Jakie błędy można popełnić, wybierając fotelik samochodowy do 36 kg?

Dobry fotelik samochodowy to model dopasowany przede wszystkim do potrzeb dziecka. Każdy model ma inne cechy charakterystyczne, dlatego popełnienie błędu w czasie zakupu fotelika jest bardzo prawdopodobne. A zatem warto zapoznać się z poniższą listą najpopularniejszych błędów w czasie wyboru modelu fotelika do 36 kg.

Fotelik, który nie przylega do tylnej kanapy

Jedną z najważniejszych zasad jest zakup fotelika, który będzie dopasowany do kształtu tylnej kanapy w aucie oraz do jego wielkości. Plecy każdego modelu powinny niemal idealnie przylegać do oparcia kanapy. Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo pasażera, dlatego warto na tę kwestię zwrócić uwagę. O tym, że fotelik powinien być dopasowany do wielkości auta, wie również tylko część rodziców. Wolna przestrzeń powinna umożliwiać starszemu dziecku swobodne poruszanie nogami. A w przypadku młodszych dzieci, rodzic powinien mieć miejsce na to, by swobodnie zapiąć mu pasy.

Zbyt duży lub za mały kąt nachylenia oparcia w fotelikach dla niemowląt

Aby najmłodsze dzieci mogły podróżować bezpiecznie najważniejszą kwestią w kategorii 0-13 kg, 0-18 kg, 0-36 kg jest kąt nachylenia oparcia. W najlepszych fotelikach wynosi on 45 stopni. Taka pozycja zapewnia dziecku podróż w optymalnych warunkach, ponieważ w czasie nagłego hamowania niemowlę nie wysunie się z pasów, a jednocześnie nie obciąża ona jego kręgosłupa. Taki kąt nachylenia najczęściej występuje w modelach do 13 kg. Pozostałe kategorie, o szerszym zakresie wagowym, ze względów praktycznych nie zawsze zapewnią dziecku taką pozycję. Jednak ze względów ekonomicznych rodzice często decydują się na modele o szerokim zakresie wagowym, co nie jest optymalnym rozwiązaniem, gdy bierze się pod uwagę bezpieczeństwo.

Za szybka lub zbyt późna wymiana fotelika na większy model

Ten błąd niestety zdarza się nagminnie. Dzieci podróżujące w foteliku powinny mieć możliwość wykonywania swobodnych ruchów. Komfort podczas jazdy jest niezwykle istotny. A co najważniejsze głowa pasażera nie powinna przekraczać wysokości górnej linii fotelika. Zagłówek w takim modelu nie chroni już skutecznie głowy, która jest wówczas narażona na obrażenia w czasie kolizji drogowej. Równie często zdarza się, że dziecko, które nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć, rodzice przewożą w foteliku w pozycji siedzącej. Warto pamiętać, że do uzyskania 13 kg wagi pasażer może podróżować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Jednak ze względów bezpieczeństwa warto przewozić tyłem do kierunku jazdy dzieci do 4 lat. Foteliki do 36 kg które umożliwiają w początkowym okresie użytkowania jazdę tyłem można obejrzeć na stronie https://boboking.pl/fotelik-do-36-kg

Brak zapiętych pasów w czasie jazdy

Ten błąd jest po prostu świadomym narażaniem dziecka na utratę zdrowia, a nawet życia. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia ani też wytłumaczenia. Bez względu na wiek dziecka, powinno ono zawsze podróżować w foteliku z zapiętymi pasami. Wewnętrzna uprząż bezpieczeństwa, utrzymuje ciało pasażera w bezpiecznej strefie fotelika, co pozwala je skutecznie chronić. Brak zapiętych pasów uniemożliwia właściwe działanie systemów bezpieczeństwa zainstalowanych w procesie produkcyjnym.

Niedopasowanie sposobu montażu do auta

Aby systemy bezpieczeństwa mogły skutecznie ochronić pasażera, fotelik powinien być prawidłowo zamontowany. W autach, które zostały wyposażone w system Isofix, można zamontować foteliki z tożsamym wyposażeniem. Isofix powstał po to, by wykluczyć najczęściej popełniane błędy montażowe. Montaż przy użyciu pasów bezpieczeństwa jest trudniejszy, więc rodzice częściej popełniają w tym przypadku błędy. Warto wiedzieć, że foteliki z kategorii 15-36 kg montuje się zawsze przy użyciu pasa bezpieczeństwa.

Zakup fotelika od przypadkowego sprzedawcy

Ze względów ekonomicznych rodzice często decydują się na zakup fotelika używanego lub z supermarketu. Takie produkty nie zawsze są bezpieczne. Każdy fotelik samochodowy ma określony okres przydatności do użytkowania. Po tym czasie producent nie gwarantuje już, że w czasie kolizji systemy bezpieczeństwa skutecznie ochronią pasażera. Natomiast foteliki kupowane w sklepach wielkopowierzchniowych często mają gorsze wyposażenie, lub zostały wyprodukowane przez mało znane firmy. Właśnie dlatego, warto zdecydować się na zakup fotelika ze sprawdzonego salonu z akcesoriami dziecięcymi, co ułatwia w nagłych sytuacjach skorzystanie z gwarancji lub ubezpieczenia.

Zakup fotelika i przewożenie w nim dziecka to odpowiedzialna decyzja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć, wybrać sprawdzonego sprzedawcę i skorzystać z doradztwa profesjonalistów.