Jak skłonić malucha do czyszczenia zębów?

Higiena jamy ustnej to bardzo ważny element, który ma ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju uzębienia u dziecka. Jednak często bywa, że początki w szczotkowaniu zębów są dla maluchów prawdziwym wyzwaniem. W takich sytuacjach niebagatelna jest rola rodzica, który powinien w odpowiedni sposób zmotywować i zachęcić swoją pociechę.

Pozwól dziecku wybrać akcesoria do szczotkowania

Nic bardziej nie zaangażuje dziecka w proces szczotkowania zębów, jak możliwość samodzielnego wyboru potrzebnych akcesoriów. W dzisiejszych czasach dostępnych jest tak wiele kolorowych szczoteczek i rodzajów past do zębów, że maluch z pewnością znajdzie coś dla siebie np. szczoteczka z ulubioną postacią z kreskówki, bajki czy książki. Oprócz tego pasty do zębów dostępne są w różnych, pysznych smakach, np. gumy do żucia, czekolady czy owoców, co dodatkowo sprawia, że szczotkowanie staje się bardziej ekscytujące.

Zamień szczotkowanie w dobrą zabawę

Kolejnym sposobem na zachęcenie dziecka do higieny jamy ustnej jest uczynienie z tego dobrej zabawy, którą dziecko będzie pozytywnie wspominać. Dlatego jeśli maluch opiera się wysiłkom rodziców, warto np. puścić jego ulubioną piosenkę i wspólnie szczotkować zęby w jej rytm. Odtwarzanie muzyki sprawi, że mycie zębów będzie mniej uciążliwe i dodatkowo zachęci pociechę do szczotkowania przez odpowiednią ilość czasu. Dentyści zalecają szczotkowanie przez co najmniej 2 minuty, a słuchanie piosenki sprawi, że czas ten szybko minie, zanim dziecko się zorientuje.

Wspólnie szczotkujcie zęby

Małe dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, stąd dobrze jest włączyć szczotkowanie zębów do wspólnej rodzinnej rutyny na koniec dnia. Dlatego kiedy przychodzi pora na wieczorną higienę, rodzice powinni razem z dziećmi udać się do łazienki na wspólne szczotkowanie zębów. Wtedy dziecko, widząc zaangażowanie ze strony rodzica we własną higienę jamy ustnej, z pewnością chętniej zabierze się za szczotkowanie.

Nagrody za szczotkowanie

Czasami dzieci potrzebują małej zachęty do wykonywania czynności, za którymi nie przepadają. Dlatego warto spróbować stworzyć system nagród, aby ułatwić ten proces. W tym celu można wykonać tablicę do zbierania naklejek i poprosić dziecko, aby po każdym umyciu zębów wybrało naklejkę i umieściło ją na tablicy. Następnie po określonym czasie i uzbieraniu odpowiedniej ilości naklejek można wspólnie ustalić nagrodę za wykonane zadanie. Perspektywa nagrody to dobry sposób, aby przekonać dziecko do współpracy i dać motywację do jej kontynuowania.

Reaguj, gdy pojawia się ból

Małe dzieci, rozpoczynając swoją przygodę ze szczotkowaniem, często robią to nieporadnie, co jest całkowicie naturalne i związane ze stopniowym zdobywaniem wprawy w wykonywaniu pewnych czynności manualnych. Dlatego na początku mogą zdarzać się drobne urazy w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, które wynikają np. z nadmiernego podrażnienia szczoteczką. Takie zmiany mogą sprawiać dziecku ból i dyskomfort, zniechęcając do dalszej higieny. Wtedy pomocne mogą być gotowe produkty dostępne bez recepty w aptece tj. Anaftin.  Bowiem szybko chroni przed bólem, tworząc bioadhezyjną warstwę chroniąca odsłonięte zakończenia nerwowe przed drażnieniem oraz wspomaga gojenie owrzodzenia. Warto natomiast dobrać formę preparatu do rodzaju i umiejscowienia zmiany. Jeśli uszkodzenie jest pojedyncze, dobrym wyborem będzie forma żelu, a jeśli zmiana umiejscowiona jest w trudno dostępnych miejscach – lepszy będzie spray. Jego ruchoma końcówka umożliwi dotarcie do dalszych części jamy ustnej bez wywołania odruchu wymiotnego. Jeśli zaś dziecko rozumie i wykonuje polecenia, płyn do płukania jamy ustnej pokryje z łatwością wszystkie zmiany aftowe w jamie ustnej.