadowolonych klientów, warto przyjrzeć się tej kategorii sklepu Niteczka: https://niteczka.pl/pl/c/Wloczki/33. Zgromadzono w niej wiele rodzajów włóczek, które cechują się najwyższą jakością. Nie brakuje wśród nich tych wykonanych z lnu, który jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na wilgoć. Głównie służy do produkcji odzieży, pościeli i obrusów.

Jedną z najpopularniejszych naturalnych włóczek jest bawełna. To, co ją wyróżnia to niezwykła delikatność, miękkość oraz fakt, że jest przyjazna skórze. Z tego powodu nadaje się na ubrania – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, tekstylia oraz zabawki. Wyróżnić należy także włókna bambusowe, które charakteryzują się miękkością, delikatnością oraz wysoką przepuszczalnością powietrza. Produkowane są z niej ręczniki, kocyki oraz pieluchy.