Jakie książeczki okażą się najlepsze dla dziecka?

Książki są swego rodzaju formą relaksu, a także kluczem do zdobycia wiedzy dla wielu osób. Będąc na miejscu rodziców warto jest więc pokazywać swoim dzieciom, jakie korzyści wynikają ze zgłębiania wiedzy z poszczególnych dzieł literackich oraz czytać je im wieczorami.

Często jednak wiele mam ma problem z doborem odpowiedniej książki i nie wie do końca, czy lepsza będzie ta, posiadająca więcej obrazków, czy może tekstu. Kolejnym pytaniem jest czy dziecko lepiej zapamięta to, co zawarte w książce, jeśli patrzy na nią samo, czy w momencie, gdy czyta ją rodzic. Te wszystkie zagadnienia nie mają jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w pełni zależy to od wieku, opracowania oraz przystosowania jej do potrzeb dziecka.

Po czym stwierdzamy, że książeczka jest dobra dla niemowlęcia?

Dla niemowląt, które nie rozumieją jeszcze do końca tego, co do nich mówimy, nie powinniśmy kupować książek z tekstem. W momencie, w którym ten tekst już się tam pojawia warto, by były to pojedyncze, proste zdania pomocne w nauce mówienia. Książeczki, które doskonale nadają się dla pociech nie mających jeszcze roku, nie mogą zawierać wielu szczegółów. Nie chodzi tutaj o szczegóły w tekście, a w obrazkach. Zdolności wzrokowe u tak małych dzieci nie są jeszcze w stanie skupić się na skomplikowanym obrazie, przez co w przypadku zbyt dużej ilości elementów, niemowlę może po prostu zignorować książkę.

W drugiej kolejności należy zwracać uwagę na kolory. Zaleca się, aby były one jak najbardziej kontrastowe i wyraźne. Odpowiednio dobrane barwy przyciągną uwagę niemowlęcia, a to będzie chciało nieustannie przewijać następne kartki. Przed kupnem powinno sprawdzić się również, co zawiera dana książeczka. Zaleca się książki w formie edukacyjnej uczące nazw rzeczy lub zwierząt.

Grunt to bezpieczeństwo

Mówi się by nie oceniać książki po okładce. Słowa te niosą ze sobą prawdę, ale nie we wszystkich przypadkach. W momencie, gdy okładka i strony książki nie są wykonane ze sztywnego, kartonowego papieru to nie powinniśmy ich nabywać. Ważne jest, aby struktura rzeczy była w pełni odporna na wszystkie czynności, które mogłoby robić z nią niemowlę. Może to być chociażby gryzienie czy rzucanie.

Należy pamiętać też o zaokrąglanych rogach książeczki, a to wszystko po to, by nasza pociecha się nie skaleczyła. Z reguły producenci takich książek dbają o bezpieczeństwo, jednak niejednokrotnie zdarzają się wyjątki.

Czytanie bajek przed snem – jakie ma korzyści?

Jak sądzą eksperci z portalu Akademia Mądrego Dziecka, czytanie dzieciom przed snem wpływa korzystnie na rozwój ich wyobraźni, a także rozwija ich inteligencję. Ponadto, czytając wieczorami bajki dla naszej pociechy możemy zauważyć, jak mocna wytwarza się pomiędzy nami więź.

Czynność ta pozwala także na wyciszenie i zapewnia swobodniejsze zasypianie u dzieci, a często nawet i u dorosłych. Miejmy również na uwadze, że w momencie czytania starszemu dziecku, będzie ono zadawało wiele pytań odnośnie fabuły bajek, a także nowego dla nich słownictwa. To właśnie w ten sposób dzieci najchętniej zdobywają wiedzę, a my jako rodzice powinniśmy im na każde pytanie odpowiadać.