Jaki prysznic dla seniora?

Łazienka wyposażona w kabinę prysznicową, ustawioną bezpośrednio na podłodze – bez brodzika jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym i bezpiecznym dla seniora. Pozwala całkowicie wyeliminować problem potknięcia się o krawędź brodzika. Takie rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy ograniczenia ruchowe sprawiają trudność w zginaniu kolana i unoszenia nogi. Prysznic dla niepełnosprawnych osób jest z pewnością wygodniejszy niż wanna. Jeżeli osoba starsza ma trudności w korzystaniu z urządzeń sanitarnych we własnej łazience, jest możliwość zdobycia funduszy na przystosowanie pomieszczenia do zwiększonych potrzeb.

Kabina natryskowa dla niepełnosprawnych zamiast wanny

Kabina natryskowa dla niepełnosprawnych w miejsce wanny będzie wygodniejszym rozwiązaniem i dodatkowo pozwoli na powiększenie łazienki o dodatkowe miejsce. Przestrzeń jest niezwykle ważna w łazience, z której korzysta osoba niepełnosprawna. Pozwala na bezpieczne poruszanie się przy pomocy kul, balkoników rehabilitacyjnych lub wózkiem inwalidzkim. Najwygodniejszy prysznic dla seniora to kabina z odpływem w podłodze, bez brodzika. Dodatkowo jest to także sposób na obniżenie rachunków za wodę. Środki na wymianę wanny i umieszczenie w tym miejscu kabiny prysznicowej, można pozyskać z dofinansowania PCPR / PFRON.

 

Prysznic dla seniora i inne udogodnienia w łazience

Możliwość swobodnego poruszania się w łazience, a także urządzenia sanitarne – miska sedesowa i umywalka zawieszone na odpowiedniej wysokości i wyposażone w dodatkowe poręcze lub uchwyty ułatwiają korzystanie z WC. Warto zwrócić uwagę na to, aby zbyt nisko umieszczona muszla klozetowa toaleta, lub zbyt wysoko zainstalowana umywalka nie utrudniały dostępu osobie niepełnosprawnej. Dobrze urządzona łazienka, w której jest prysznic, dla seniora może być tym, co poprawi jakość życia we własnym mieszkaniu.

 

Dofinansowanie na prysznic dla niepełnosprawnych

Istnieje możliwości dofinansowania na wyposażenie łazienki w kabinę natryskową dla niepełnosprawnych. Może ono w dużej mierze pokryć koszty zakupu urządzeń i sprawić, że łazienka dla osoby starszej będzie nowoczesna i bezpieczna. Osoby starsze lub niepełnosprawne, które chcą skorzystać z pomocy, powinny określić, jakich urządzeń potrzebują i podać specyfikację dostawy, która posłuży do zawarcia umowy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie (PCPR). Wszelkie formalności związane z wyborem i zamówieniem kabiny oraz armatury można załatwić w Akcjum przez internet.