Jakie lampy do nowoczesnej kuchni?

Mówi się, że podczas aranżacji kuchni najważniejszą rolę grają meble kuchenne. Zdecydowanie tak jest, chociaż nie można również zapominać o lampach. Źle dobrane oświetlenie sprawi, że pomieszczenie wydawać się będzie nieharmonijne. Jakie lampy będą zatem pasować do nowoczesnej kuchni i pozwolą uzyskać spójny i estetyczny efekt? Sprawdź!

Lampy sufitowe do kuchni

W dużych kuchniach, a więc z wyspami kuchennymi, najczęściej montuje się dwa typy lamp sufitowych – wiszące nad wyspą oraz lampy tzw. płaskie w części między wyspą a szafkami przy ścianie. O pierwszej grupie więcej piszemy w dalszej części. Tu przyjrzymy się kategorii drugiej, a więc lampom takim jak plafony, lampy tuby czy podtynkowe panele LED przypominające wyglądem plafony. Niepozorne, minimalistyczne i neutralne stanowią idealne tło dla dekoracyjnych lamp wiszących nad wyspą kuchenną. Jeśli zdecydujesz się na lampy do kuchni w kolorze sufitu, możesz uzyskać efekt braku oświetlenia. Projektanci decydują się na to rozwiązanie w kuchniach bez wyspy kuchennej czy stołu, gdy nie chcą, aby cokolwiek rozpraszało osoby patrzące na meble kuchenne. Oświetlenie kuchenne takie jak lampy tuba, plafony, podtynkowe lampy LED znajdziesz w również naszej ofercie. Zwróć uwagę m.in. na takie lampy Cosmolight jak plafony Cape Town i Tai, czy lampy Zuma-Line – Aita i Bellis oraz Nowodvorski lampy Agnes i Arena.

Lampy nad wyspę kuchenną

Przy urządzaniu przestronnej kuchni z wyspą kuchenną można zdecydować się na dwa rodzaje oświetlenia blatu wyspy. Pierwszy to pojedyncza, ale za to podłużna lampa wisząca, a drugi to dwie jednakowe lampy zamontowane obok siebie. Oświetlenie nad wyspę kuchenną do nowoczesnej aranżacji może, ale nie musi być minimalistyczne i surowe. Możesz zdecydować się na ozdobne, sporych wymiarów lampy wykonane ze stali i szkła lub samego szkła z kilkoma źródłami światła, np. lampy Cosmolight – Boston (z dekoracyjnymi żarówkami typu Edison), Copenhagen (ze szklanymi kloszami w kolorze miedzi) oraz Milagro (z LED-owymi kręgami). Wolisz opcję z dwoma identycznymi lampami z pojedynczym kloszem? Sprawdź takie lampy ZumaLine jak Bastoni (ze szklanym kloszem w kształcie kropli wody), Antenne (z metalowym kloszem czarnym z zewnątrz i złotym w środku) lub ultraminimalistyczne Conte.

Lampy oświetlające blat kuchenny

Oświetlenie kuchni powinno nie tylko poprawić wygląd pomieszczenia, ale przede wszystkim być funkcjonalne. Istotne jest więc, aby optymalnie oświetlić blat roboczy. Dobrze widzieć, co się kroi, na jakim etapie przygotowania są dania czy gdzie leżą niezbędne podczas gotowania przyrządy. Jakie lampy mogą posłużyć jako oświetlenie blatu kuchennego? Do wyboru masz albo listwy LED-owe montowane pod górnymi szafkami kuchennymi lub kinkiety – w tym bardzo obecnie modne modele z długim, rozciąganym ramieniem. Możesz też postawić na punktowe lampki ścienne, a więc kinkiety z ruchomym źródłem światła. Nietuzinkowe kinkiety z długim ramieniem oferują lampy Nowodvorski, np. modele Axis, Crane czy Pantograph.

Szukasz lamp idealnych do nowoczesnej kuchni? Sprawdź naszą ofertę!