Jak wyglądają początki łuszczycy i jak ją leczyć?

Łuszczyca to choroba, z którą można prowadzić normalne życie. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób ją leczyć. Wydaje się, że najlepsze rezultaty przyniesie leczenie dermatologiczne i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Warto również znać wczesne symptomy tego schorzenia. Pozwoli to na wczesne wdrożenie leczenia. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym lepszymi rezultatami będziemy się cieszyć.

Jakie są początkowe symptomy łuszczycy i co ją powoduje?

Łuszczyca stanowi schorzenie o charakterze przewlekłym. Do jej rozwoju przyczynić się mogą między innymi czynniki genetyczne. Na tym jednak nie koniec. Choroba ta może rozwinąć się również na skutek stosowania niektórych leków. Wśród początkowych objawów łuszczycy wyróżnić można zaczerwienienie skóry. Najczęściej przybiera ono miejscową postać.

Na skórze zaczynają pojawiać się plamy o różowawym zabarwieniu. Z czasem pojawia się ich coraz więcej. Pokrywają się charakterystyczną, srebrzystą bądź lekko żółtą łuską. Niestety, w miarę rozwoju choroby, może zacząć dokuczać nam krwawienie tych zmian. Pojawić może się także uciążliwy świąd oraz pieczenie naskórka. Wydaje się więc, że najlepiej będzie rozpocząć walkę z chorobą od razu.

Odwiedź dermatologa

Każdy, kto boryka się z łuszczycą, powinien bezzwłocznie odwiedzić lekarza dermatologa. To od tego specjalisty zależy tak naprawdę to, jakie będzie dalsze postępowanie. Po postawieniu diagnozy, konieczne stanie się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej, dermatolog zapisuje preparaty do stosowania miejscowego. Mają one postać maści bądź kremów. Ich konsystencja i skład mogą być różne. Niekiedy konieczne staje się leczenie doustne. Nierzadko kojarzy się ze sobą te dwie formy leczenia.

Współpraca z lekarzem dermatologiem jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na długotrwałej remisji. Ważne jest to, aby nie pomijać zalecanych wizyt kontrolnych. Dzięki temu możliwa będzie systematyczna ocena stanu skóry i ewentualna modyfikacja leczenia. Dobrze byłoby także stosować dermokosmetyki o naturalnych składach. Pomóc mogą na przykład te z dodatkiem olejku konopnego.

Unikaj czynników zaogniających przebieg choroby

Każdy, komu zależy na długotrwałych remisjach, powinien zadbać o odpowiednią dietę. Kluczowe jest prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety. Jak się jednak okazuje, na tym nie koniec. Trzeba będzie również zatroszczyć się o unikanie czynników, które mogłyby zaognić przebieg choroby. Na pewno mowa tutaj o stresie. Stres, zwłaszcza ten o charakterze chronicznym, może skutkować pojawianiem się większej ilości zmian na skórze.

Niebezpieczne jest także stosowanie niektórych leków. Mowa tu między innymi o długotrwałym stosowaniu soli litu bądź też o niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Przebieg łuszczycy mogą zaostrzać również niektóre przyprawy, zwłaszcza ostra papryka i duże ilości pieprzu. Niebezpieczeństwo zaostrzenia się zmian łuszczycowych niosą za sobą także alergie i infekcje skórne. Poza tym warto wystrzegać się używek, zwłaszcza palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Dowiedz się więcej na https://www.centrumluszczycy.pl/