Jak się ubrać na wesele? Odpowiadamy!

Zaproszono Cię na wesele? Świetnie! To okazja, by spotkać się ze znajomymi oraz by cieszyć się szczęściem Pary Młodej. Wszystkie te pozytywne akcenty to bardzo fajna sprawa, jednak zanim udamy się na imprezę, warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: w co ubrać się na ślub?

Jak gość powinien ubrać się na wesele?

Na początku warto zastanowić się nad tym, czy odpowiedź na to pytanie nie została już zasugerowana w zaproszeniu. Coraz popularniejsze w Polsce są wesela tematyczne. Być może Para Młoda chce wyprawić właśnie taką imprezę weselną, tym samym narzucając wszystkim gościom jasno określony styl?

Jeśli tak, to wystarczy dopasować odpowiednie elementy kreacji i… to wystarczy. Niestety, ale taki obrót spraw wciąż nie jest w Polsce czymś powszechnym. Polacy uwielbiają tradycyjne, eleganckie imprezy weselne, co otwiera bardzo szerokie pole do stworzenia idealnej kreacji.

W takiej sytuacji trzeba założyć, że im bardziej elegancki będzie strój, tym lepiej. Kobiety powinny postawić na piękne suknie wieczorowe lub balowe, a dla mężczyzn absolutnym progiem minimum jest garnitur, koszula z kołnierzykiem i krawat lub mucha. 

Jak elegancko ubrać się na wesele?

Bardzo częstym wyborem stylowych kobiet jest kostium lub garsonka. Jeśli zdecydujesz się na taką kreację, koniecznie zadbaj o detale. Wysoka jakość materiałów, stonowane, pasujące do siebie kolory czy eleganckie dodatki, na czele z kolczykami, złotym łańcuszkiem czy stylową broszką, to świetne połączenie.

Główne wyróżniki kreacji weselnej dotyczą kreacji, gdzie dominuje biel lub czerń. Dlaczego? Wynika to z bardzo prostej zależności. Jeśli gość na wesele ubierze się na biało, to „kradnie” kolor, który w tym dniu zarezerwowany jest dla Panny Młodej. 

Dominująca czerń jest zaś niewskazana, bo w wielu kulturach kobieta, która ubrała się na czarno na czyjeś wesele, oznacza osobę, która życzy Parze Młodej źle lub nawet może przynosi im pecha. Nie oznacza to, że trzeba w pełni zrezygnować z tego koloru, jednak nie jest przypadkiem to, że stylizacje weselne raczej unikają tej barwy.

Warto też uważnie przyjrzeć się temu, w jakiej roli idziemy na ślub. Jeśli mamy na nim pełnić jakąś określoną funkcję, na przykład świadkowej lub starościny, to trzeba zwrócić uwagę na zupełnie inne elementy ubioru niż w sytuacji, kiedy jesteśmy po prostu jednym z gości.

W dobrym takcie jest ustalenie kreacji świadkowej lub starościny wspólnie z nowożeńcami. Czasem Panna Młoda ma swój własny pomysł na to, jakie kolory powinny dominować. Trzeba uszanować tę decyzję lub wprowadzić ewentualne poprawki dopiero po akcentacji młodych.

Jak modnie ubrać się na wesele?

Pamiętajmy o tym, że w polskiej tradycji ślub to bardzo ważna ceremonia. Zazwyczaj nie jest to rodzinne spotkanie przy kawie, a wielka uroczystość, którą Para Młoda planuje z wyprzedzeniem przez wiele długich miesięcy, by każdy detal dopiąć na przysłowiowy ostatni guzik. 

Nie warto stawiać na zbyt odważne lub wyzywające kreacje. Oznacza to, że zbyt głęboki dekolt czy za krótka sukienka na weselemogą stać się obiektem drwin. Strój powinien być kobiecy, wygodny, elegancki i uniwersalny. Pamiętajmy, że ma on dać sobie radę zarówno w kościele, w Urzędzie Stanu Cywilnego jak i podczas tańców i zabaw weselników. 

Pod pewnymi względami oznacza to, że jedna kreacja musi sprawdzić się w aż trzech różnych zastosowaniach. Dobry strój nie może krępować ruchów. Warto podkreślić też ogromną rolę dodatków. Nie mogą one przyćmić kreacji oraz Panny Młodej. 

Jeśli wiemy, że kolorem dominującym na uroczystości weselnej będzie na przykład écru, to nie próbujmy za wszelką cenę uciekać od tej barwy i stawiać na przykład na kolor pomarańczowy czy granatowy. Dostrzegą to zarówno weselnicy jak i nowożeńcy. I może im się to nie spodobać.

Obuwie, czyli niedoceniany bohater modnej kreacji na wesele

Mówi się, że stylizacja na wesele jest tak dobra, jak wygodne jest obuwie. Oczywiście, szpilki wyglądają zjawiskowo, jednak warto zastanowić się nad praktycznym wymiarem takiego obuwia. Czy wygodnie będzie się w nich stało w Urzędzie Stanu Cywilnego lub przy toastach? Niezbyt.

A czy to idealne i stworzone do tańca obuwie? Niekoniecznie. Szpilki to wróg kobiet, które uwielbiają zabawy weselne. Jest to obuwie niestabilne, które po prostu nie radzi sobie w takich sytuacjach. Można pomyśleć o wzięciu butów na przebranie, jednak o wiele lepszym wyborem są na przykład balerinki.

Gdy na dworze jest ciepło lub zimno…

Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę pytanie typu „jak się ubrać na wesele w sierpniu”. Owszem, jest to jeden z najgorętszych miesięcy w naszym klimacie, jednak to samo pytanie powinni zadać sobie wszyscy weselnicy, którzy zostali zaproszeni na ślub organizowany między majem a wrześniem.

Moda ślubna w tych ciepłych miesiącach, gdy dzień jest długi, a temperatury coraz częściej przekraczają 30 stopni Celsjusza w cieniu, rządzi się swoimi prawami. Zwykle wystarczy postawić na tkaniny, które zapewniają elegancję połączoną z wysoką przepuszczalnością, na przykład na bawełnę, jedwab czy len.

Z zimą można walczyć nieco odważniejszymi kolorami, jednak – w przeciwieństwie do kreacji letnich – lepiej wtedy unikać na przykład kanarkowej żółci czy morskiego błękitu. Lepiej sprawdzą się ciepłe odcienie czerwieni lub jasne odcienie szarości.