Jakie choroby mogą dotknąć nasze oczy?

Wzrok jest jedynym z najważniejszych zmysłów, jakie posiada każdy z nas. Niestety z biegiem lat, uwarunkowaniami genetycznymi, złą higieną oczu, wirusami, bakteriami czy w związku z zaistnieniem innych przyczyn, pojawiać się mogą choroby oczu. Jakie najczęściej spotykane choroby narządu wzroku możemy wyróżnić? Czym się one charakteryzują? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Zapalenie spojówek

Często spotykana choroba oczu to zapalanie spojówek. To choroba polegająca na występowaniu stanu zapalnego spojówki, a więc przezroczystej błony śluzowej. Zapalenie spojówek może polegać na produkcji przez oczy lepkiej bądź wodnistej wydzieliny. Co więcej, zapalenie spojówek objawia się dużym obrzękiem oraz zaczerwienieniem oka. Podczas choroby wielu pacjentów uskarża się także na uczcie piasku pod powiekami, które uniemożliwia komfortowe widzenie. Zapalenie spojówek może być zakaźne, wirusowe, bądź bakteryjne, jak również alergiczne. Alergia oczu wywołana jest najczęściej kurzem bądź innymi alergizującymi drobinkami, które unoszą się w powietrzu, takimi jak pleśń czy różnego rodzaju pyłki. Dodatkowo, podczas alergii oczu występować może katar, kichanie, kaszel czy swędzenie oka. Leki antyalergiczne to skuteczna metoda leczenia. 

Wirusowe zapalenie spojówek to choroba oczu, która najczęściej samoistnie znika po upływie około dwóch tygodni. W najcięższych przypadkach, wirusowe zapalenie spojówek leczy się przy pomocy leków antyhistaminowych bądź kropli z antybiotykami. 

Zespół suchego oka

Najpopularniejsze choroby oczu obejmują także zespół suchego oka, zwany DES. To choroba o charakterze przewlekłym, podczas której oczy zbyt szybko wysychają, bądź nie produkują właściwej ilości łez. DES bardzo często wywołuje uczucie suchości oczu, uczucie kłucia, pieczenia, zaczerwienie bądź obrzęk. Przyczyny są niezwykle różnorodne, od przyjmowania innych leków, aż po występowanie innych schorzeń. Leczenie polega na właściwej higienie oczu oraz stosowaniu środków nawilżających. 

Zwyrodnienie plamki żółtej

Popularna choroba oczu to zwyrodnienie plamki żółtej. Często nazywane jest także ADM, czyli degeneracją plamki żółtej związanej najczęściej z wiekiem. Wyróżnia się ADM suche i mokre (bardziej agresywne). Przyczyną wystąpienia choroby jest brak właściwego funkcjonowania plamki żółtej w oku, a więc centralnej części siatkówki. Głównym objawem jest utrata centralnego pola widzenia. Widzimy obrazy zniekształcone oraz rozmyte. Różne obiekty przybierają nieoczywiste kształty oraz rozmiary. Dzisiejsza medycyna nie zna remedium na ADM. W codziennym funkcjonowaniu nieocenioną pomoc niesie właściwie oświetlenie, szkła powiększające czy duży druk. 

Profilaktyka i właściwa, szybka diagnoza

Choroby oczu bywają dla nas niezwykle uciążliwe, uniemożliwiając wykonywanie codziennych czynności. Warto korzystać z porad specjalistów, regularnych badań oraz profesjonalnych produktów medycznych, które pozwolą uniknąć bólu i ogólnego dyskomfortu. Szybka diagnoza, wprowadzenie właściwie dopasowanego leczenia oraz poprawna higiena oczów, pozwolą na uniknięcie bardzo wielu schorzeń narządu wzroku.